2015 Lapkričio 01

70-oji NBA aukso žiedų medžioklė

veidas.lt

Scanpix

Spalio 27-ąją prasidėjo jubiliejinis 70-asis NBA sezonas. Trisdešimt NBA komandų jau sužaidė pirmuosius reguliariojo sezono mačus. Po maždaug pusės iš 82 pradinio naujojo sezono etapo kovų bus aišku, kurių klubų vasaros namų darbai duos laukiamų vaisių ir kurie žaidėjai pasirodys verti išleistų milijonų dolerių ir sudėtų vilčių. Lietuvos krepšinio gerbėjų akys pirmiausia krypsta į Joną Valančiūną ir Donatą Motiejūną.

Inga NECELIENĖ

Abu stipriausioje pasaulio lygoje rungtyniaujantys lietuviai yra vieni pagrindinių savo klubų žaidėjų, o Toronto „Raptors“ ir Hiustono „Rockets“ ekipos, kurioms jie atstovauja, pajėgios nužygiuoti toliau nei praėjusį sezoną.

D.Motiejūnas gyvena salėje

Abu NBA lietuviai pradeda jau ketvirtąjį savo sezoną. Abu apšilę kojas, įgiję patirties. Tik D.Motiejūnui tenka spręsti rimtesnes problemas nei naują sutartį pasirašiusiam J.Valančiūnui. „Rockets“ vadovai dar sieks įsitikinti, ar verta su D.Motiejūnu pratęsti sutartį, nors jei ne akivaizdžią lietuvio žaidimo pažangą pristabdžiusi nugaros trauma, mažai abejonių, kad tokių klausimų apskritai būtų kilę. Aną sezoną D.Motiejūnas ne tik buvo tapęs vienu pagrindinių „raketų“ ramsčių, rungtynes pradėdavęs kaip starto penketo žaidėjas ir vidutiniškai aikštėje praleisdavęs po beveik 29 min., bet ir vieną po kito gerino įvairius rezultatus: buvo antras pagal tritaškių pataikymą tarp visų NBA vidurio puolėjų (jis neretai žaisdavo centro pozicijoje), dešimtas pagal dvitaškių taiklumą (53,6 proc.), antras pagal pataikytus kablius ir puskablius (128), pirmas pagal baudos aikštelėje atliktus metimus (158). Tačiau labiausiai lietuvis žavėjo mobilumu ir greičiu, kurio aukštiems ir masyviems šios pozicijos žaidėjams – sunkiojo krašto ir vidurio puolėjams – dažnai trūksta. Dėl operacijos ir reabilitacinio periodo pernykščio sezono atkrintamąsias rungtynes ir Europos čempionatą praleidusio D.Motiejūno NBA sezono pradžioje greičiausiai neišvysime. Pasak paties 213 cm ūgio žaidėjo, skuba tik pakenktų, o gydytojai jį rengia ne tik šiam sezonui, bet ir visam likusiam gyvenimui, todėl jau visą pusmetį priverstinis jo palydovas tikėjimas kartu su kantrybe ir toliau turėtų jo neapleisti.  „Rockets“ treneris Kevinas McHale‘as džiaugiasi išskirtiniu Donato darbštumu. Pasak trenerio, lietuvis tiesiog gyvena salėje. Jei traumos nekamuos Hiustono klubo žvaigždžių Jameso Hardeno ir Dwighto Howardo, o D.Motiejūnas galės rungtyniauti visa jėga, „Rockets“ klubas gali būti vienas sezono favoritų.

Ar žais J.Valančiūnas ketvirtą kėlinį?

Po vasarą pasirašytos ilgalaikės sutarties su „Raptors“ J.Valančiūnui atkrito nemažai rūpesčių, bet liko visi ankstesnieji: kaip pelnyti didesnį trenerio Dwane‘o Casey pasitikėjimą, ypač lemiamais rungtynių momentais. Praėjusį sezoną uteniškis per lemiamas ketvirtojo kėlinio minutes dažniausiai sėdėdavo ant suolo.

Ar bus lietuvis leidžiamas į aikštę rungtynėms pasiekus aukščiausią įtampos tašką, ir toliau priklausys nuo D.Casey, kuriam jau anksčiau buvo pranašauta karjeros Toronte pabaiga, bet nepaisant to 2014 m. sutartis su juo buvo atnaujinta.

Akivaizdu, kad vasarą DeMarre Carrollu, Cory Josephu, Bismacku Biyombo ir Luisu Scola pasipildžiusi komanda šį sezoną užsimojo plačiau, nei vėl būti nurašytai po pirmojo atkrintamųjų varžybų etapo.

D.Casey kartu su europiečiams gerai pažįstamu NBA vicečempionų Klivlando „kavalierių“ treneriu Davidu Blattu „Sports Illustrated“ minimi kaip labiausiai dėl savo vietos komandoje turintys nerimauti treneriai. D.Casey, jau ne kartą aiškinęsis dėl nepakankamo J.Valančiūno vaidmens komandoje ir apskritai prastai išnaudojamų aukštaūgių, ypač lemiamais rungtynių momentais, taip pat kartais sunkiai suprantamų keitimų, netinkamos taktikos ir dažno Kyle’o Lowry ir DeMaro De Rozano piktnaudžiavimo individualiais veiksmais, regis, turėtų rimčiau įsiklausyti į kritikų žodžius.

Milijonierių lygos skaičiai

Šį sezoną daugiausia uždirbsiančių krepšininkų pirmosios penkios pozicijos, palyginti su pernai, mažai tepakito. Iš šeštos vietos į trečią, prisidėjęs papildomus 3 mln. dolerių, šoktelėjo „Cavaliers“ variklis LeBronas Jamesas. Už penketuko liko Chrisas Boshas (Majamio „Heat“).

Brangiausių žaidėjų sąrašą jau septintus metus iš eilės pradeda Kobe Bryantas (Los Andželo „Lakers“), ties kurio pavarde – 25 mln. dolerių alga. Už jį 105 tūkst. dolerių mažiau uždirbs Joe Johnsonas (Bruklino „Nets“). L.Jamesas gaus 22 970 500 dolerių, Carmelo Anthony (Niujorko „Knicks“) – 22 875 000, o brangiausiųjų penketuką užbaigiantis D.Motiejūno bendraklubis D.Ho­wardas – 22 359 364 dolerių algą. Tiesa, iš šių įspūdingų sumų žaidėjams atitenka apie pusę – kitą pusę suryja draudimas ir mokesčiai.

O mažiausiai NBA uždirbantys žaidėjai gauna kiek daugiau nei pusę milijono dolerių – 525 093. Toks šiuo metu vadinamasis šios lygos krepšininkų minimumas.

Vis dėlto žaidžia ne pinigai, o komandos, kurias pavyksta sulipdyti arba ne. Šią banalią tiesą parodė ne vienas sezonas, tarp jų ir pernykštis. Juk čempionų taurę iškovojusio „Golden State Warriors“ klubo biudžetas pernai tarp visų ekipų užėmė tik 15 vietą.

Tiesa, čempionams apginti titulą bus velniškai sudėtinga. Be jų, į NBA aukso žiedus rimčiausiai pretenduos Klivlando „Ca­valiers“, gerokai sustiprėjęs San Antonijaus „Spurs“, taip pat Los Andželo „Clippers“, Oklahomos „Thunder“ ir Hiustono „Rockets“.

Taigi dauguma stipriausių komandų ir toliau žaidžia Vakarų konferencijoje. Rytuose iššūkį L.Jameso vedamai „Cavaliers“ ekipai bandys mesti Čikagos „Bulls“, Atlantos „Hawks“. Būti tarp Rytų konferencijos lyderių galimybių dar turi Vašingtono „Wizards“ ir Toronto „Raptors“.

Lietuvių kolonija NBA

Be dviejų rinktinės centrų, NBA yra dar penki lietuviai, kurie atlieka ne tokį matomą darbą. Buvęs krepšininkas, dukart olimpinis bronzos medalininkas Artūras Karnišovas ir krepšinio analizės specialistas Tomas Balčėtis dirba Denverio „Nuggets“ klube.

Antrus metus žvalgo pareigas Bostono „Celtics“ komandoje atlieka rinktinės skautas Benas Matkevičius. Jau ketvirtą sezoną su skautais Dalase darbuojasi kitas olimpinis prizininkas Alvydas Pazdrazdis. Su „Cavaliers“ ekipa toliau bendradarbiauja Žydrūnas Ilgauskas. Turime NBA ir pernai debiutavusį teisėją iš Lietuvos Gediminą Petraitį.

Prie Lietuvos krepšinio aistruoliams labiausiai žinomų krepšininkų kategorijos priskirtinas po 2011 m. NBA lokauto tik dabar į JAV krepšinio lygą sugrįžęs dar vienas buvęs žalgirietis – Fynikso „Suns“ gretas papildęs amerikietis puolėjas Sonny Weemsas, pastaruosius tris sezonus žaidęs Maskvos CSKA. Kartu su S.Weemsu Kauno „Žalgiryje“ žaidęs Ty Lawsonas prieš šį sezoną iš Denverio persikėlė į Hiustoną.

NBA šįmet debiutuoja Latvijos talentas Kristapas Porzingis, kurį ketvirtuoju šaukimu pasikvietė Niujorko „Knicks“ ekipa. Šiam 216 cm ūgio sunkiuoju kraštu ir vidurio puolėju galinčiam žaisti dvidešimtmečiam žaidėjui prognozuojama NBA žvaigždės ateitis. K.Porzingis ne tik aukštas, šoklus ir darbštus, bet ir greitas, universalus, gali taikliai mesti ir iš trijų taškų zonos.

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...