Sirijoje ir Irake vis daugiau teritorijų užimanti grupuotė „Islamo valstybė“ (ISIS) savo kelyje šluoja visus svarbiausius kultūros paminklus, kuriais iki šiol žavėjosi visas pasaulis ir kurių daugelis įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Praėjusią savaitę šie kovotojai užminavo ir padėjo bombų senovinėje Sirijos Palmyros miesto dalyje, kurioje yra UNESCO saugomas didžiausias ir geriausiai išsilaikęs 2 tūkst. metų Senovės Romos architektūros paminklų kompleksas su daugybe kolonų ir milžiniškais nekropoliais.
Tiesa, kol kas nežinia, ar džihadistai šį objektą, kuriuo pasigėrėti anksčiau kasmet atvykdavo šimtai tūkstančių turistų iš viso pasaulio, tikrai ketina sunaikinti, tačiau liūdna patirtis byloja, kad jie kovoja ne tik prieš grobiamų valstybių pajėgas, bet ir prieš jų kultūros paveldą.
Štai kovo mėnesį Irako mieste Mosule ISIS suniokojo istorinę X a. Šv. Jurgio (arba Markourgas) vienuolyno bažnyčią, priklausiusią chaldėjų apeigų katalikams, ir buldozeriais sulygino greta buvusias krikščionių kapines. Netrukus teroristai išplatino vaizdo įrašus, kuriuose matyti, kaip jie degina senovinius Mosulo bibliotekos rankraščius, niokoja universitetus ir daužo skulptūras muziejuose. „Kultūrinis valymas“ neaplenkė Mosule buvusio didžiulės istorinės, kultūrinės ir meninės vertės Mesopotamijos paminklo – šedu statulos, kurios amžius skaičiuojamas nuo 4-ojo tūkstantmečio prieš mūsų erą.
Kūjais ir buldozeriais jie suniokojo ir į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktus senovinius Hatros bei Nimrudo miestus.
UNESCO generalinė direktorė Irina Bokova, mėgindama paaiškinti tokį viduramžišką teroristų elgesį, konstatuoja, kad tai „naujas sisteminio naikinimo etapas, kurio metu siekiama sugriauti etninių ir religinių mažumų paveldą, suvokiant, kad būtent kultūrinė įvairovė yra Irako siela“.