Paraitotos marškinių rankovės ir jokių kaklaraiščių – tokioje neformalioje atmosferoje praėjusį savaitgalį Kalifornijos dykumų fone vyko galingiausių pasaulio valstybių – Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kinijos – vadovų susitikimas.
Apžvalgininkams intriga kilo dar prieš jam įvykstant, mat ir diskusijų laikas, ir vieta – “Sunnylands” ranča – pasirinkti netradiciškai. Teigiama, kad priimdamas tokį kvietimą Xi Jinpingas žengė svarbų žingsnį keisdamas istoriškai griežtomis diplomatijos taisyklėmis grįstą dvišalių santykių trajektoriją. Juo labiau, kad pagal protokolą dabar buvo eilė Baracko Obamos vizitui – Xi Jinpingas viešėjo JAV 2012-aisiais.
Šios aplinkybės traktuotos kaip geranoriškas abipusis žestas, paliekantis nuošalyje formalumus ir sudarantis sąlygas produktyvumui. Tačiau šypsenos fotografams ar rankų paspaudimai neturėtų pernelyg atitraukti nuo realybės: nepamiršdama politikos užkulisių, konfidencialių vidinių pokalbių privatumą kinų delegacija užsitikrino atsisakydama gyventi rančoje ir įsikurdama šalimais esančiame viešbutyje.
Apibūdinant JAV ir Kinijos santykius spaudoje netrūksta karikatūrų, panašių į tą, kurioje amerikiečius simbolizuojantis erelis ir tradicinis kinų drakonas grumiasi rankų lenkimo varžybose. Tai nenuostabu žinant, kad pakankamai stabiliai auganti Kinija laikoma didžiausiu iššūkiu amerikiečių hegemonijai pasaulyje. Harvardo universiteto akademikas Niallas Fergusonas prognozuoja, kad per artimiausią dešimtmetį Kinija, per rekordinį laiką iš šeštos pagal dydį pasaulio ekonomikos virtusi antrąja, pralenks ilgametę lyderę JAV. Tokią galimybę pagrindžia statistinės tendencijos: dar 2004 metais JAV bendrasis vidaus produktas siekė 11,9 trilijono dolerių ir lenkė Kinijos šešiskart, tačiau iki šių metų 374% šoktelėję Kinijos rezultatai leido sumažinti skirtumą iki mažiau nei dviejų kartų: JAV rodiklis pasiekė 16,2, o Kinijos – jau 9 trilijonus dolerių.
Kibernetinio šnipinėjimo grėsmės
Didžiųjų XXI amžiaus pasaulio galybių interesai persipina kone kiekviename žemės kampelyje, todėl dviejų dienų susitikime buvo aptartas platus klausimų spektras: pradedant Šiaurės Korėja ir baigiant klimato kaita. Tačiau bene daugiausiai dėmesio susilaukė aktualūs ir nemažai tarpvalstybinių nesutarimų keliantys kibernetinio saugumo klausimai.
B.Obamos administracija ne kartą tiesiogiai kaltino Kiniją tarptautinių normų nesilaikymu bei kibernetiniu šnipinėjimu, o JAV valdžios struktūroms skirtas konfidencialius tyrimas gegužės mėnesį atskleidė, kad bent dalis įsibrovimo ir informacijos vagysčių atvejų yra tiesiogiai susiję su Kinijos valstybinėmis institucijomis. Kaip teigė B.Obamos administracijoje nacionalinio saugumo klausimais patarinėjęs Thomasas E. Donilonas, susitikimo metu buvo išdėstyti konkretūs faktiniai argumentai apie intelektualinės nuosavybės ir kitų elektroninių duomenų vagystes, o tuo pačiu pridurta, kad tokių atvejų nepažabojimas galėtų lemti tarpvalstybinių santykių blogėjimą.
Tačiau Kinija kaltinimus atmeta bei teigia, kad pati nuolatos atsiduria hakerių, kuriuos kinų spauda kildina iš JAV, taikinyje. Atsakydamas į „Associated Press“ žurnalistės klausimą šia tema Xi Jinpingas atrodė kiek įsitempęs, tačiau pasidžiaugė, kad „abipusiai svarbus klausimas“ bus sprendžiamas tarpvalstybinėje darbo grupėje. Šis pasisakymas, kaip ir visi kiti, buvo gerai pasvertas – siekiant suteikti daugiau laiko atsakymų formuluotei kinų prašymu atsisakyta simultaniško vertimo, vietoje kurio naudotas gerokai daugiau laiko užimantis „garsiai pasakoma – garsiai išverčiama“ modelis.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-25-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.