Vygantas Barkauskas
Seimo nario Aleksandro Sacharuko advokatas Vygantas Barkauskas, ketvirtadienį parlamento posėdyje kalbėjęs vietoj savo ginamojo, gynybai pasitelkė argumentą, kad balsavimo vienasmeniškumo pažeidimai Seime – paplitę.
Anot jo, A.Sacharuko pažeidimas nėra išskirtinis, kad jam dėl tokių veiksmų būtų taikoma konstitucinė atsakomybė.
Advokatas akcentavo, jog Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) yra ne kartą svarsčiusi parlamentarus dėl balsavimo vienasmeniškumo pažeidimų, tačiau prasižengėliai tebuvo įspėti.
“Yra pagrindo konstatuoti, kad Seime yra susiklosčiusi praktika, jog Seimo nariai neretai balsuoja už posėdyje nedalyvaujančius Seimo narius. (…) Ir buvo nusistovėjusi reakcija į tokius atvejus, EPK skiriant įspėjimus ar apsiribojant tik svarstymu ir konstatuojant Seimo statuto pažeidimus”, – sakė V.Barkauskas.
Taip pat advokatas akcentavo, kad parlamentarai yra laisvi priimti bet kokį sprendimą dėl A.Sacharuko mandato, o vieši svarstymai, esą balsuodami prieš Seimo nariai patys pažeistų Konstituciją, nėra pagrįsti.
“Konstituciniam Teismui nusprendus, kad Seimo nariai pažeidė priesaiką, Seimas a priori neprivalo Seimo nario pašalinti iš pareigų, nėra jokio imperatyvo balsuoti už Seimo nario mandato panaikinimą. Nuomonė, kad Seimo nariai, nebalsuojantys už mandato panaikinimą, patys pažeis Konstituciją, nėra pakankamai pagrįsta”, – tvirtino advokatas.
Baigdamas ginamąją kalbą V.Barkauskas taip pat pabrėžė buvusius A.Sacharuko tarnybinius nuopelnus dirbant policijoje. Pasak gynėjo, kovodamas su organizuotu nusikalstamumu jis buvo sunkiai sužeistas.
Pats A.Sacharukas, atsakydamas į Seimo narių klausimus, kartojo, esą apkaltos procesas prieš jį esantis valdančiųjų organizuotas politinis susidorojimas.
“Andrius Kubilius, Virgis Valentinavičius ir Rasa Juknevičienė – tie trys žmonės mane atvedė į apkaltą”, – pareiškė A.Sacharukas.
Prieš mandatų panaikinimo svarstymą Seime Krikščionių partijos frakcija surengė spaudos konferenciją, kurioje paviešino krašto apsaugos ministrės konservatorės R.Juknevičienės A.Sacharukui atsiųstą trumpąją žinutę “Nesiblaškyk. Frakcija priėmė sprendimą nesikišti”.
Frakcijos atstovai aiškino, esą tai esantis įrodymas dėl politinio spaudimo, kai frakcija svarstė galimybę trauktis į opoziciją.
Seimas ketvirtadienį pradėjo svarstymą dėl priesaiką sulaužiusių parlamentarų A.Sacharuko ir Lino Karaliaus mandatų panaikinimo.
Parlamentas turės apsispręsti, ar opozicinės Krikščionių partijos frakcijos narius, kuriuos Konstitucinis Teismas pripažino šiurkščiai pažeidus Konstituciją, pašalinti iš parlamento.
A.Sacharukas pripažintas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją dėl to, kad parlamento posėdžiuose naudojosi L.Karaliaus pažymėjimu ir balsavo už jį priimant įstatymus. L.Karalius nusižengė dėl to, kad išvyko į užsienį ir nedalyvavo Seimo posėdžiuose.
Dėl kiekvieno konkretaus veiksmo, kuriuo parlamentaras pripažintas pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs priesaiką, pateikiamas atskiras nutarimo projektas. Dėl jo balsuojama slaptai.
Nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 85 iš 141 Seimo narių.
Asmuo, kuriam taikoma apkalta, turi teisę bet kurioje apkaltos proceso dalyje, tačiau tik iki balsavimo pradžios, atsisakyti Seimo nario mandato, pateikdamas dėl to pareiškimą raštu. Toks pareiškimas turi būti nedelsiant patenkintas. Tokiu atveju apkaltos procesas Seime nutraukiamas.