Net 4 iš 10 nužudymų bei 1 iš 6 savižudybių Europos Sąjungoje įvyksta dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.
Kuo veiksmingesnė šalies alkoholio kontrolės politika – tuo mažiau traumų, daugiau saugumo ir pinigų.
Europos Sąjunga yra daugiausiai alkoholio vartojantis pasaulio regionas. Dėl šios priežasties Europos gyventojai labiausiai kenčia nuo problemų, kurias sukelia alkoholio vartojimas. Apytiksliai 58 milijonai suaugusių europiečių alkoholį vartoja rizikingai, o 23 milijonai yra priklausomi nuo šios psichoaktyvios medžiagos. Be to, Europoje alkoholis yra pagrindinė nelaimingų atsitikimų, traumų ir smurto priežastis.
Ši rimta Europos regiono problema tapo pagrindine Europos traumų prevencijos konferencijos tema. Birželio 16-ąją Budapešte vykusią konferenciją organizavo Europos traumų prevencijos ir saugumo skatinimo asociacija Eurosafe bendradarbiaudama su Europos Tarybai pirmininkaujančia Vengrija.
Kaip pabrėžiama dar 2007 metais parengtose „Europos tarybos rekomendacijose dėl traumų prevencijos ir saugumo skatinimo”, kasmet dėl nelaimingų atsitikimų ar smurto žūva beveik 235 tūkst. europiečių . Vaikų, paauglių ir jauno amžiaus žmonių pagrindinė mirties priežastis yra nelaimingi atsitikimai ir sužalojimai vartojant alkoholį.
Daugiau nei penktadalis 15 metų ir vyresnių Europos gyventojų prisipažįsta nesaikingai vartojantys alkoholį; 16 proc. smurto prieš vaikus atvejų – dėl alkoholio vartojimo; 350 tūkst. 15-16 metų jaunuolių įsivelia į muštynes tik dėl to, kad yra apsvaigę. Dėl piktnaudžiavimo alkoholiu įvyksta 4 iš 10 nužudymų bei 1 iš 6 savižudybių Europos Sąjungos šalyse. Apmaudu, tačiau šis sąrašas nėra baigtinis. Šios traumos – tai didžiulė finansinė našta sveikatos ir socialinio aprūpinimo sistemoms, kadangi jos nulemia apie 20 proc. nedarbingumo atvejų ir ryškiai sumenkina produktyvumą darbe.
Andrea Lavesson, organizacijos „Active – sobriety friendship and peace” prezidentė pažymi, kad tikrasis socialinės gerovės garantas yra saugumas, taigi – tai traumų prevencijos klausimai turi lemiamą įtaką Europos jaunuolių gyvenimo kokybei: „todėl mes reikalaujame, kad visų Europos šalių politikai įsiklausytų į Europos Tarybos rekomendaciją – veiksmingesnė alkoholio kontrolės politika sumažina alkoholio sukeliamą žalą, pagerina traumų prevenciją ir taip padaro Europą saugesniu bei finansiškai tvaresniu pasaulio regionu”.
Mariann Skar, Europos alkoholio politikos aljanso generalinė sekretorė, pabrėžia, kad „šiuo metu, kai visos Europos šalys susiduria su ekonominiais sunkumais, negalima leisti švaistyti visuomenės sveikatos biudžeto lėšų lengvai išvengiamų sužalojimų ir ligų gydymui. Geresnių visuomenės sveikatos rodiklių galima pasiekti sustiprinant alkoholio kontrolę: griežčiau kontroliuojant vairavimą išgėrus, mažinant leistiną alkoholio kraujyje vairuojant ribą, taikant vartojimo amžiaus ribojimą, draudžiant reklamuoti ir parduoti alkoholį masinių sporto ir muzikos renginių metu, jei šie skirti jaunų žmonių auditorijai”.
Faktai ir skaičiai apie alkoholį Europoje: