2010 Gruodžio 17

Kontrabanda

5 proc. lietuvių gyvena arba prisiduria iš kontrabandos

veidas.lt

Praėjusią savaitę Kauno teritorinė muitinė surengė muitininkų konfiskuotų prekių aukcioną. Jo dalyviams buvo parduotos 38 konfiskuotos prekes: kontrabandines cigaretes gabenęs vilkikas, penki lengvieji automobiliai, rankiniai laikrodžiai ar kariškos gertuvės.

Pardavus aukcione konfiskuotas prekes, gauta 23 tūkst. Lt. Tačiau šie pinigai – visiška smulkmė, kuri, palyginti su kontrabandininkų uždarbiu ar nelegaliomis muitininkų pajamomis, atrodo netgi komiškai.

Tai puikiai iliustruoja ir visai nesena istorija, kai prieš mėnesį iš muitininkų panosės Panemunės poste buvo pavogtas konfiskuotas sunkvežimis, pilnas kontrabandinių cigarečių. Šiandien jau aišku, kad du muitininkai šį kontrabandinį krovinį nusikaltėliams tiesiog pardavė už 200 tūkst. Lt: vienas išjungė stebėjimo kameras, kitas padėjo iš angaro išvaryti sunkvežimį su cigaretėmis.

Bet netgi ir ši istorija – tik menkutis epizodėlis, palyginti su tuo, kokiu mastu Lietuvoje vyksta kontrabandinių cigarečių verslas. Juk kiekvienais metais į Lietuvą taip ir nesustabdyti įvažiuoja 350 vilkikų, pilnų nelegalių rūkalų, o dar kelis kartus daugiau tokių vilkikų Lietuvą kerta tranzitu. Mat pasirodo, kad mūsų šalyje lieka tik apie 10 proc. viso kontrabandinių cigarečių kiekio – kur kas labiau jas apsimoka vežti į Vakarų Europą. Juk Vokietijoje kontrabandininkai nuo rusiškų cigarečių pakelio uždirba penkis eurus, Didžiojoje Britanijoje – net septynis eurus, o Lietuvoje – tik tris litus.

Atkreiptinas dėmesys, kad kontrabandininkai pakankamai išradingi: kas mėnesį jie “paaukoja” po keturis–šešis sunkvežimius, esą kad būtų parodyta, jog ir muitininkai dirba. Paprastai tai būna trečdaliu ar dar mažiau rūkalų prikrauti vilkikai. Tai vadinama masalu – kartais paaukojama net po 200 dėžių cigarečių: taip kontrabandos organizatoriai praranda po 100–200 tūkst. Lt, bet paskui pravažiuoja penki pilni vilkikai, iš kurių uždirbama po 2 mln. Lt.

Gavus tokių pajamų negaila ir pasidalyti. Operatyviniais duomenimis, kontrabandininkai vadinamiesiems “otkatams” daugumai regioninių muitinių kas mėnesį atseikėja maždaug po 400 tūkst. Lt.

Žinoma, oficialiai skelbiama, kad su kontrabanda Lietuvoje kovoja, tiksliau, teoriškai turėtų kovoti, maždaug tūkstantis pareigūnų, tačiau kitoje pusėje pajėgos nepalyginti didesnės. Nes į kontrabandos verslą didesniu ar mažesniu mastu įtraukti net 5 proc. Lietuvos gyventojų: pradedant bosais, kurjeriais ir baigiant moteriškaitėmis, platinančiomis kontrabandines cigaretes ir nuo vieno cigarečių pakelio uždirbančiomis 50 ct.

Reikia pabrėžti, kad kontrabandininkai labai gerai organizuoti, labai vieningi ir padeda saviškiams, kai šie įkliūva. Sulaikytiems kontrabandą vežusiems vairuotojams išpirkti ir baudoms sumokėti kontrabandos bosai paprastai skiria maždaug po 30 tūkst. Lt. Žinoma, visos šios sumos įskaičiuojamos į kontrabandinių cigarečių kainą. Bet sulaikyti vairuotojai jau po poros savaičių vėl gali vežti kontrabandą. Paprastai tai daro smulkios įmonėlės, turinčios 10 tūkst. Lt įstatinį kapitalą ir vieną ar du ne pirmos jaunystės sunkvežimius (jei netyčia kurį konfiskuotų).

Iš Baltarusijos – mažiau ir sudėtingiau

Teisėsaugos pareigūnų duomenimis, šiuo metu Lietuvoje dirba apie septynias stambias cigarečių kontrabandininkų grupuotes: po dvi Vilniuje ir Kaune, po vieną Klaipėdoje, Tauragėje ir, žinoma, Pagėgiuose.

Iki šiol patys didžiausi kontrabandinių cigarečių srautai judėjo per Kybartų muitinės postą, tačiau pastaraisiais mėnesiais, šį maršrutą ėmus šiek tiek atidžiau tikrinti, greitai buvo pasirinkti kiti keliai. Be to, dabar rūkalų kontrabanda suaktyvėjo Šalčininkų ir Raigardo postuose. Per juos jau vežamos daugiausia baltarusiškos cigaretės.

Kaip pasakojo rūkalų kontrabandininkas R.R. iš Lentvario (pavardė redakcijai žinoma), pasienyje su Baltarusija kontrabandos schemos dar tik mezgamos, kontrabandininkų veiksmai iki galo dar nesuderinti: trūksta “patikimų ir pasirašančių” muitininkų bei pasieniečių. Be to, ties siena su Baltarusija muitininkai turi gana neblogos aparatūros nelegaliems kroviniams susekti, ko negalima pasakyti apie kitus postus. Todėl kol kas per šiuos postus juda mažesnės kontrabandinių cigarečių siuntos.

Pastaraisiais mėnesiais kontrabandos organizatoriai ypač suaktyvėję, nes žino, kad kitąmet kontrolė bus griežtesnė nei šiemet. Naujausiais duomenimis, Lietuvos valstybė kitais metais planuoja įsigyti keturis labai modernius rentgeno aparatus sunkvežimiams peršviesti.

Premjero patarėjas antikorupcijos klausimais Gintaras Kalinauskas pripažįsta, kad kontrabandininkų vadai yra gana neblogi logistikos vadybininkai: kai vienoje vietoje maršrutas “užsidaro”, labai staigiai surandama kitų.

Tačiau, pasak G.Kalinausko, kontrabandininkams jau rengiama nemažai “dovanėlių” – pradedant modernios aparatūros pirkimu ir baigiant rimtų teisės aktų dėl kovos su kontrabanda pataisų paketu. Patarėjas tikisi, kad per 2011 metus vien iš cigarečių akcizų bei muitų už kontrabandą bus galima surinkti apie pusę milijardo litų.

Vis dėlto kontrabanda užsiimantys žmonės iš tokių svaičiojimų juokiasi: ne nuo to galo valdžia pradedanti dirbti. Kur kas efektyviau būtų tikrinti tam tikrų piliečių turtą ir paprašyti pagrįsti jų kilmę. Juk jei bedarbiai vyras ir žmona važinėja naujais “Lexus” markės automobiliais, didelė tikimybė, kad jie stambūs kontrabandininkai. Be to, kiekviename mieste ir miestelyje žmonės daugmaž žino, kas verčiasi kontrabanda ir kas ją organizuoja, tad gal ir neverta išradinėti dviračio.

G.Kalinausko tikinimu, dabar kaip tik ir dirbama visomis kryptimis. Patikrinus valstybės tarnautojų deklaracijas, užkliuvo maždaug 20 tūkst. žmonių pajamos, ir jie privalės įrodyti, kaip sukaupė tiek daug turto. Beje, tarp tų užkliuvusiųjų yra apie 100 muitininkų ir apie 70 pasieniečių. Visų jų deklaracijas mokesčių inspekcija dabar labai kruopščiai tikrina.

Be to, Seimui jau pateiktas įstatymo pakeitimo projektas, numatantis griežtinti atsakomybę už kontrabandos gabenimą. Administracinė atsakomybė bus palikta tik tiems asmenims, kurie kontrabandinių cigarečių gabens už ne daugiau kaip 50 MGL. Jiems grės bauda iki 32,5 tūkst. Lt. O tiems, kurie gabens cigarečių, kurių vertė didesnė kaip 250 MGL, bauda bus itin didelė ir bus keliamos baudžiamosios bylos. O kokiam laikui kontrabandininkai neteks laisvės, netrukus turėtų spręsti Seimas.

Tikri ir tariami rezultatai

G.Kalinausko žodžiais, visos minėtos priemonės jau ima duoti rezultatų. Per visus 2009-uosius buvo sulaikyta kontrabandinių cigarečių, vertų 26,9 mln. Lt, o šiemet per 10 mėnesių konfiskuota kontrabandinių rūkalų, įvertintų jau dvigubai didesne suma – 60,1 mln. Lt (tai yra muitinė sulaikė 182,5 mln. vienetų nelegalių rūkalų). Dėl kontrabanda gabentų cigarečių įtarimai pareikšti 87 asmenims.

Negana to, operatyvininkų pastangomis per spalį–lapkritį buvo surasti du milžiniški nelegalių cigarečių sandėliai – Šalčininkuose ir Lentvaryje. Pastarajame buvo rasta rūkalų, įvertintų net 22 mln. Lt, – tai didžiausias kada nors aptiktas cigarečių kiekis.

Muitinės departamento generalinis direktorius Antanas Šipavičius turi duomenų, kad pasienio miestuose ir miesteliuose parduotuvės užsako daugiau legalių cigarečių, o tai, jo žodžiais, reiškia, kad kontrabandinių cigarečių srautai mažėja.

Beje, apie lyg ir sėkmingesnę kovą su rusiškų cigarečių kontrabanda puikiai byloja ir jų kainos Lietuvos rinkoje: 2008 m. pradžioje populiariausių “Sant George” pakelis juodojoje rinkoje kainavo 1,5 Lt, 2009 m. viduryje – 3 Lt, šių metų pradžioje – 4 Lt, o dabar ši kaina šoktelėjusi net iki 5 Lt. Priminsime, kad Rusijoje “Sant George” pakelis kainuoja 1,45 Lt.

Žinoma, sakysite, keista girdėti, bet sunkesniu gyvenimu dabar skundžiasi net ir Jurbarko krašto “ichtiandrai”, tai yra žmonės, cigaretes plukdantys per Nemuną. Priminsime, kad vienas žmogus per Nemuną gali perplukdyti keturias–šešias dėžes, stipresnieji ir geriau plaukiantys – iki dešimties dėžių rūkalų. Tačiau jų veikla kasdien sunkėja: už Europos Sąjungos pinigus panemunės ruože nuo Jurbarko iki Pagėgių jau įrengta pati moderniausia aparatūra: prietaisai, reaguojantys į temperatūros pokyčius bent vienu laipsniu, vaizdo kameros, naktinio stebėjimo prietaisai. Tad prasmukti per Nemuną tapo itin sunku.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...