Politika
Seimo Krikščionių partijos frakcijos atstovas parlamentaras Aleksandras Sacharukas trečiadienį Konstituciniame Teisme (KT) pripažino balsavęs už frakcijos kolegą Liną Karalių, tačiau sako taip elgęsis, nes vienasmeniškumo pažeidimai balsuojant Seime – plačiai paplitę.
A.Sahcarukas per viešą apkaltos posėdį tvirtino, esą balsuojant už kitus parlamentarus matęs ir parlamento vadovę Ireną Degutienę, ir premjerą Andrių Kubilių.
“Dėl man mestų kaltinimų pripažįstu, iš tiesų esu balsavęs už Seimo narį L.Karalių. Dėl ko taip pasielgiau? Dėl to, kad “buvo pravesti geri mokymai”, ta prasme, kad kiekvieną dieną Seimo nariai daro vienasmeniškumo pažeidimus, kai matai, kad kolegos iš kairės ir dešinės balsuoja už nesančius parlamentarus, kai balsuoja aukščiausi vadovai: Seimo pirmininkė, premjeras”, – sakė A.Sacharukas.
Parlamentaras tvirtino, jog kitiems Seimo nariams iki šiol už tokius pažeidimus vienintelė sankcija buvo įspėjimas. “Tiesiog matai atsakomybę, kuri yra taikoma visiems, paprasčiausi įspėjimai arba tiesiog atkreipiamas dėmesys, kad nebalsuokit už nesančius parlamentarus”, – kalbėjo parlamentaras.
Aiškindamasis, kodėl 11 kartų balsavo už užsienio kelionėn išvykusį L.Karalių, A.Sacharukas ir toliau tvirtino, jog painiojuosi tarp savo ir kolegos Seimo nario pažymėjimų.
“Jos dvi buvo kišenėj”, – sakė parlamentaras.
Seimas gegužę kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydamas atsakyti, ar Seimo narių A.Sacharuko ir L.Karaliaus veiksmai, tarp kurių – ir balsavimo vienasmeniškumo principo pažeidimas, neprieštarauja Konstitucijai.
Iš L.Karaliaus mandatą norima atimti už tai, kad jis atostogavo, užuot dirbęs pratęstoje Seimo rudens sesijoje, sakė netiesą, sudarė galimybę pasinaudoti jo mandatu. A.Sacharukas Seimo nario mandato gali netekti už tai, kad 11 kartų neteisėtai balsavo L.Karaliaus kortele, dangstė savo nusižengimą.
Nors Seimas į KT dėl apkaltų A.Sacharukui ir L.Karaliui kreipėsi atskirais prašymais, teismo sprendimu, jie sujungti į vieną bylą.
Jei Konstitucinis Teismas pripažįsta, jog asmuo savo konkrečiais nurodytais veiksmais šiurkščiai pažeidė Konstituciją, Seimas balsuoja dėl parlamentaro mandato panaikinimo. Tokiam sprendimui priimti reikia 85 parlamentarų balsų.
Opozicinė Seimo Krikščionių partijos frakcija turi 12 narių. Ją sudaro daugiausia nuo Tautos prisikėlimo partijos atskilę parlamentarai.