#Antipropaganda
Kaip atskirti tiesą ir naudingą informaciją nuo propagandos? Mediakritika.by, pasiremdama medijos eksperto Alesijaus Antipenkos įžvalgomis, pateikia 14 propagandos ženklų, kuriuos žinodami išvengsite propagandos pinklių:
1. Informacijos iškraipymas ir į realybę panašaus pasaulio vaizdo sukūrimas, naudojant melą, falsifikacijas ir sąvokų prasmės keitimą.
2. Pastiprinimas. Tai paieška argumentų pas autoritetus, religijose, istorijoje ir kitur, norint patvirtinti propagandines žinutes.
Pavyzdžiui, Rusijos televizijos dažnai cituoja tariamai gerbiamus užsienio ekspertus, kurie išties yra niekam nežinomi arba priskiriami marginalams. Beje, vokiečių žurnalas “Der Spiegel” dar 2014-aisiais atliko tyrimą ir nustatė, kad kai kurie rusų propagandos pamėgti “ekspertai” net neegzistuoja realybėje.
3. Realybės parodymas tik juoda-balta.
Iliustracija gali būti senas baltarusiškas anekdotas: “JAV žudomi juodaodžiai, Amsterdame vyksta gėjų paradai, Japonijoje – žemės drebėjimas, Ukrainoje – “banderofašistų” maršai… O Baltarusijoje – geras oras.”
4. Faktų, kurie sunaikintų propagandinę žinutę, nutylėjimas ir tik tam tikros, paremiančios propagandą, informacijos akcentavimas.
5. Dėmesio atitraukimas nuo realijų ir aktualių problemų.
6. Oponentų diskreditacija ir žmonių, kurie turi kritišką nuomonę, ignoravimas.
7. Išankstinis nusistatymų ir stereotipų išnaudojimas, situacijos suprimityvinimas ir suabsurdinimas.
8. Specifinių žodžių, tam tikrų štampų naudojimas, neapykantos kurstymas.
9. Intrigos ir dramatiškumo panaudojimas, norint užangažuoti vartotoją.
10 Situacijos dramatizavimas sukuriant pavojaus ir baimės jausmą arba atvirkščiai – iššaukiant euforiją, pasididžiavimą valdžia, ekonomika ir politine šalies sistema.
11. Bandymas blokuoti kritišką požiūrį.
12. Pozityvaus įvaizdžio apie propaguojamą objektą palaikymas.
13. Sukūrimas dominuojamų temų, kurios padeda skleisti propagandą.
14. Kitos žiniasklaidos marginalizacija, apribojant priėjimą prie informacijos ir jų sklaidą.
Visą originalų tekstą skaitysite čia