Investicijų ir verslo aplinka besirūpinanti asociacija „Investors‘ Forum“ susitiko su Lietuvos Respublikos Vyriausybe ir pristatė rekomendacijas, kurių įgyvendinimas padėtų stiprinti šalies ekonomiką bei didinti Lietuvos patrauklumą užsienio investuotojams. Asociacijos nariai teigiamai įvertino daugelį Vyriausybės iniciatyvų gerinti verslo sąlygas Lietuvoje, tačiau paragino ministrų kabinetą daugiau dėmesio skirti mokesčių sistemos tobulinimui, darbo santykių lankstumui, kovai su šešėline ekonomika bei korupcija.
„Vyriausybės tikslas – pagerinti verslo aplinką, finansavimo prieinamumą, skatinti inovacijas bei šalinti konkrečias veiklos kliūtis sektoriuose, kuriuose galima sukurti daug darbo vietų. Tai ‒ statybų, verslo paslaugų, logistikos, turizmo ir didmeninės prekybos sektoriai. Esame atviri diskusijoms ir prieš priimdami sprendimus turime įsiklausyti į verslo bei kitų suinteresuotų šalių išsakytas pastabas dėl praktinių kliūčių, su kuriomis susiduriama mūsų šalyje“, ‒ susitikime su investuotojais pabrėžė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Investuotojų forume su Vyriausybe buvo aptarti ir šalies įvaizdžio klausimai. „Su užsienio investuotojais susiję pastarųjų savaičių įvykiai gali nusiųsti neigiamą signalą tarptautinei verslo bendruomenei bei iškreipti vaizdą apie Lietuvos siekius pritraukti investicijas. Todėl privalome aiškiai parodyti, kad Lietuva yra atvira užsienio investicijoms. Nuoseklus dialogas su verslu ir aktyvūs Vyriausybės veiksmai pritraukiant investicijų turėtų didinti Lietuvos patrauklumą bei prisidėti prie tolesnio šalies ūkio augimo“, ‒ pabrėžė asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.
Tradiciniame, jau aštuntajame susitikime su Vyriausybe investuotojai pažymėjo, kad valstybė juda tinkama linkme, ir buvo priimta reikšmingai verslo aplinką gerinančių sprendimų. Tarp jų – aplinkos ministro Valentino Mazuronio pademonstruota politinė valia ir šiemet pataisytas Teritorijų planavimo įstatymas. Juo iš esmės palengvinamas ir sutrumpinamas teritorijų projektavimo procesas, sudaromos prielaidos taupyti investuotojų lėšas.
Investuotojai atkreipė dėmesį, kad Lietuvos ekonomika stabiliai kyla, tačiau šis augimas galėtų būti bent dvigubai spartesnis. „Asociacijos nariai pripažįsta, kad Lietuva ‒ gera šalis investuoti, tačiau atkreipia dėmesį ir į tai, kad aplinkinės valstybės taip pat patrauklios, tad Lietuvos konkurencingumo didinimas – mūsų visų prioritetas. Esame pasirengę bendradarbiauti ir teikiame konkrečius, kompleksinius sprendimus, bet svarbiems pokyčiams vykti pirmiausiai būtina politinė valia“, ‒ sakė Rūta Skyrienė, „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.
Kita vertus, forumo nariai pažymėjo, kad nors Lietuvos mokesčių sistema patrauklumu lenkia daugelį Europos Sąjungos valstybių, ji atsilieka nuo kitų Baltijos šalių. Bendrajame reitinge „Paying Taxes 2013“ Lietuva užima 60 poziciją, tuo tarpu Estija ‒ 50, о Latvija ‒ 52 vietą. Aptardami mokesčių sistemos tobulinimą, investuotojai išreiškė paramą Ministro Pirmininko sudarytos darbo grupės pasiūlymams dėl „Sodros“ reformos. Tačiau Investuotojų forumo ekspertai nepritaria siūlymams koreguoti Pelno mokesčio įstatymą keičiant galiojančią nuostolių perkėlimo tvarką. Asociacija atkreipia dėmesį ir į investicinių projektų lengvatos taikymo praktiką.
„Pastaraisiais metais paaiškėjo, kad Valstybinė mokesčių inspekcija pripažįsta tik tuos investicinius projektus, kuriais padidinama gamybos apimtis arba įdiegiamas naujas gamybos procesas. Bet jei įmonė modernizuoja esamą procesą ar pasiekia didesnį efektyvumą nedidindama gamybos apimties, VMI ginčija mokesčių mokėtojo teisę taikyti lengvatą. Raginame inspekciją nuosekliai taikyti įstatymą, nekeisti susiformavusios investicinių projektų lengvatos taikymo praktikos bei nekelti sumaišties tarp investuotojų”, ‒ pabrėžia Kęstutis Lisauskas, asociacijos „Investors’ Forum“ Mokesčių grupės vadovas, profesinių paslaugų bendrovės EY partneris.
Forumo nariai Vyriausybei siūlo tobulinti Darbo kodeksą ir kurti integruotą darbo santykių bei socialinės apsaugos sistemą, kuri gyventojus skatintų dirbti, o ne gyventi iš išmokų. Į Darbo kodeksą siūloma perkelti Europos Sąjungos Darbo laiko direktyvą bei nustatyti ES standartus atitinkantį darbo laiko reguliavimą. Asociacija taip pat ragina tobulinti specialistų iš užsienio įdarbinimo tvarką.
„Visame pasaulyje vyksta arši kova dėl talentų, ir daug gabių specialistų iš Lietuvos šiuo metu dirba užsienio šalyse. Sudėtingos užsienio specialistų įdarbinimo procedūros, kliūtys laikinai įdarbinant aukštos kvalifikacijos darbuotojus taip pat kenkia Lietuvos konkurencingumui ‒ šiuo klausimu tikrai turėtume būti lankstesni“, ‒ teigė Ramūnas Petravičius, asociacijos Darbo klausimų grupės vadovas, advokatų kontoros LAWIN partneris.
„Investors‘ Forum“ ragina mažinti reikalaujamų dokumentų skaičių teikiant prašymą gyventi Lietuvoje; iki vieno mėnesio sutrumpinti leidimų gyventi išdavimo terminus aukštos kvalifikacijos specialistams iš užsienio ‒ dabar ši procedūra trunka apie tris mėnesius. Investuotojai taip pat ragina peržiūrėti Lietuvos pilietybės atkūrimo ir suteikimo tvarką.
Asociacija išreiškė paramą valstybės iniciatyvoms kovoti su šešėline ekonomika ribojant grynųjų pinigų naudojimą – Investuotojų forumas šią priemonę Vyriausybei pasiūlė dar 2011 m. Tačiau kartu su šia priemone turėtų būti įgyvendinami ir kiti sprendimai, pavyzdžiui, įpareigojimas viešojo maitinimo įstaigoms klientui iš karto pateikti fiskalinį čekį. Investuotojų forumas yra pateikęs daugelį priemonių Finansų ministerijai ir ketina toliau bendradarbiauti kovos su šešėline ekonomika klausimais.