„Vakarų medienos grupės“ (VMG) įmonėje „Sakuona“ dirba 630 žmonių, o 95 proc. produkcijos eksportuojama. Šiemet planuojama pasiekti iki 50 mln. eurų apyvartą.
Austė MERKYTĖ
Dvidešimtmečio šventėje – dėmesys darbuotojams„Sakuona“ nesenai iškilmingai atšventė veiklos dvidešimtmetį. Tai buvo įspūdingas renginys, subūręs apie 200 svečių. Šventėje ypatingas dėmesys skirtas ilgamečiams darbuotojams, padėjusiems įmonei tapti tokiai, kokia ji yra šiandien.„Sakuonoje“ dirba per 630 darbuotojų. Tik apie 10 proc. jų yra iš Klaipėdos miesto, dauguma – iš aplinkinių rajonų: Plungės, Rietavo, Gargždų, Kretingos. Darbuotojai vežiojami specialiu transportu. Bendrovė suteikia ir nemokamus pietus.Dėmesys darbuotojui, gerų darbo sąlygų sudarymas ir pagarba jam duoda rezultatų: žmonės dirba nuoširdžiai, nenuvilia užsakovų.
Pastaruosius dvejus metus – plėtra septynmyliais žingsniais
Šiandien naujutėlaičiuose „Sakuonos“ cechuose lukštenami rąstai, gaminamos kėdės, foteliai, lenktos lovų rėmų ir dugnų konstrukcijos. Kaip sako „Vakarų medienos grupės“ (VMG), kuriai priklauso ir „Sakuona“, generalinis direktorius Viktoras Adomaitis, įmonę drąsiai galima būtų vadinti baldų gamybos lydere ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje dėl pardavimo rodiklių bei unikalios gaminamos produkcijos.„Sakuonos“ gyvavimo laikotarpiu būta visko. Pirmasis penkmetis buvo sunkus, nes įmonė du kartus turėjo kilti iš pelenų tiesiogine to žodžio prasme. Trūko realizacijos rinkų, seni įrenginiai neleido gaminti sudėtingesnių, geresnės kokybės gaminių. Be to, įmonė sunkiai pakėlė 1999 m. Rusijos krizę, teko ieškoti naujų rinkų.
Kaip pabrėžia VMG valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas, po lemtingų smūgių „Sakuona“ kaskart atgimsta vis gražesnė ir stipresnė. „Sunku ir suskaičiuoti, kiek kartų su įmonės vadovais sėdėjome ir svarstėme: gaivinti „Sakuoną“ ar uždaryti visiems laikams. Kai 2000-aisiais sprendimas buvo priimtas – kelio atgal nebeliko. 5 mln. Lt paskola tapo pirmuoju žingsniu į nuolatines investicijas ir sėkmę. Per tris mėnesius atstatyta gamykla pradėjo naują veiklos erą“, – prisimena S.Paulauskas.Per pastarąjį dešimtmetį vyko sparti įmonės plėtra, tačiau didžiausią pagreitį ji įgavo per pastaruosius dvejus metus. 2014 m. pardavimo apimtis, palyginti su 2013-aisiais, pavyko padidinti nuo 33 iki 39 mln. eurų. Šiemet numatomas apie 25 proc. apyvartos didėjimas.„Svarbiausios priežastys, lėmusios tokį įmonės apyvartos augimą, – investicijos“, – sako įmonės direktorius Mindaugas Kozinecas.
Investuojama į gamybos efektyvumą
Praėjusiais metais didesnis dėmesys skirtas gamybos augimui, o šiemet visos investicijos buvo nukreiptos į gamybos efektyvumą automatizuojant gamybą. Dar 2014 m. pradžioje pradėtas ES fondų remiamas projektas „UAB „Sakuona“ gamybinės bazės plėtra“, kurio vertė – apie 4,6 mln. eurų. Šio projekto tikslas – padidinti „Sakuonos“ veiklos konkurencingumą, pritraukiant efektyvių investicijų, kurios įgalintų kurti didesnę produkto vertę, skatintų darbo našumo augimą, didintų produktyvumą. Įgyvendinant projektą buvo vykdoma gamybinės bazės plėtra, įsigyjant pažangių ir inovatyvių technologinių įrenginių. Taigi metus įmonė baigia su didesne apyvarta ir su tokiu pačiu darbuotojų skaičiumi.„Sakuonoje“ įvykdytos trys grupės investicinių projektų. 2012 m. pradėta pirmoji banga, investuojant apie 7,5 mln. eurų, nuo kurios prasidėjo įmonės modernizacija. Antrasis etapas – 2013 m., išplėtus patalpas ir įdiegus kėdžių gamybos liniją. Trečiasis etapas, jau minėtas, susijęs su gamybos efektyvumo didinimu, įrengiant automatines pakavimo, pjovimo linijas, robotizuojant gamybą. „Sakuona“ suteikia pajamų ir žaliavinės medienos ruošos įmonėms. Apie 90 tūkst. kub. metrų beržų rąstų kasmet superkama iš Lietuvos teritorijos, tačiau tik 20 proc. medienos įsigyjama iš valstybinių miškų, kita dalis perkama iš privatininkų arba iš valstybinių miškų per tarpininkus, kurie nuolat laimi organizuojamus aukcionus.
Lietuviška produkcija
Retas lietuvis, pirkęs prekių baldų parduotuvėje, susimąsto, kad jos gali būti pagamintos Lietuvoje. Bendradarbiavimo sutartį su pasaulinio lygio Švedų baldų koncernu „Ikea“ „Sakuona“ pasirašė dar 2006 m. Tačiau tuomet pardavimo dalis tesudarė apie 10 proc., o šiuo metu siekia apie 95 proc. Rugsėjį mėnesį pradėta gaminti nauja kėdžių kolekcija, kaip tikimasi, jau 2016 m. pardavimą padidins 20 proc.
Užs. Nr. BSS2351