2011 Rugsėjo 04

„WikiLeaks“: Ažubalis kritikavo Grybauskaitę

veidas.lt

Likus dviem mėnesiams iki paskyrimo užsienio reikalų ministru, Audronius Ažubalis kritikavo prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl pareiškimų apie galimą CŽV kalėjimą Lietuvoje ir sprendimo nepriimti Gvantanamo kalinių, rodo JAV diplomatinio susirašinėjimo dokumentai.

Paviešintos įslaptintos ataskaitos atskleidžia, kad kritiškai Lietuvos prezidentės veiksmus vertino ir Vilniuje dirbantys Amerikos diplomatai. praneša BNS

Būdamas Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininku 2009 metų lapkritį A.Ažubalis šiuos klausimus aptarė susitikęs su Jungtinių Valstijų ambasadore Anne Derse (En Ders), kurios parengtą įslaptintą ataskaitą paviešino WikiLeaks.

„A.Ažubalis netiesiogiai sukritikavo Grybauskaitę, kai iškėlė klausimą dėl teiginių apie CŽV kalėjimo Lietuvoje egzistavimą“, – rašoma dokumente.

Pokalbio metu politikas atkreipė dėmesį, kad prezidentė spaudos konferencijoje pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų“ dėl CŽV kalėjimo, nors tuo metu ši tema žiniasklaidoje jau buvo nurimusi.

„A.Ažubalis sakė, kad užsienio reikalų komitetas pirmą kartą šį klausimą tyliai aptarė 2006 metais“, – rašoma ataskaitoje.

„Neapgalvoti pareiškimai gali sukelti žalos. Tai auga kaip sniego gniūžtė“, – taip, anot dokumento, kalbėjo A.Ažubalis.

reklama

Konservatorius, kurį prezidentė ministru paskyrė 2010 metų sausį, taip pat „atsiprašė“ dėl to, kad Lietuva atsisakė priimti Gvantanamo kalėjime kalintų asmenų, rašoma dokumente.

„A.Ažubalis atsiprašė, kad Lietuva negalėjo priimti vieno ar dviejų sulaikytųjų iš Gvantranamo, nors Vyriausybė praėjusį pavasarį sakė ketinanti tai padaryti“, – rašoma JAV ambasados ataskaitoje.

„Visuomet sakau, kad kiekvienas politikas turi būti pasirengęs prisiimti atsakomybę už savo žodžius. Manau, kad svarbu vykdyti savo pažadus. Tikiuosi, kad suprantama, jog Vyriausybė yra tam pasirengusi, bet nesutarimai kai kuriose mūsų valstybės šakose apie tai, ką kalinių perkėlimas reikštų Lietuvai, sustabdė pažangą“, – sakė A.Ažubalis, akivaizdžiai darydamas užuominą į prezidentę D.Grybauskaitę, teigiama dokumente.

Anot dokumento, A.Ažubalis taip pat pasiūlė, kad Jungtinės Valstijos paprašytų kitų sąjungininkų kreiptis į D.Grybauskaitę.

„Būtų gerai gauti šiek tiek paskatinimo iš kitų Europos šalių, kurios pasiryžusios dalytis šia našta. Tikiuosi, kad po kurio laiko kažkokiu būdu rasime sprendimą“, – cituojamas politikas.

Prezidentė D.Grybauskaitė 2009 metų spalį pareiškė, kad Lietuva nepriims asmenų iš Jungtinių Valstijų Gvantanamo bazės, kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimai veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo.

D.Grybauskaitės viešai išsakytas pastabas, jog ji turinti „netiesioginių įtairmų“ dėl CŽV kalėjimo, ataskaitoje Vašingtonui sukritikavo ir pati ambasada.

„Galbūt daugiausia dėl to, kad Grybauskaitei trūksta politinio užsigrūdinimo, atgimsta sena istorija, kuriai vis dar trūksta pagrindimo. Užuot padėjus pritildyti šį reikalą, kuris nėra palankus Lietuvai, jos pastabos reiškė prielaidą, jog tame kaltinime gali būti grūdas tiesos, ir paskatino surengti parlamentinį tyrimą, kuris galiausiai baigsis dar viena nekonkrečia išvada“, – taip prezidentės pastabas komentavo ambasada.

„Prezidentės komentarai dar sunkiau suprantami atsižvelgiant į jos nuogąstavimus dėl Rusijos įtakos Lietuvos žiniasklaidoje, nes ši istorija gali sukelti abejonių dėl JAV ir Lietuvos santykių stiprumo. Premjeras, priešingai, savo komentarais sumaniau atsiriboja nuo istorijos, su kuria jis visiškai nesusijęs“, – rašoma ambasados ataskaitoje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...