Praėjusią savaitę įsteigta Neišnešiotų naujagimių asociacija (NNA). Kaip sakė jos pirmininkė Asta Radzevičienė, naujosios organizacijos tikslas – telkti šeimas, sulaukusias neišnešioto kūdikio, ir ypač pagelbėti toms šeimoms, kurios dar neturi neišnešiotų vaikelių auginimo patirties. “Daugelis šeimų, gimus neišnešiotam kūdikiui, sutrinka: nežino ne tik ką toliau daryti, bet ir kaip prieiti prie to vaikelio, kaip jį paimti, kaip su juo pradėti bendrauti.
Tad mūsų tikslas – burti tokias šeimas ir dalytis patirtimi pasakojant savo istorijas bei teikti viltį, liudijant tikrais pavyzdžiais, kad šitie vaikeliai išauga tokie pat sveiki ir protingi, kaip ir laiku gimusieji, – sakė A.Radzevičienė. – Jau šį ketvirtadienį, spalio 11 d., mes, keturios šios asociacijos steigėjos, auginančios jau ūgtelėjusius neišnešiotukus, vyksime į Vilniaus universiteto Santariškių klinikas susitikti su čia neišnešiotų naujagimių bei neišnešiotų naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose gulinčių kūdikėlių mamomis bei tėčiais ir dalysimės savo patirtimi: rodysime savo vaikelių nuotraukas, kokie jie gimė, kaip augo, kokie yra dabar, kaip jiems toliau sekasi.”
Pasak A.Radzevičienės, šią tėvų iniciatyvą susiburti ypač palaiko Santariškių klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovė prof. Nijolė Drazdienė bei neišnešiotų naujagimių skyrių vadovai, gydytojai, personalas. Tad planuojama, kad tokios tėvų paramos valandėlės kalbantis su nežinioje gyvenančių neišnešiotų kūdikių mamomis bei tėčiais vyks maždaug kas tris savaites. “Mes siekiame kalbėtis ne tik su mamomis, bet ir su tėčiais, nes mamos, stengdamosi padėti savo kūdikiams kabintis į gyvenimą, ligoninėse kartu su jais paprastai guli po du tris mėnesius, o tėčiams, esantiems namie yra dar sunkiau: jie mažai mato kūdikį ir jo mamą. Deja, ne visi tėčiai tai pajėgia ištverti”, – apgailestauja NNA pirmininkė.
Šiuo metu asociacija jau vienija apie 30 savanorių, pasiryžusių dalytis savo istorijomis, – dažna yra unikali, tikras išgyvenimo stebuklas. “Mamas, gulinčias ligoninėse šalia savo kūdikio, geriausiai supranta kita mama, kuri tai išgyveno anksčiau ir jau praėjo “ugnį bei vandenį”. Šių mamų pasakojimai suteikia ką tik gimusių neišnešiotukų mamoms gerokai daugiau vilties nei psichologų konsultacijos”, – tvirtina pašnekovė.
Netrukus NNA turėtų išplėsti savo skyrius po visą Lietuvą. A.Radzevičienė informavo, kad asociacija jau turi savo tinklalapį www.neisnesiotukas.lt ir yra sukūrusi savo paskyrą socialiniame tinkle “Facebook”.
Iš viso šiuo metu Lietuvoje veikia 81 pacientų organizacija, vienijanti skirtingomis ligomis sergančius ar išgijusius žmones bei jų šeimos narius.