2010 Rugpjūčio 16

Ministras

A. Gelūnas užmiršo privačių interesų deklaraciją

veidas.lt

Naujasis kultūros ministras iki šiol nėra pateikęs VTEK privačių interesų deklaracijos, nors tai padaryti turėjo per mėnesį, kai gavo vadovo portfelį. Laikytis Konstitucijos ir įstatymų A.Gelūnas iškilmingai prisiekė per Seimo posėdį liepos 2-ąją.

Jau šiandien etikos sargai greičiausiai išsiųs ministrui raginimą deklaruoti privačius interesus, rašo “Lietuvos žinios”.

Net ir gavęs Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) raginimą A.Gelūnas artimiausiomis dienomis negalės to padaryti, nes dar vakar drauge su Tautos prisikėlimo partijos (TPP) atstovais parlamentarais Arūnu Valinsku ir Dainiumi Budriu išvyko į Azerbaidžaną.

Pildyti deklaracijų neskuba ir ministro bendražygiai – viceministrai Deividas Staponkus ir Nijolė Laužikienė. Jie pradėjo dirbti liepos 9-ąją. Tiesa, VTEK tinklalapyje yra dvejų metų senumo N.Laužikienės, tuomet Klaipėdos savivaldybėje ėjusios departamento direktorės pareigas, deklaracija. Tapusi viceministre politikė privalėjo pildyti naują deklaraciją ir pranešti apie pasikeitusį darbdavį bei kitus dalykus.

Itin lakoniška buvo ankstesnio Kultūros ministerijos vadovo Remigijaus Vilkaičio deklaracija. Joje ministras tenurodė savo žmonos darbovietę ir pareigas.

Kaip sakė VTEK Deklaracijų tvarkymo, personalo ir ūkio skyriaus vadovas Aleksandras Zinovičius, į valstybės tarnybą iš kitų sričių ateinantys žmonės ne visada suvokia, jog tampa viešais asmenimis, todėl jų privatūs interesai turi būti žinomi visuomenei. “Tai leidžia sekti, kad nebūtų pažeidžiamas viešasis interesas. Tam ir yra įstatymas bei prevencinė priemonė – deklaravimas”, – aiškino A.Zinovičius.

Skyriaus vedėjo teigimu, laiku nepateikusiesiems deklaracijos VTEK, kaip ir Mokesčių inspekcija, pirmiausia siunčia raginimą kuo greičiau atlikti numatytą prievolę. Paprastai tokia priemonė būna veiksminga. Dažniausia pasiteisinimo priežastis – užmaršumas.

“Manau, taip bus ir šiuo atveju. Neseniai paskirtas ministras greičiausiai turėjo daug neatidėliotinų ir svarbių darbų. Vis dėlto privačių interesų deklaravimas – taip pat pirmaeilis dalykas”, – įsitikinęs A.Zinovičius. Piktybiški pažeidėjai, nors jų nėra daug, gali būti baudžiami surašant administracinio teisės pažeidimo protokolą, kuris vėliau patenka į teismą.

Pasak A.Zinovičiaus, piliečiai greitai pastebi vėluojant vieno ar kito valstybės tarnyboje dirbančio asmens deklaraciją. “Žmonės skambina ir piktinasi, jiems kyla įtarimų, kad asmuo nori ką nors nuslėpti”, – kalbėjo VTEK atstovas. Jo nuomone, piliečių noras operatyviai matyti svarbius sprendimus priimančių politikų, pareigūnų ar tarnautojų deklaracijas yra logiškas ir pagrįstas. Tuo turėtų būti suinteresuotas ir deklaruotojas, nes taip išvengtų įtarinėjimų.

Deklaruoti privačius interesus valstybinėje tarnyboje dirbančius asmenis įpareigoja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas. Tai reikia padaryti per vieną mėnesį, kai žmogus išrenkamas, priimamas ar paskiriamas į valstybės tarnybą.

A.Gelūnas kultūros ministru buvo paskirtas, kai šį postą paliko R.Vilkaitis. Abi kandidatūras pasiūlė TPP. A.Gelūnas yra baigęs Vytauto Didžiojo universitetą, turi filosofijos daktaro laipsnį. 1995-1997 metais jis studijavo Tokijo menų universitete, prieš tai Vilniaus dailės akademijoje įgijo dailininko grafiko diplomą. Ne vienus metus dėstytojavo Vilniaus dailės akademijoje, nuo 2004-ųjų iki tol, kol buvo paskirtas ministru, dirbo studijų prorektoriumi. A.Gelūnas yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...