Šokantis, grojantis, valstybei mokesčius mokėti vengiantis kietas vaikinas Viktoras iš tikrųjų yra bailys. Jis vengia prisipažinti apie sąsajas su kitomis mokesčių nemokančiomis savo įmonėmis.
Po dešimties dienų Vilniaus apygardos teismas paskelbs nuosprendį penkerius metus besitęsiančioje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje. Priminsime, kad valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Saulius Verseckas birželio 10 d. pasiūlė konfiskuoti nelegalias Darbo partijos (DP) pajamas ir skirti šiam juridiniam asmeniui 1,25 mln. Lt baudą. Teisiamam buvusiam šios partijos pirmininkui Viktorui Uspaskichui už dvigubos buhalterinės apskaitos organizavimą, sukčiavimą ir kitus nusikaltimus pasiūlyta skirti šešerių metų laisvės atėmimo bausmę, o jo talkininkams partijoje parlamentarams Vitalijai Vonžutaitei – penkerių, Vytautui Gapšiui – dvejų metų laisvės atėmimo bausmes.
DP kaltinama 2004–2006 m. galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. Lt pajamų. Tačiau kaltinamasis buvęs partijos lyderis V.Uspaskichas pastarajame teismo posėdyje gražbyliavo esąs tyras kaip Swarovskio kristalas. Girdi, jis Lietuvoje sukūręs apie 4 tūkst. darbo vietų, jo ir šeimos valdomos įmonės į valstybės biudžetą sumokėjusios apie 1,5 mlrd. Lt mokesčių, o jo su žmona Jolanta įkurtas labdaros fondas parėmęs daugybę skurstančių Lietuvos gyventojų.
Taigi žvilgtelėkime, kaip iš tikrųjų V.Uspaskichas kuria Lietuvos žmonių gerovę. “Veidas” Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) pasidomėjo, kiek pernai bei pirmąjį šių metų ketvirtį didžiausios Kėdainių krašto, kuriame sutelktas oficialusis V.Uspaskicho ir jo šeimos narių verslas, įmonės bei įvairios savivaldybės įmonėlės ir biudžetinės įstaigos sumokėjo gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
Biudžetininkai mokesčių sumoka daugiau
Iš viso VMI prašėme pateikti duomenis apie daugiau kaip penkiasdešimt didžiausių Kėdainių krašto darbdavių. O jų per praėjusius metus bei pirmąjį šių metų ketvirtį sumokėtus mokesčius padalijome iš oficialaus darbuotojų, už kuriuos mokami mokesčiai “Sodrai”, skaičiaus.
Rezultatas abstulbino: pasirodo, didysis Kėdainių darbdavys, skaičiuojant vienam darbuotojui, sumoka dešimtis kartų mažiau mokesčių nei eilinė Kėdainių rajono kaimo mokyklėlė ar ambulatorija, kurioje dirba keletas darbuotojų, gaunančių šiek tiek didesnius nei minimalius atlyginimus. Štai Uspaskichų šeimai priklausanti AB “Josvainiai” per visus praėjusius metus tesumokėjo 719 Lt GPM, skaičiuojant vienam darbuotojui, o šioje seniūnijoje veikianti kaimo ambulatorija – keturiskart daugiau, net 2,8 tūkst. Lt, Josvainių gimnazija – per 3 tūkst. Lt.
Grašius GPM į biudžetą moka ir kitos šios šeimos koncerno įmonės. V.Uspaskicho ir jo šeimos kontroliuojamo koncerno įmones pagal sumokėtą GPM lenkia netgi tokios varganus atlyginimus mokančios biudžetinės įstaigos, kaip Kėdainių savivaldybės priešgaisrinė tarnyba, Kėdainių bendruomenės socialinis centras, Kėdainių savivaldybės M.Daukšos viešoji biblioteka, Šėtos socialinis ir ugdymo centras, Dotnuvos slaugos namai, Kėdainių vaikų globos namai “Saulutė”, ir daugelis kitų.
Ką jau kalbėti apie čia veikiančių kitų verslo įmonių mokamus mokesčius. Štai AB “Lifosa” pagal už vieną darbuotoją sumokėtą GPM lenkia AB “Josvainiai” beveik trylika kartų, o patį “Vikondos” koncerną – beveik tris kartus. AB “Nordic Sugar Kėdainiai”, palyginti su “Vikonda”, už vieną darbuotoją sumoka 2,3 karto daugiau, UAB “Daumantai LT” – beveik du kartus daugiau GPM.
Taigi peršasi dvi išvados: arba V.Uspaskichui ir jo šeimai priklausančių įmonių darbuotojai, palyginti su kitose Kėdainių krašto įmonėse ir įstaigose dirbančiais darbuotojais, gauna gerokai mažesnius atlyginimus ir dėl to “Vikondos” koncerno įmonės už juos sumoka labai simbolinį GPM, arba dėl partijos juodosios buhalterijos teisiamo V.Uspaskicho ir jo šeimos valdomos bendrovės tęsia tradicijas, apie kurias prieš bemaž septynetą metų prabilo ŽŪKB “Krekenavos mėsa” sūdytoja Dalia Budrevičienė.
Priminsime, jog D.Budrevičienė laimėjo visų instancijų teismus ir įrodė kalbėjusi tiesą, kad “Krekenavos mėsa” tik dalį atlyginimų moka sąžiningai, sumokėdama valstybei mokesčius. Didžioji atlyginimų dalis buvusi mokama vokeliuose.
“Veido” žurnalistai nuvyko pasidairyti į Kėdainius ir pakalbino sutiktus praeivius apie tai, kas šiame krašte pasikeitė per šešetą metų. Deja, nė vienas užkalbintas kėdainiškis, dirbantis V.Uspaskichui ir jo šeimai priklausančiose įmonėse, neišdrįso viešai kalbėti. Tačiau neoficialiai ne vienas patvirtino, kad D.Budrevičienės istorija ir laimėti teismai jų gyvenime nieko nepakeitė. Atlyginimai mokami “po senovei”.
“Tokios kalbos Kėdainiuose lig šiol netyla: man irgi atėję žmonės guodžiasi ir toliau gaunantys atlyginimus vokeliuose, bet kai paklausiu, ar jie sutiks viešai liudyti, jei aš šitai dar kartą iškelsiu į viešumą, nedrįsta”, – patvirtina tokių kalbų girdėjęs buvęs V.Uspaskicho bendražygis, nūnai priešas Nr. 1 Viktoras Muntianas.
“Viktoro šeimos įmonėse mokama minimali alga arba pusė minimalios”, – antrina kėdainiškis parlamentaras Algimantas Salamakinas.
“Aš būdamas Kėdainių rajono tarybos narys ne kartą kėliau klausimą, kodėl taryba nesikreipia į vietos mokesčių inspekciją ir “Sodrą”, kad pateiktų oficialius duomenis, kaip mūsų rajone registruotos bendrovės, verslo įmonės moka mokesčius valstybei. Man buvo paaiškinta, girdi, nei VMI, nei “Sodra” nesutinka pateikti šių duomenų”, – pasakoja V.Muntianas ir priduria manąs, kad pati savivaldybės administracija kažkodėl nesanti tuo suinteresuota.
“O juk savivaldybė turėtų rūpintis, kad jos teritorijoje registruotos įmonės mokėtų kuo daugiau mokesčių. Man keista, kad štai po krizės 2010–2011 m. su V.Uspaskichu ir jo šeima nesusijusios bendrovės ir toliau mokėjo iš esmės tokio pat dydžio mokesčius kaip ir iki krizės, o koncernui “Vikonda” priklausančių įmonių mokami mokesčiai smarkiai sumažėję”, – stebisi V.Muntianas.
Atlyginimų vokeliuose šleifas – nuo Kėdainių iki Urdomos
Įdomumo dėlei priminsime, kad dėl vokelių V.Uspaskichui priklausančio koncerno įmonės turėjo bėdų ir jo gimtojoje Urdomoje. Čia veikiančių “Vikondos” parduotuvės, kavinės ir spaustuvės darbuotojai prieš maždaug septynerius metus pasiskundė vietos deputatams, kad oficialiai kas mėnesį teuždirba apie 900 rublių, tai yra apie 90 Lt, o dar apie 2 tūkst. rb (apie 200 Lt) gauna vokeliuose.
Tiesa, kadangi oficiali minimali alga Rusijoje tuo metu siekė apie 3 tūkst. rb (300 Lt), tai vietiniai būtų tylėję, bet jų pasipiktinimą kelė tai, kad dalį vokeliuose gaunamų pinigų jie turėjo grąžinti už gamybos nuostolius.
Atvažiavęs į Urdomą V.Uspaskichas, žiniasklaidos teigimu, užglaistė šį skandalą – vokelių turinys papilnėjo iki maždaug 4 tūkst. rb (400 Lt).
Kol kas nėra pasibaigusi ir dar viena mokesčių vengimo byla, susijusi su V.Uspaskicho pavarde, iškelta po UAB “Balsas.lt leidiniai” įmonių grupės (kurios, kaip svarstyta žiniasklaidoje, tikrasis akcininkas yra tas pats Kėdainių “kniazius”, nors oficialus naujasis akcininkas, remiantis VĮ Registrų centro duomenimis, – Paulas Leonardas Steyne’as, gyvenantis Jungtinėje Karalystėje, o bendrovės direktorius – Airijoje gyvenantis lietuvis Darius Kavaliauskas) leidinio “Ekonomika.lt” žurnalisto Marijaus Širvinsko atskleistų faktų, kad šios grupės leidinių žurnalistams atlyginimai buvo mokami vokeliuose.
“Formaliai “Balso” grupę valdo trys žmonės – jauni, veiklūs, simpatiški. Ir turtingi. Kapitalą (kartu ir “Kapital” banką Rusijoje) kontroliuoja toks vaikinas Arūnas Miknius. Verslo plėtra ir sandoriai patikėti Vyteniui Mažiuliui. Na, o portalo ir laikraščių turinį tvarko V.Vonžutaitė… Laikraščio kolektyvas yra pakankamai padorus ir pilietiškas, bet pats prisidėjo kuriant dar vieną juodąją buhalteriją… Įrodymų, deja, nesurinkau: galiu tik pateikti savo darbo užmokesčio išklotinę, pagal kurią gaudavau 300 Lt kas mėnesį, nors realiai – aštuonis kartus daugiau (mano ir kolegų sumokėti mokesčiai turėtų tapti rimtu galvosūkiu “Sodrai”). Jei kam nors atsakingam pasirodys įdomu, tai tikrosios, bet slepiamos apskaitos įrodymų tikriausiai galima rasti USB atmintinėje vienoje rankinėje… Šitaip veikia V.Uspaskichas ir jo parankiniai”, – pernai viešai kalbėjo jaunas žurnalistas ir rašytojas M.Širvinskas.
Nors žurnalistų bendruomenė solidariai palaikė M.Širvinską, deja, prie kolegos kaltinimų darbdaviams prisidėjo tik viena žurnalistė iš vėlgi, kaip spėjama, su V.Uspaskichu siejamo “Valstiečių laikraščio”. Kiti “Balso.lt leidinių” įmonių grupės žurnalistai ir toliau nebylūs.
Mūsų savaitraščiui M.Širvinskas sakė nežinąs, kaip toliau elgsis jo kolegos, ir mažai turįs informacijos, kiek pasistūmėta šioje byloje. “Tik kartą pernai buvau kviestas liudyti į VMI ir į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT). O šiemet – tyla”, – pripažįsta M.Širvinskas.
FNTT atstovai informavo tik tiek, kad ikiteisminis tyrimas dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos „Balso.lt leidinių” grupės įmonėse yra tęsiamas.
Šiam tyrimui vadovaujanti Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Galina Seniut paaiškino, kad šiuo metu apklausiami “Balso.lt leidinių” įmonių grupės darbuotojai, atliekami kiti reikalingi procesiniai veiksmai, bet kol kas įtarimų apie nusikalstamą veiką niekam nėra pateikta. Prokurorė neprognozavo, kada tikisi baigti šį tyrimą ir perduoti bylą teismui, mat tyrimas esantis didelės apimties. O paklausta, ar ir daugiau šios įmonių grupės darbuotojų prisipažino apie vokeliuose gaunamus atlyginimus, G.Seniut atsakė, kad šios informacijos atkleisti negali, nes tai esą pakenktų tyrimui.
Šiandien M.Širvinskas sako, jog buvusi darbovietė jam primena vaiduoklį: daugeliui darbuotojų kelia įtarimų, kad savininkais prisistatantys asmenys iš tikrųjų tėra statytiniai. Bet konkrečiai niekas nieko nežino.
Kai viename buvusios darbovietės renginių M.Širvinskas priėjęs prie V.Uspaskicho tiesiai šviesiai paklausė, kokia yra jo įtaka “Balso.lt leidinių” įmonių grupėje, šis nieko neatsakė, tik užsiminė, kad ne viską būtina žinoti.
Tad daugelį išvadų tiek M.Širvinskas, tiek kiti buvę jo bendradarbiai iš šios žiniasklaidos grupės bei kitų įmonių, netiesiogiai siejamų su V.Uspaskicho vardu, pasidaro patys. Dažniausiai matydami tuos pačius veikiančiuosius asmenis.
Ilgainiui įžvalgesni “Balso.lt leidinių” grupės, klase.lt, epasas.lt, bilietai.lt, horo.lt, UAB “Interprekyba”, dabar jau bankrutavusių Nacionalinės kredito unijos, kredito unijos “Švyturio taupomoji kasa”, UAB “Makrogrupė” ir jai priklausančių daugybės įmonių, tarp kurių ir “Mambo” picerijų tinklas, naktiniai klubai “Metelica”, darbuotojai, matydami besilankančius V.Uspaskicho artimos aplinkos žmones bei patirdami panašų įmonių valdymo modelį ir atlyginimų mokėjimo metodiką, ėmė kelti versijas, ar tik nebus jų savininkas vienas ir tas pats, tai yra Agurkų miesto burtininkas…
“Aišku, niekas nieko konkretaus nežinome, netgi direktoriai neturi tikros informacijos, kas yra įvairių įmonių savininkai, dažniausiai pateikiamos įvairių bobučių ar diedukų iš Rusijos pavardės, bet mūsų spėjimus patvirtina kai kurie simptomiški sutapimai”, – svarstė vienas buvęs su V.Uspaskichu neoficialiai siejamoje įmonėje aukštas pareigas ėjęs darbuotojas, nenorėjęs būti viešai cituojamas.
Priminsime, kad apie tai, jog V.Uspaskichui būdinga slėpti savo turtą, viešai pasakojo buvęs jo atstovas spaudai Ūkio ministerijoje Žydrūnas Damauskas. “Eksministras, visaip gelbėdamas savo žlungančią reputaciją, atskleidė ir sau nenaudingą informaciją. Dujų verslo atstovams ir aukštiems valdžios pareigūnams seniai žinoma, kad V.Uspaskichas pats yra susijęs su “Dujotekana”, – keli procentai bendrovės akcijų priklauso jo bičiuliui Romui Ruškuliui. Bet šis tėra šešėlinis akcininkas. Ūkio ministerijoje tai greičiausiai net nebuvo žinoma”, – apie ūkio ministro krizę prieš keletą metų pasakojo Ž.Damauskas.
Neoficialiai R.Ruškulis buvo vadinamas visų “šlapių” Viktoro reikalų meistru ir patikėtiniu – ES paramos “otkato” mechanizmo architektu bei šešėliniu DP iždininku. Tačiau kai V.Uspaskichas pareikalavo, kad R.Ruškulis atiduotų jam visus iš “Dujotekanos” gaunamus dividendus, o ne tik dalį, bei grąžintų akcijas, tarp vyrų kilo atvira neapykanta.
Pagaliau tik prieš ketvertą metų, kai žiniasklaidos priemonės buvo įpareigotos teikti duomenis apie savo akcininkus, paaiškėjo ir tai, kad R.Ruškulis yra ir seniausio Kėdainių rajone leidžiamo laikraščio “Kėdainių garsas” 67,5 proc. akcijų savininkas. Tiesa, vietos bendruomenė labai abejojo, kad šiam veikėjui rūpėtų Kėdainių laikraštis. Šias akcijas jis, tikėtina, irgi įsigijo kaip Kėdainių “kniaziaus” statytinis.
Vilniuje R.Ruškulis valdė buvusios “Kartono” gamyklos akcijas ir buvo jos direktorius, nors tikrasis akcininkas vėlgi – ponas iš Kėdainių. Kad šitai tiesa, nagrinėjant DP bylą teisme patvirtino buvusi kita DP buhalterė – Nijolė Steponavičiūtė. Beje, “Kartone” taip pat buvo kilęs atlyginimų vokeliuose skandalas.
Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius “Veidui” teigė , jog Valstybės saugumo departamentas ne kartą teikė komitetui duomenis, kad V.Uspaskichas dalį bendrovių valdo ne tiesiogiai, o per statytinius akcininkus. Tad tikėtina, kad ir mūsų čia aptariamų įmonių tikrieji akcininkai yra kiti.
“Man taip pat didelę nuostabą kelia tokios vaiduokliškos kontoros, kaip UAB “Makrogrupė”, kuriai priklauso koncertinė agentūra “Makrokoncertas”, – dėsto M.Širvinskas. – Pamenu, kartą dirbdamas “Ekonomikoje.lt” gavau užduotį parašyti apie vasaros muzikos festivalius ir koncertuosiančius garsiausius atlikėjus, bet niekaip negalėjau gauti interviu iš “Makrogrupės” atstovų. Pasiguodžiau V.Vonžutaitei. Ji iš karto ėmėsi tarpininkavimo ir reikalai pajudėjo”, – M.Širvinskas anuomet negalėjo atsistebėti, kas bendro yra tarp V.Uspaskicho dešiniosios rankos V.Vonžutaitės ir UAB “Makrogrupė”, kuriai priklauso VšĮ “Makrokoncertas”.
Beje, kaip mūsų savaitraštį neoficialiai konsultavo šou pasaulio žinovai, be VšĮ “Makrokoncertas” nė vienam šou ar kitos srities verslininkui nepavyko pačiam pasikviesti jokios Rusijos POP žvaigždės. Jos važiuoja tik kviečiamos per UAB “Magrogrupė” priklausančią VšĮ “Makrokoncertas”.
Dar viena smalsumą kelianti detalė – VšĮ “Makrokoncertas” neskelbia, kiek šioje įstaigoje dirba darbuotojų, tuo tarpu UAB “Makrogrupė”, besiskelbiančios kaip konsultacinė bendrovė, tedirba vos du darbuotojai. Vienas jų – abiejų šių įstaigų vadovas Arvydas Povilaika, o bendrovės veikla apima paslaugų spektrą nuo pramogų ir viešojo maitinimo iki solidžių verslo konsultacijų.
Bet čia įdomumas tik prasideda.
Taigi, kas iš tikro slypi už UAB “Makrogrupė”, kurios akcininkas yra Belize registruota bendrovė “Tristar procuctions LTD”.
Tikėkimės, jog šis “burtininkas” gaus pagal nuopelnus.
Didesniu nesamoniu neimanoma buvo prirasyti.. Realiai, manau siandieniniame Balse nerasite zmogaus, kuris pazista VU.. Tai visiskai pasikeitusi struktura, savininkai, zmones.
Nespes paskelbti Apeliacinis teismas nuosprendzio,kaip VU Lietuvoje su ziburiu nerasi. Tada bus- ajajai nesulaikeme… Jis tikrai nesedes kalejime.