Užtikrinkime laimingą vaikystę
Raštelis ant nugaros, išmesta kuprinė – tai nekaltos vaikų išdaigos? Tikrai NE. Emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“ pradeda kampaniją „Patyčių muziejus“, kuria kviečia kiekvieną prisidėti, paverčiant patyčias istorija – papasakota ir išsiųsta į muziejų.
Interaktyviame muziejuje pateikiamos 6-ios ypač paplitusios patyčios ir jų atsiradimo istorijos:
1. Nukirpta kasa:
“Ilgi plaukai – asmens saviraiškos dalis. Prievarta sugadinta šukuosena, kaip ir bet kuris smurtas, žemina ir liūdina. Nukirpus plaukus, laidomi kandūs juokeliai apie naują šukuoseną arba grasinama, kad situacija pasikartos.”
2. Raštelis ant nugaros:
“Žeidžianti priemonė, neretai užmaskuojama draugišku gestu – apkabinimu, peties patapšnojimu ar pokalbiu. Manoma, kad šis patyčių būdas atsirado mokyklose pradėjus naudoti 1930 m. išrastą lipnią juostelę.”
3. Sugadinti žaislai:
“Atstūmimo forma, kai nepriėmimas į grupę parodomas, trukdant užsiimti veikla ar sunaikinant žaidimo priemones. Pradėta naudoti XIII a.”
4. Išniekintas sąsiuvinis:
“Viena iš patyčių formų, kai skriaudėjas ar jų grupė veikia slaptai. Sąsiuviniai, užrašų knygelės ar piešimo popierius sugadinamas, norint pasišaipyti, įbauginti ar parodyti galią.”
5. Išmesta kuprinė:
“Vaiko kuprinė – tikra aukso kasykla, todėl labai skaudu, kai ji kartu su kruopščiai atrinktu savo turiniu atsiduria šiukšlių dėžėje.”
6. Sugadintas piešinys:
“Patyčių metu sumenkinami aukos talentai: pašiepiami gabumai, sunaikinami darbai.”
Pasak “Vaikų linijos”, nuo patyčių šiandien kenčia kas ketvirtas Lietuvos vaikas ir paauglys. „Norint sustabdyti patyčias, jas patiriantiems vaikams be galo svarbu sulaukti palaikymo ir pagalbos. Tačiau dažnai vaikai ir paaugliai nepasakoja savo išgyvenimų šeimos nariams, nes nenori, nedrįsta arba bijo netinkamos jų reakcijos ir tyliai kenčia vienumoje. Deja, tai leidžia patyčioms toliau tęstis“, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr.Robertas Povilaitis.
Virtualiu patyčių muziejumi, kuriame pristatome įvairius patyčių situacijose naudotus eksponatus, siekiame surinkti paramos, kuri leistų atsiliepti į daugiau nei 40 tūkst. vaikų skambučių.
Patyčios jau daug metų yra vienas dažniausių sunkumų, dėl kurio vaikai ir paaugliai skambina ar rašo į „Vaikų liniją“. Papasakojimas apie patyčias dažnai yra pirmas žingsnis, stabdant jas – „Vaikų linijos“ savanoriai konsultantai siekia palaikyti ir sustiprinti vaikus, skatina juos kreiptis pagalbos ir kartu su jais ieško galimybių, kaip būtų galima nutraukti patyčias jų aplinkoje.
“Virtualiu patyčių muziejumi, kuriame pristatome įvairius patyčių situacijose naudotus eksponatus, siekiame surinkti paramos, kuri leistų papildomai per metus atsiliepti į daugiau nei 40 tūkst. vaikų ir paauglių skambučių. Išklausyti vaikų išgyvenimai, kylantys dėl patyčių, ir pokalbio metu gautas palaikymas drąsina vaikus ieškoti suaugusiųjų paramos savo aplinkoje, su jų pagalba stabdyti patyčias ir taip jas paversti istorija“, – tvirtina kviečia „Vaikų linijos“ vadovas.
Visi, norintys ir galintys prisidėti, kad patyčios virstų istorija, kviečiami apsilankyti kampanijos „Patyčių muziejus“ interneto svetainėje www.patyciumuziejus.lt ir paaukoti „Vaikų linijai“ arba tapti „Vaikų linijos“ savanoriais.