2013 Sausio 16

Lietuvos matematikai vis labiau pastebimi užsienyje

veidas.lt

Lietuvos matematikai pelno vis didesnį tarptautinį pripažinimą: teoretikai stebina išskirtinėmis monografijomis, o praktikai vis dažniau tampa geidžiamais nepriklausomais tarptautinių kompanijų ekspertais.

“Matematikoje perspektyviausias tampa jos taikymas – Lietuvos taikomosios matematikos specialistų lygis labai aukštas ir nedaug šalių šioje srityje gali su mumis lygiuotis”, – užtikrintai teigia VDU profesorius habil. dr. Juozas Augutis, džiaugdamasis, kad geriausiu šalies matematiku “Veidas” šiemet išrinko taikomosios matematikos korifėjų, kuris sugeba ne tik pats sėkmingai plėtoti  matematikos pritaikymą, bet ir suburti bei entuziazmu uždegti visą būrį jaunų matematikų.

Svarbiausi – kitų sričių specialistams

Taikomosios matematikos atstovus kalbinti mokslininkai vadina savotiškais pilkaisiais kardinolais: jų veiklos beveik nematyti, bet ji nepaprastai svarbi ir vertinama. Pavyzdžiui, taikomosios matematikos srityje dirbančių mokslininkų beveik necituoja kiti matematikai, užtat cituoja tų sričių, kuriose pritaikomos jų žinios, atstovai – chemikai, fizikai ar informatikai.
Dėl tos pačios priežasties Lietuva matematikos taikymo srityje nėra plačiai žinoma tarptautinei visuomenei, nes tokiais atvejais matematikai sudaro tik dalį mišrios mokslininkų grupės.
Vis dėlto, nepaisant menko žinomumo, taikomosios matematikos srityje Lietuvos mokslininkai pastaraisiais metais iš tiesų iškopė į aukštumas. Nemaža dalis Lietuvos matematikų atsisuko į matematikos taikymą ekonomikoje, medicinoje, technologijų srityje. Pavyzdžiui, VU profesorius Rimantas Rudzkis yra aukščiausios klasės matematikas, užsiimantis matematikos taikymu ekonomikoje.
Ekonometrijoje matematiką sėkmingai taiko habil. dr. Alfredas Račkauskas – tiek jo, tiek habil. dr. Artūro Dubicko darbai šioje srityje išties pastebimi. “Tik gaila, kad pramonė nėra tokia imli taikomajai matematikai, – Lietuvos mokslininkų potencialo su kaupu užtektų daug didesniems verslo poreikiams aptarnauti”, – aiškina J.Augutis, pernai Lietuvoje vadovavęs vienam svarbiausių per pastaruosius metus matematikus įtraukusiam tarptautiniam projektui “Secure”.
“Šio projekto tikslas buvo sukurti energetinio saugumo vertinimo metodiką. Projekte dalyvavo 15 partnerių iš ES šalių, tarp kurių – Lietuvos energetikos institutas, Lietuvos matematikai, politologai, energetikai”, – vardija profesorius.
Na, o kai kalbama apie ilgesnį laikotarpį, tarp naujausių išskirtinių taikomosios matematikos panaudojimo pavyzdžių minėtinas šalies matematikų triūsas prie atominės elektrinės. “Buvo kuriami jos patikimumo vertinimo metodai, kurie yra tokie geri, kad dabar gaunama nemažai tarptautinių užsakymų. Pavyzdžiui, mokslininkai dirba su Švedija, Bulgarija ir kitomis šalimis, kuriose reikalingi nepriklausomi ekspertai, galintys vertinti atominių elektrinių patikimumą ir rizikingumą”, – dėsto J.Augutis.
Įgiję tarptautinį pripažinimą, Lietuvos matematikai dažnai kviečiami dirbti ir prie būsimų branduolinės sintezės reaktorių bei jų projektų. Pavyzdžiui, eksperimentiniai reaktoriai pastatyti Vokietijoje, Prancūzijoje, o Lietuvos matematikai kviečiami ten dirbti kaip ekspertai.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-3-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...