2013 Rugpjūčio 02

Europoje didėja pavojinga priklausomybė nuo energinių gėrimų

veidas.lt


Prekyba energiniais gėrimais pasiekė visų laikų kulminaciją. Tačiau ekspertų perspėjimai dėl tokių gėrimų keliamos grėsmės sveikatai verčia įstatymų leidėjus griebtis net prekybos suvaržymų.

Karštomis vasaros dienomis jaunuoliai Lietuvos prekybos centruose atsigaivinimui dažniau perka ne vandenį, sultis ar vaisvandenius, o energinius gėrimus. Tai patvirtina ne tik prekybininkai, bet ir vaizdas, kurį galima išvysti stovint eilėje prie kasos: paaugliai tokius gėrimus perka tiesiog masiškai.
Ir tai pasakytina ne tik apie Lietuvos, bet ir apie kitų šalių energinių gėrimų vartotojus. Visai neseniai Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė ataskaitą apie atliktus naujausius energinių gėrimų vartojimo Europoje tyrimus. Jie atskleidė, kad didžiausia šiuos gėrimus vartojanti visuomenės grupė yra paaugliai – jie nuperka net 68 proc. visų energinių gėrimų.
Be to, net 12 proc. paauglių jų geria nuolat ir gausiai – vidutiniškai po septynis litrus per mėnesį. Dar labiau susirūpinti verčia tai, kad energinius gėrimus vartoja mažamečiai vaikai: apklausų duomenimis, beveik 18 proc. vaikų nuo trejų iki dešimties metų yra bent kartą ragavę energinio gėrimo, iš jų net 16 proc. geria nuolat, vidutiniškai apie litrą per savaitę.

Kenksmingiausias – kofeinas

Ekspertai nurodo, kad didžiausią pavojų sveikatai kelia energiniuose gėrimuose esantis kofeinas. Teigiama, kad nedidelis kofeino kiekis suaugusio žmogaus sveikatai pavojaus nekelia, tačiau geriant energinius gėrimus kofeino labai nesunku perdozuoti. Be to, kuo jaunesnis organizmas, tuo labiau energiniai gėrimai jam kenkia. Tyrimais nustatyta, kad šių gėrimų sudėtyje esančio kofeino poveikis didžiausią pavojų kelia būtent trejų–dešimties metų amžiaus vaikų sveikatai, nors pavojingi jie ir vyresniems paaugliams, o piktnaudžiauti jais neturėtų net suaugusieji.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, Lietuvos rinkoje esančių 70 proc. energinių gėrimų sudėtyje yra 32 mg/100 ml kofeino. Tai reiškia, kad dvi skardinės (600 ml) tokio gėrimo prilygsta kofeino paros normai, leistinai suaugusiam žmogui, ir maždaug trigubai viršija kofeino normą, leistiną paaugliams. Tačiau svarbu atsiminti, kad kofeino žmogus paprastai dar gauna ir iš kitų produktų – kavos, kakavos, arbatos, šokolado ir kt., tad geriant energinių gėrimų kofeino paros normą nesunku viršyti net ir penkis kartus.
Na, o per didelis kofeino kiekis organizmui yra tikras šokas. Jis gali sukelti nemigą, raumenų drebulį, kraujo spaudimo padidėjimą, kvėpavimo ir širdies plakimo padažnėjimą. Kofeinas aktyviną diurezę (šlapimo išsiskyrimą), praplečia bronchus, didina skrandžio rūgšties sekreciją, pagreitina medžiagų apykaitą.
“Kofeino kiekį būtina griežtai riboti: per dieną suaugusiam žmogui galima išgerti ne daugiau kaip dvi skardines energinio gėrimo, priešingu atveju gresia tachikardija, psichomotorinis aktyvumas, nervingumas, netgi depresija”, – perspėja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai.
Taip yra todėl, kad kofeinas, kaip ir bet kuris kitas stimuliuojantis preparatas, išsekina nervų sistemą. Jo poveikis trunka nuo trijų iki penkių valandų, o po to organizmas reikalauja poilsio.
Ypač pavojingas kofeino ir alkoholio derinys, mat kofeinas padidina arterinį kraujospūdį, o alkoholis jo poveikį dar labiau sustiprina. Dėl to žmogui net gali prasidėti hipertoninė krizė.
Tačiau kofeinas – ne vienintelis rizikingas energinių gėrimų ingredientas. Žurnale “The Science” atkreipiamas dėmesys, kad organizmą neigiamai veikia ir taurinas – aminorūgštis, kurios paros norma energinio gėrimo skardinėje gali būti viršijama net tūkstantį kartų. Kai kurios energiniuose gėrimuose esančios medžiagos pačios savaime nėra kenksmingos, tačiau jos sukelia “hormonų audras” – išbalansuoja žmogaus hormoninę pusiausvyrą, dėl kurios gali ne tik sutrikti miegas ar dienos ir nakties režimas, bet ir padidėti rizika susirgti cukriniu diabetu, priaugti nereikalingų kilogramų.

Daugėja draudimų

Atsižvelgiant į šiuos energinių gėrimų keliamus pavojus, ypač paaugliams, pernai Lietuvos Seime buvo įregistruotos įstatymų pataisos, kuriomis siekta uždrausti nepilnamečiams pardavinėti energinius gėrimus. Kol kas toks draudimas nėra įsigaliojęs, o kai kurie Seimo nariai ketinimus riboti prekybą šiais gėrimais netgi vadina pasaulio juokinimu. Pavyzdžiui, parlamentaras Kęstutis Masiulis sako, kad uždraudę prekiauti energiniais gėrimais būsime panašūs į diktatoriaus valdomą Šiaurės Korėją. Tačiau sveikatos specialistai tokį draudimą sveikina ir pabrėžia, kad vis daugiau šalių šiems gėrimams taiko įvairius apribojimus. Na, o juos uždraudę taptume panašūs ir į norvegus, ir į britus, ir į kaimynus latvius, ir net į dalį amerikiečių.
Štai visai neseniai, pernai birželį, pardavinėti energinius gėrimus jaunesniems nei 18 metų jaunuoliams uždraudė Latvijos Seimas. Amžiaus apribojimai pirkėjams taikomi ir Norvegijoje, be to, šie gėrimai draudžiami kai kuriose Didžiosios Britanijos mokyklose, o šalies sveikatos specialistai gamintojus įpareigojo ant pakuočių nurodyti, kad jie netinkami vaikams ir besilaukiančioms moterims.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...