1991 metais sudaryta Lietuvos ir Rusijos sutartis dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų įtvirtino šalių pasiryžimą pašalinti žalingas 1940 metų Lietuvos aneksijos pasekmes ir plėtoti tarpusavio santykius draugystės, geros kaimynystės, lygiateisiškumo ir abipusės naudos principais, sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis sutarties 20-mečiui skirtoje diskusijoje Seime.
Pasak ministro, ši sutartis įkūnija esmines Lietuvos ir Rusijos visaverčiam susitaikymui ir dinamiškai partnerystei reikalingas sąlygas.
„Tai esminė mūsų – Lietuvos ir Rusijos – santykius grindžianti politinė ir teisinė atrama, kurios vaidmuo ateityje turi tik didėti“, – sakė A. Ažubalis liepos 29 dieną Seime vykusioje apskritojo stalo diskusijoje.
Ministro teigimu, prieš 20 metų Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas Vytautas Landsbergis ir Rusijos Prezidentas Borisas Jelcinas savo parašais ant sutarties „atrakino visiškai naują santykių perspektyvą tarp dviejų laisvės ir teisingumo išsiilgusių tautų. Tiek Lietuvai, tiek Rusijai susitarimas tapo svarbiu demokratinio valstybingumo, tarptautinio pripažinimo ir darnaus sugyvenimo pažadu, tebegaliojančiu ir šiandien“.
Anot A. Ažubalio, sutartis gimė mūsų šaliai skaudžių išbandymų fone: 1991 m. sausio 13-ąją buvo bandyta užgniaužti Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės siekį, tų pačių metų liepos 31-ąją atgimstančią šalį sukrėtė Medininkų žudynės.
Ministras pabrėžė, jog šiuo neramumų laikmečiu Lietuvai labiau už viską reikėjo tikrų draugų, ir būtent toks buvo pirmasis demokratiškai išrinktas Rusijos Prezidentas Borisas Jelcinas.
„Jis nuosekliai rėmė Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimo ir darnaus šalių sugyvenimo siekius, todėl po mirties jam pelnytai suteiktas aukštas Lietuvos valstybės apdovanojimas – Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius“, – sakė A. Ažubalis.
A. Ažubalio teigimu, dvidešimt metų gyvuojančios sutarties dvasia reikia vadovautis ir šiandieniniuose dviejų valstybių santykiuose, kurie galėtų ir turėtų tapti geresni.
„Pagrindinis ir visiškai pakankamas teisinis ir politinis sėkmingų Lietuvos ir Rusijos santykių visraktis yra lygiai prieš dvidešimt metų pasirašyta sutartis. Kviečiu visus Lietuvos ir Rusijos atstovus nuosekliai vadovautis šiuo privalomu dokumentu. Nepamirškime, kam, kaip ir kokiu tikslu jis gimė, puoselėkime jo vertę, gerbkime jo raidę ir dvasią“, – kalbėjo ministras.
Ministras pabrėžė, kad bet kokios pastangos menkinti ar tiesiog nuleisti šią sutartį užmarštin yra ir bus neperspektyvios, nes sutartis, patinka kam ji ar ne, egzistuoja.