Tarpukario Lietuvoje daugelis moterų ignoravo gydytojų pagalbą, nes labiau pasitikėjo nehigieniškais, magija apipintais gimdymo ritualais. Dabar dalis moterų taip pat spjauna į šiuolaikinę mediciną ir savo bei kūdikio gyvybę patiki pribuvėjoms ar net gudriems manipuliatoriams, siūlantiems gimdymo metu pasikliauti antgamtinėmis jėgomis.
Lietuvos pareigūnai pusantrų metų tiriantys atvejus, kuomet buvo neteisėtai teikiama pagalba gimdančioms namuose moterims, praėjusią savaitę atskleidė, kad nėščiosios yra viliojamos į kursus, kurių metu įtiki juos vedančių asmenų šventumu. Tad besąlygiškai pasitikėdamos tokiais guru, nebesivadovauja blaiviu protu ir net neabejoja, kad kūdikis į pasaulį sklandžiai atkeliaus be medikų pagalbos, nes taip moterys gimdė nuo seniausių laikų. Be to, pareigūnų duomenimis, gimdymo namuose judėjimo dalyviai, įsitikinę, kad vaikai net iki 15 min. po gimdymo gali išbūti po vandeniu. Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla neabejoja, kad tai sektos požymiai.
Beje, ikiteisminio tyrimo metu, kuris buvo pradėtas 2011 m. vasarą vieno namuose gimusio kūdikio mirties priežasčiai nustatyti, paaiškėjo, kad iš 400 žinomų gimdymo namuose atvejų, šeši vaikai mirė, ne viena moteris patyrė žymių sveikatos sutrikimų. Mat daugiau nei dvidešimt metų gimdyvėms padėdavo moterys, kurios ne tik neturėjo licenzijos verstis medicinine praktika, bet net ir medicininio išsilavinimo.
Apibendrindamas žinomus ikiteisminio tyrimo faktus, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas teigia, kad gimdoma buvo rizikingai ir taip pažeidžiama vaiko teisė gimti saugiai bei augti sveikam. Mat kvalifikuotos medicininės pagalbos teikimas gimdymo metu yra būtinas saugiam gimdymui.
Taigi, kuo moteris rizikuoja, kai sąmoningai atsisako šiuolaikinės, modernios medicinos paslaugų ir pasikliaudamos tik intuicija bei Dievu, gimdo savo lovoje ar vonioje? Kam tenka atsakomybė, kai norėdama pajusti harmoniją su gamta, gimdyvė nukraujuoja ar net praranda kūdikį?
Jokia rizika nepateisinama
Šie klausimai aktualūs ne tik mūsų šalyje, isteriškų klykavimų fone, kad moteris turi teisę pasirinkti, kur gimdyti, bet ir Vakarų Europoje, nors ten gimdymas namuose reglamentuotas jau ne vieną dešimtmetį – konkrečiai įvardyta, kokiai moters sveikatos būklei esant to daryti negalima, koks turi būti atstumas nuo namų iki ligoninės, kas turi apmokėti extra daktarų pagalbą ir kiti dalykai.
Jungtinėje Karalystėje diskusijos apie galimą žalą kūdikio sveikatai ir mamos atsakomybę paaštrėjo po praėjusiais metais visą šalį sukrėtusio tragiško gimdymo namuose, kuris baigėsi kūdikio mirtimi.
Jungtinėje Karalystėje leidžiamo medicinos etikai skirto žurnalo „Journal of Medical Ethics” redaktorius Julianas Savulescu pabrėžia, kad moterys, kurios nusprendžia gimdyti namuose turi įvertinti ne tik tai, jog rizikuoja savo bei naujagimio gyvybe, bet nepamiršti ir vaiko neįgalumo visam gyvenimui rizikos. J.Savulescu atvejus, kai gimdymo namuose metu prasideda komplikacijos ir gimdyvės nespėjama laiku atvežti į ligoninę, vadina tyliosiomis tragedijomis. Pavyzdžiui, kai vaikas lieka neįgalus dėl hipoksinio smegenų pakenkimo, kurį gali sukelti placentos atšokimas, virkštelės iškritimas, gimdos plyšimas ar ūminis nukraujavimas. Pasak J.Savulescu, jeigu neįgalumo galima išvengti, jokia rizika nepateisinama, nes akušerijos mokslas tam ir sukurtas, kad būtų užkirstas kelias nelaimėms.
Tiesa, net ir gimdant ligoninėje, aprūpintoje moderniausia aparatūra bei prižiūrint specialistams, turintiems kelių dešimtmečių praktiką, taip pat įvyksta skaudžių nelaimių. Lietuvos akušerių ginekologų draugijos atstovė, gydytoja Daiva Brogienė sako, kad akušerija-ginekologija medicinoje pati rizikingiausia sritis. Prasidėjus nesklandumams ir stengiantis išvengti skaudžių pasekmių svarbi kiekviena minutė, o gimdant namuose net ir profesionalei akušerei laiku pastebėjus pirmuosius komplikacijų požymius, yra gaištamas laikas vykti į ligoninę. Pavyzdžiui, prasidėjus kraujavimui, užtenka vos kelių minučių, kad gimdyvė netektų net dviejų litrų kraujo.
„Gausus kraujavimas – viena dažniausiai pasitaikančių komplikacijų gimdymo metu. Taip pat gali neatsidalinti placenta, gimdoje likti jos likučių. O skaudžiausia komplikacijų pasekmė, kai dėl deguonies stygiaus miršta kūdikis“, – atskleidžia VUL Santariškių klinikų Moters fiziologijos ir patologijos centro direktorius doc. Jonas Ališauskas.
D.Brogienė priduria, kad net jeigu nėščioji priklauso mažos rizikos grupei, tačiau yra labai trumpa virkštelė, gimdymas gali pasibaigti kūdikio mirtimi. Užsitęsus gimdymo sąrėmiams po įtrūkimų placentoje vaisiaus vandenų dalys per gimdos venas gali patekti į motinos kraujotaką. Ši komplikacija, jeigu laiku nesuteikiama pagalba, baigiasi moters mirtimi.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-11-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.
Nesu gimdymo vietos svarbos žinovas.Abu vaikus žmona gimdė ligoninėje be manęs.Tai toks tas mano šiuo reikalu “patyrimas”-vien jausmai.Pasi-tikėjom specialistais.Rašau tik dėl nesuprantamo tekste(ir daug kur viešai)minimo gimimų ir mirimų santykio-400:6.Išeitų,mirė tik 1,6 proc. namuose gimusiųjų.Klausimas toks.Jei šie skaičiai tikri,tai 1,6 proc.rezultatas(nežinant gimdyvių mirčių ir gimdant sukeltų neįgalu-mų),argi nebūtų vertinamas kaip išskirtinai puikus?
Apsitapšnojo “veidas”, kaip ir Zuokas…
“Užsitęsus gimdymo sąrėmiams po įtrūkimų placentoje vaisiaus vandenų dalys per gimdos venas gali patekti į motinos kraujotaką. Ši komplikacija, jeigu laiku nesuteikiama pagalba, baigiasi moters mirtimi.”
Ar ne taip ir įvyko neseniai Kauno klinikose mirusiai gimdyvei? Ten kur buvo suteikiama visa reikalinga pagalba?
Manau, atvirščiai, ligoninėse mirę vaikai yra tyli tragedija, nes ten viskas užmaskuojama, toks likimas ir medikai vienas kitą dangsto, nors tikrai nenoriu sakyti, kad juos reikia bausti ir ketvirčiuoti, o va kai vaikelis miršta po gimdymo praėjus 1 parai, tai jau toks skandalas ir iešojimas kaltų. Tiesiog, labai liūdna…
Geriau siūlyčiau paskaityti šį straipsnį, kad išklausyti ir kitą pusę:
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/dglodenis-i-kova-su-gimdymais-namuose-paleista-sunkioji-artilerija-sektos.d?id=60850407
“Veidas” bėga bėga iš paskos, trupinius renka, o gal dar suspės, gal dar ką išgąsdins, gal dar ne visi išsigando tų, pasikliaujančių vien Dievu… Deja, gyvenimas nestovi. Jau aiškėja, kad tie šeši vaikai mirė ne gimdymo metu (ir jei jau skaičiuojam procentus, tai ne nuo 400, kuriuos tiria, o nuo kokių 2000, kurie gimė namie), kad moterys neina žaisti loterijos, o tam ruošiasi, kad beveik visoj Europoj reglamentuota tvarka ir moterys namie gimdydamos gauna medicininę pagalbą, o ne paliktos įstatymų vardan Dievo valiai… Dar pamiršo pridėti, kad tai sekta ir kad žinomi vaikų pardavimo atvejai… Ai, rašykit apie tai, ką išmanot. Sėkmės.
Gerbiamieji, kam naudinga tiesa kad gimdymas yra liga, kam naudinga ne mamas mokyti, o gasdinti kiek daug komplikaciju gali ivykti namuose gimdant? Ar pagalvojate?
Niekas neagitavo lankant kursus kad verta gimdyti namuose, kad tik ten ir butu gimdoma. Tai seimos teise. Tiesiog musu aptingusi visuomene geriau sededama prie kompiuterio uzsisakys drabuzius, pultais perjungs kanalus ir net nepasijudins is kreslo taip augindami antsvori, bei daug kitu ligu susijusiu su fizines kulturos stoka uzsidirbs, taip ir su rupinimusi sveikata. Geriau siuolaikinis zmogus isgers piliule, kuria israse daktaras, nelabai gilindamasis ta piliule jam reikalinga is tikruju ar ne, kokius pasalinius reiskinius tai sukels ir t.t. Taip pat ir su naminiais gimdymais. Mamos, pasirizusios namuose gimdyti labai daug mokosi, gilinasi i niuansus ka gimdykloje daktarai daro gerai, ka nevykusiai ir netiki aklai kiekvienu daktaru zodziu, o patys pamasto ir priima sau ir savo vaikui naudingiausia ir sveikiausia sprendima.
pritariu balsui del apsitapsnojimo ))))kazkaip is ties, traukinys jau nuvaziavo, o veidas matyt kazka dare…kad nespejo…:)
Vakar per žinias pranešė, kad 2012 metais Lietuvoje gimė apie 30 tūkstančių vaiku ir buvo padaryta 7 tūkstančiai oficialiai užregistruotų abortų. Kiek gimė namuose dar nežinoma, bet sprendžiant iš 1992-2012 m. namuose gimusių dviejų tūkstančių vidurkio, jų galėjo būti apie 100. Mirusių jų tarpe nebuvo; iš visų 2000 per 20 metų gimusių, yra spėjama, kad galėjo buti šeši. Šiuo metu aišku tiktai, kad nei vienas iš jų nemirė paties gimdymo metu ir nebūtinai dėl su gimdymu surištų priežasčių. Paskutinis iš tų šešių buvo 2011 metais miręs vaikelis, kuriam vėliau diagnozuotas plaučių uždegimas.
O aš dar maniau kad Veidas, dar šiek tiek progresyvus, – pasirodo ir anas surūgęs komuniaginis biuletenis.
Taip, vaikai iki 15min. gali išbūti po vandeniu, o Jūs nežinojote? Nes jie dar nekviepuoja, kaip mes, per nosį, o kvepuoja per virkštelę. Jei vaikas ką tik išlindęs iš 37 kūno temperatūros patenka lai į 25 jam yra stresas. O jei ką tik išlindęs patenka sakykim į 35 vandens temp. – jokio streso ir ryksmo nėra. Vėliau jis švelniai ištraukiamas mamai ant krutinės, taip pat be jokių riksmų.
Pirmoji priežastis
Ar yra pasaulyje kita valstybė, kurioje būtų gydytojams bei akušerėms DRAUDŽIAMA padėti kūdikiui ir motinai, jei ji gimdo ne ligoninėje? Ir jiems už tai grąsinama kalėjimu?
Atsisakymas šį 1999 metų draudimą panaikinti, man atrodo yra pirmoji ir pagrindinė visų šių diskusijų priežastis.
po tokio susidomėjimo šia tema, jau seniai reikia įkurti darbo grupę ir rimtai ir kuo greičiau spręsti šį klausimą, o ne vis dar diskutuoti internetinėse platybėse. visas SAM panašu, kad nusprendė kitų rimkimų laukti, o gal ir nereiks spręsti klausimo
“Apibendrindamas žinomus ikiteisminio tyrimo faktus, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas teigia, kad gimdoma buvo rizikingai ir taip pažeidžiama vaiko teisė gimti saugiai bei augti sveikam. Mat kvalifikuotos medicininės pagalbos teikimas gimdymo metu yra būtinas saugiam gimdymui.”
Tai kvaliai Jūs, juk TO IR NORI VISI MĄTANTYS ŽMONĖS, NORI, KAD BŪTŲ ĮSTATYMIŠKAI TAI ĮTESINTA, KAD MEDIKAI IR SPECIALISTAI GALĖTŲ PRIŽIŪRĖTI VISQ PROCESĄ.!!!!! O dievulėliau, nejaugi mes bananų šalyje gyvename, kodėl niekas apie įstatymų ir tvarkos numatymą nekalba? Kodėl? Kam tai nepatogi tema? Medikam? Ministerijai? Vaistų gamintojam? Kam? Kam? Kam?
Nusivyliau Veido redakcijos ir žurnalistų straipsniu. Visad Jūs laikiau progresyviais ir daugiau nei Delfio ar kitų tiklaraščių beraščių rašynėtojais viskokiausių nesamonių ir kūrusių tendencingą nuomonę, bet deja..klydau. O gaila, na ką gį, pasirodo Lietuvoje jau NIEKO NEBELIKO KĄ GALIMA BŪTŲ SKAITYTI. Reikėjo pasidomėti ir parašyti analitinį straipsnį apie tai kam čia nepatinka tokios neva eretiškos nuomonės apie gimdymą namuose, o ne eilinį PAVĖLUOTĄ straipsnį apie tai kokios blogos motinos gimdžiusios namie. Tiesiog koktų, teliko Jum tik prisikvietus garbingų dėdžių ir tetų rašynėti komentarus, kurie apipinti įmantriais išvedžiojimais ir gražiais palyginimais ir taip užburia, kad net perskaičius, atsiprašant visišką mėšlą, būna malonu, nes juk taip “moksliškai” ir protingai parašyta.
P.S. Linkiu tobulėti ir žiūrėti į viską labiau kritiškai ir iš abiejų pusių, o ne eiti lengviausiu keliu ir duoti masės to, ko jos tikisi, tai yra purvo ir paskalų. Jei nesikeisit, tai šitam purvo kare pralaimėsit net nepradėję kovoti, kadangi Jums Delfis, Alfos ir kiti purvsklaidininkai tikrai neužleis savo pozicijų ir savo imbicilų skaitytojų.
Ačiū už dėmesį.