Saviugda
Žmonės jus įvertina pirmosiomis pažinties sekundėmis. Tačiau klausimas – ką būtent ir pagal ką jie vertina?
Pasak “Businessinsider”, Harvardo verslo mokyklos profesorė Amy Cuddy, kartu su kolegomis prichologais Susan Fiske ir Peteriu Glicku, 15 metų studijavo pirmuosius įspūdžius. Mokslininkai tikina įminę šią paslaptį. Knygoje “Presence”, A.Cuddy teigia, kad pirmą kartą jus sutikę žmonės atsako sau į šiuos klausimus:
1. Ar aš galiu pasitikėti šiuo asmeniu?
2. Ar aš galiu gerbti šį asmenį?
Psichologai šiuos klausimus sieja su dviem savybėm – nuoširdumu ir kompetencija. Idealiu atveju reikia išsiugdyti jas abi.
Įdomu, kad A.Cuddy teigia, jog dauguma žmonių, ypač profesiniame kontekste, tiki, kad kompetencija yra svarbesnis kriterijus. Mat jie nori įrodyti, kad yra sumanūs ir talentingi.
Tačiau, išties, nuoširdumas ar patikimumas yra svarbiausias faktorius, apsprendžiantis, kaip žmonės įvertins jus.
“Žiūrint per evoliucijos perspektyvą, gyvybiškai svarbiau mūsų išgyvenimui žinoti, ar asmuo nusipelnė mūsų pasitikėjimo”, – teikia A.Cuddy.
Kompetencija tampa labai svarbi tik po to, kai atsiranda pasitikėjimas, o bandymas intensyviai rodyti savo sugebėjimus gali duoti priešingą rezultatą.
Sugrįžtant į akmens amžiaus laikus, išties, tikriausiai buvo išsiaiškinti svarbiau, ar naujasis pažįstamas nužudys tave ir pavogs visą tavo turą, nei kiek jis turi gebėjimo užkurti ugnį.
Pasak A.Cuddy, kompetencija tampa labai svarbi tik po to, kai atsiranda pasitikėjimas, o bandymas intensyviai rodyti savo sugebėjimus gali duoti priešingą rezultatą. Ekspertė teigia, kad verslo vadybos praktikantai dažnai taip susikoncentravę į savo gebėjimų ir kompetencijų parodymą, kad nedalyvauja socialinėje veikloje, neprašo pagalbos ir galiausia atrodo atskalūnai. Todėl dažnai iš šios būsenos jie pabunda tik, kai negauna darbo pasiūlymo po praktikos, nes niekas jų nepažįsta ir negali jais pasitikėti.
“Jei asmuo, kuriam bandote daryti įtaką, jumis nepasitiki, reiškia jūsų santykiai ilgai netruks.dar daugiau, jūs galite kelti įtarimus bandymais manipuliuoti”, – mano A.Cuddy.
Visą originalų straipsnį skaitykite čia