Spėjamų CŽV kalėjimų vietas Lietuvoje lankę Europos Tarybos tyrėjai pareiškė abejojantys, ar ikiteisminis tyrimas buvo atliktas pakankamai kruopščiai.
“Lieka atviras klausimas, ar ikiteisminis tyrimas atitinka kruopštumo kriterijų”, – sakoma ketvirtadienį paviešintoje Komiteto prieš kankinimus ir kitokį nežmonišką, žiaurų ar žeminantį elgesį ar baudimą (CPT) ataskaitoje.
Komiteto nariai taip pat pareiškė nesantys įsitikinę, kad jam suteikta visa galima informacija apie atliktą tyrimą.
Europos Tarybos komitetas ataskaitoje nurodo aplankęs parlamentiniame tyrime minimus du objektus, tačiau juose nebuvo nieko, kas liudytų apie kalinimą.
“Apsilankius delegacijai, pastatuose nebuvo nieko, kas verstų galvoti apie įkalinimo kontekstą; kita vertus, abi patalpos galėtų būti pritaikytos įkalinimo tikslams įdedant sąlyginai mažai pastangų”, – teigiama dokumente.
Komiteto nariai taip pat sukritikavo prokurorų sprendimą tyrimą pradėti dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo – komiteto nuomone, iš pat pradžių turėjo būti aiškiai suformuluota, kad tiriamas galimas neteisėtas žmonių laikymas ir blogas elgesys su jais Lietuvos teritorijoje.
Paviešinus dokumentą, Lietuvos pareigūnų elgesį ketvirtadienį dar kartą sukritikavo ir tarptautinė nevyriausybinė organizacija “Amnesty International”.
Išplatiname pranešime spaudai organizacijos atstovė Jula Hall (Džulija Hol) pareiškė, kad tinkamam tyrimui pritrūko politinės valios, ir paragino prokuratūrą pratęsti tyrimą.
“Generalinis prokuroras dabar turi atlikti pilną, efektyvų ir nešališką tyrimą, kurio pirmiausia ir tikėjomės tiek mes, tiek CPT. Mes tikime, kas ES padarys spaudimą Lietuvos Vyriausybei elgtis tinkamai”, – sakoma “Amnesty International” pranešime spaudai.
JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu surinkti duomenys parodė, kad su CŽV susiję orlaiviai 2002-2005 metais leidosi Lietuvoje. Apie galimus kalinius jokios informacijos nesurinkta. Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti.
Vienos iš “patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra”, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.
Po šių išvadų tyrimą pradėjo ir prokurorai, tačiau šiemet sausį paskelbė tyrimą nutraukę.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad pranešimus apie kalinius, jei tokių Lietuvoje buvo, gali komentuoti tik JAV pusė.