Per pastarąjį dvidešimtmetį į 70 proc. visų savivaldybių, ypač kaimiškųjų, neatvažiavo nė vienas jaunas studijas baigęs veterinarijos specialistas. “Kai kurių stambių žemės ūkio kompleksų savininkai geriems veterinarams siūlo net 5 tūkst. Lt atlyginimą, bet norinčiųjų vykti į rajonus, kaimus neatsiranda”, – pasakoja Veterinarijos instituto direktorius dr. Raimundas Mockeliūnas.
Maždaug apie trečdalį visų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) veterinarijos specialybės absolventų, pasak Karjeros centro direktoriaus Kęstučio Mažeikos, išvyksta dirbti į užsienį, nes ten jiems siūlomi atlyginimai prasideda nuo 20 tūkst. eurų, apie penktadalį išeina dirbti į gyvūnų papildus ir pašarus platinančias kompanijas, o absoliuti dauguma absolventų siekia įsidarbinti didžiųjų miestų veterinarijos klinikose, kuriose gydomi smulkūs gyvūnėliai, arba ieško kontorinio darbo valstybinėse įstaigose.
“Panašią situaciją išgyvena visos senosios Europos sostinės: jaunimas nori likti sostinėse, blogiausiu atveju antrame pagal dydį mieste. O rajoninės savivaldybės ir kaimas jų nevilioja, nes ten nėra pramogų, o įsikurti sudėtinga – vienintelė Šilutės savivaldybė jauniems veterinarijos specialistams siūlo aprūpinimą būstu, kitos – ne”, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius dr. Jonas Milius
Beje, pasak dr. J.Miliaus, veterinarų stinga ne tik ūkiams, o ir jų tarnybai: “Į centrinį biurą Vilniuje netgi susidaro norinčiųjų konkursai, o rajonuose dirba daugiausia pensinio amžiaus specialistai ir nėra, kas juos pakeičia.”
LSMU prorektoriaus prof. Antano Sederevičiaus pastebėjimu, ypač padėtis suprastėjo pastaraisiais metais, mat net 75 proc. visų veterinarijos specialybės studenčių – merginos. O jos nenori vykti į kaimą dirbti su stambiais gyvuliais, joms patrauklesni maži gyvūnėliai arba darbas biuruose. Priminsime, kad prieš dvidešimtmetį tarp veterinarijos studentų merginų buvo apie 10 proc., o likusieji būdavo vaikinai.
“Merginoms dirbti stambiuose rajonų ūkiuose sudėtinga, nes darbo valandos nereglamentuotos, tenka važiuoti ir naktį”, – dėsto LSMU Studijų centro vadovės pavaduotoja prof. Gražina Januškevičienė.
Didžiųjų miestų veterinarijos gydyklose jauni veterinarai uždirba apie 1,5–2 tūkst. Lt, valstybinėse įstaigose apie 1,8 tūkst. Lt, o papildus platinančios įmonės veterinarams bandomuoju laikotarpiu siūlo nuo 2 tūkst. Lt atlygį.