Nemažai šeimų, keliaujančių su įvairaus amžiaus vaikais, iš savo kelionių maršruto išbraukia muziejus. Mat ekskursijos juose tampa tikru išbandymu: tėvams tenka tramdyti mažesniuosius išdykėlius, klausytis muziejų personalo priekaištų, o gėrėtis neįkainojamomis kolekcijomis nebelieka laiko. Tad „Veidas“ sudarė dešimtuką įdomiausių muziejų, kuriuose ekskursija su įvairaus amžiaus vaikais taps nuotykiu ir neišsenkančiu pokalbių šaltiniu.
Tėvams, į kelionę pasiėmusiems atžalas, pravartu iš anksto parengti lankomų objektų sąrašą. Verčiau kuriam laikui pamiršti muziejus, eksponuojančius prabangias ir garsias meno kolekcijas, ir pasirinkti tuos, kuriuose bus linksma ir įdomu visai šeimai. Tad “Veidas” siūlo įdomiausių lankytinų muziejų dešimtuką, padėsiantį suderinti įvairaus amžiaus vaikų ir tėvų interesus bei pomėgius.
1. Interaktyvus mokslo muziejus: kiekvienas gali tapti atradėju
Kiekvienam vaikui pats įdomiausias muziejus yra toks, kuriame visus eksponatus galima liesti ir išbandyti, kaip jie veikia. Būtent tokie yra interaktyvūs mokslo muziejai. Čia gausu eksponatų ir įrenginių, suteikiančių galimybę ne tik pažinti įvairius fizikos dėsnius, chemines reakcijas, bet ir išbandyti aukštąsias technologijas. Galima pabandyti dirbti su laboratoriniais instrumentais, atlikti gausybę eksperimentų, įsijausti į skęstančio povandeninio laivo kapitono ar kriminalistikos eksperto vaidmenį, patirti žemės drebėjimą ar nesvarumo būseną, lazeriu kortelėje išgraviruoti savo vardą. Ir tai tik mažuma pramogų, kurias galima išbandyti! Garsiausi interaktyvūs mokslo centrai yra „CosmoCaixa“, Barselonoje, „Experimentarium“, Kopenhagoje, „Nemo“ Amsterdame, „Heureka“ Helsinkyje, Koperniko mokslo muziejus Varšuvoje ir kt.
2. Muzikos muziejai: viso pasaulio garsų kolekcijos
Su vaikais užsukus į muzikos muziejus nuobodu nebus niekam – tokie muziejai dažnai būna interaktyvūs ir lankytojai juose gali ne tik grožėtis muzikos instrumentais, bet ir išgirsti jų skleidžiamus garsus ar kūrinių ištraukas. Štai Muzikos instrumentų muziejus Briuselyje sudomins įvairaus amžiaus lankytojus. Muziejuje eksponuojami kone viso pasaulio instrumentai: nuo primityvių liaudiškų skudučių iki šiuolaikinių, pvz., teriomino, valdomo rankų judesiais. Įdomių muzikos muziejų esama ir kituose miestuose. Štai Vienos muzikos namuose kiekvienas vaikas ar suaugęs lankytojas gali ne tik padiriguoti garsiajam Vienos orkestrui, bet ir sukurti savo kūrinį, išgirsti ateities muzikos garsus. O Londone galima net rinktis, kur eiti: į Karališkąjį muzikos kotedžą, Nacionalinį garsų įrašų archyvą ar Britų muzikos muziejų, kuriame daugiausiai dėmesio skirta XX ir XXI amžiaus muzikai ir jos kūrėjams. Beje, šiuolaikinei muzikai skirtas ir muziejus, esantis Sietle, JAV. Na, o klasikinės muzikos mėgėjai nenusivils interaktyviu Frederico Shopino muziejumi Varšuvoje.
3. Žmogaus kūno muziejus: kaip atrodome iš vidaus
Olandijoje, Leidene, yra unikalus žmogaus kūno muziejus “Corpus”. Ekskursija po milžinišką septynių aukštų žmogaus kūno maketą trunka apie valandą. Jos metu susipažįstama, kas vyksta žmogaus kūne jam judant, gulint, sėdint, galima aplankyti Plaučių teatrą, įsijausti į eritrocitų vaidmenį, pasižvalgyti po širdį, kepenis ar šlaunikaulius. Sužinoti, kam reikalingas miegas ar čiaudulys ir kiti, rodos, erzinantys refleksai. Šiame muziejuje gausu pačių naujausių technologijų, 3D vaizdų, garso ir vaizdų efektų. Šalia muziejaus įkurtas medicinos centras, kuriame pasakojama apie sveiką gyvenimo būdą, rengiamos viktorinos bei kitokie žaidimai.
4. Egzotiškas povandeninis pasaulis ir romantiškos laivų istorijos
Retas vaikas ir suaugęs žmogus atsisakys ekskursijos į jūros muziejų ir milžinišką akvariumą. Dažnas didmiestis, įsikūręs prie jūros ar vandenyno, turi jūros muziejų, o kad pritrauktų kuo daugiau lankytojų, investuoja nemažai lėšų ir bando konkuruoti siūlydami pačių netikėčiausių pramogų bei eksponatų. Štai Londonas didžiuojasi vienu didžiausiu pasaulyje akvariumų, kuriame gyvena apie 500 rūšių gyvūnų, lankytojams siūloma „įsivaikinti“ vieną ar kitą gyvūną.
Barselonoje įdomu pasivaikščioti stikliniu tuneliu, įrengtu po vandeniu, ir stebėti elegantiškai plasnojančias rajas, grėsmingai nasrus iššiepusius ryklius, tuntus smulkių žuvyčių. Gausiais eksponatais vilioja ir Sidnėjaus jūrų muziejus. Tie, kuriuos labiau domina laivai bei jūrų mūšiai, turėtų apsilankyti Kroatijos pakrantės jūrų ir istorijos muziejuje, Suomijos „Vellamo“ muziejuje ar naujausių technologinių gudrybių pilname Talino „Lennusadam“ marinistikos centre. Na, o jei su ūgtelėjusiais vaikais nukeliautumėte į Meksiką, verta panardyti povandeniniame skulptūrų muziejuje Kankūne.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-42-2) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.