Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė prisidėjo prie daugiau nei 20 valstybės vadovų bei dešimčių kitų aukštų pareigūnų, kurie vasario 17–19 d. susirinko Miunchene į kasmetinę saugumo konferenciją.
Šalies vadovė kartu su Europos Komisijos pirmuoju viceprezidentu Fransu Timmermansu, naujuoju Europos Parlamento pirmininku Antonio Tajani, Vokietijos finansų ministru Wolfgangu Schaeuble ir Lenkijos užsienio reikalų ministru Witoldu Waszczykowskiu vasario 17 d. dalyvavo vienoje pagrindinių konferencijos diskusijų apie Europos Sąjungos ateitį („The Future of European Union: United or Divided“). Diskusijoje Prezidentė teigė, kad augantį politinį ekstremizmą Europoje lemia žmonių nepasitikėjimas savo šalies politikais ir Europos Sąjungos institucijomis.
Kitą dieną D.Grybauskaitė kartu su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid, Latvijos prezidentu Raimondu Vėjoniu susitiko su JAV viceprezidentu Mike‘u Pence‘u. Susitikimo metu Lietuvos vadovė pareiškė, kad išaugusi karinių incidentų bei provokacijų rizika verčia labai rimtai galvoti apie papildomas gynybos ir atgrasymo priemones. Visų pirma reikia tobulinti ir greitinti NATO sprendimų priėmimo procesą, turėti pagal realias grėsmes nuolatos atnaujinamus gynybos planus Baltijos valstybėms, įgyvendinti Aljanso priemones, kurios užkirstų kelią galimai Baltijos šalių karinei izoliacijai, sukurti regioninę oro gynybą.
Prezidentė pabrėžė, kad atgrasymas visados yra pigesnis nei karas. Todėl kiekvienas sąjungininkų karys ant mūsų žemės yra labai reikšmingas. Taip siunčiama aiški žinia, kad NATO yra stipri, vieninga ir prireikus gins kiekvieną savo narę.
D.Grybauskaitė taip pat pabrėžė, kad pagal skiriamas lėšas Baltijos valstybės ir Lenkija yra pirmajame NATO valstybių aštuntuke. Estija jau dabar yra pasiekusi 2 proc. BVP, o Lietuva ir Latvija 2 proc. pasieks kitąmet.
Šių metų Miuncheno konferenciją NATO sąjungininkai išnaudojo tam, kad suvoktų, ko galima tikėtis iš naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo ir kaip bendrauti su jo administracija. Nors D.Trumpas yra pareiškęs, kad NATO organizacija pasenusi, kad sąjungininkų finansinis indėlis nepakankamas, JAV viceprezidentas M.Pence‘as Miunchene tikino, kad D.Trumpas nedvejodamas remia NATO.
Miunchene D.Grybauskaitė susitiko su Kroatijos prezidente Kolinda Grabar-Kitarovič. Būta ir susitikimo su „Google“ viceprezidente Caroline Atkinson, su kuria kalbėtasi apie Lietuvoje vykdomus „Google“ projektus, šios kompanijos interesus Europoje.
Miuncheno saugumo konferencija rengiama nuo 1964 m. Tai forumas, kuris per penkis dešimtmečius įgavo globalią reikšmę. Kasmet į neformalias diskusijas Bavarijos sostinėje susirenka aukščiausio lygio politikai, valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovai, užsienio bei gynybos ministrai, įtakingi politikos analitikai ir saugumo ekspertai.
Tuo metu Seimas naikino JAV ir Lietuvos karinio bendradarbiavimo juridines spragas. Vasario 16-osios išvakarėse ratifikuota dvišalė sutartis, detaliai nustatanti JAV karių, civilių komponento, išlaikytinių ir rangovų statuso klausimus Lietuvoje, tokius kaip atvykimas, išvykimas, galimybė patekti į karinės infrastruktūros objektus karinio bendradarbiavimo tikslais, mokesčiai, jurisdikcija, karinis paštas, vairuotojų pažymėjimų pripažinimas, transporto priemonių registracija, judėjimas ir kt.