2011 Gegužės 17

Algos didinimo klausimus reikia atidėti

veidas.lt

BFL

Svarstymus didinti minimalią algą reikėtų atidėti iki kitų metų sausio, kai paaiškės 2012 metų finansinė padėtis. Premjeras Andrius Kubiliaus sako, kad jau dabar numatyta daug papildomų išlaidų iš 2012-ųjų valstybės biudžeto.

“Kol neturime aiškių suskaičiavimų, kaip atrodys 2012 metai, kur numatoma ir taip jau nemažai labai svarbių išlaidų padidinimo – vien tiktai sumažintų pensijų atstatymas pareikalaus 600 mln. litų papildomų išlaidų. Galvojimas, kad galima ir kitose srityse ieškoti didelių papildomų išlaidų, būtų šiandien tikrai neatsargus. Trišalė taryba iki šiol, jos partneriai, atskiros organizacijos turėjo skirtingą nuomonę. Jeigu profesinės sąjungos buvo vieningos, tai stambaus verslo asociacijos pasisakė už minimalios algos didinimą, tuo tarpu smulkus verslas nuogąstauja, kad tai gali jiems labai pakenkti”, – antradienį Lietuvos radijui sakė A. Kubilius.

Anot jo, minimalios algos didinimas viešajame sektoriuje pareikalautų papildomų valstybės biudžeto lėšų. Premjero teigimu, apie tai svarstyti būtų galima rudenį, kai galbūt bus aiškesnė 2012 metų finansinė situacija, be to, sprendžiant dėl minimalios algos didinimo, reikia atsižvelgiant ir į skirtingą atskirų verslo segmentų padėtį.

Pasak A. Kubiliaus, įstatymuose numatyta, kad atskiruose verslo sektoriuose gali būti nevienoda minimali alga, todėl ir tai turi būti svarstoma.

“Diskusijos Seime yra vertingos, bet vėlgi aš tikiu, kad ir Seime bus sutariama, kad, pirmas dalykas, neturint sutarimo pačioje Trišalėje taryboje, antras dalykas, neturint aiškių 2012 metų ekonomikos ir finansų perspektyvų, skubėti daryti kokius nors sprendimus būtų tikrai nelabai atsakinga”, – sakė A. Kubilius.

Laikinai einanti Trišalės tarybos sekretorės pareigas Valda Michailinaitė BNS sakė, kad antradienį Trišalė taryba svarstys Vyriausybės poziciją dėl minimalios mėnesio algos didinimo.

Seimas antradienį turėtų dar kartą svarstyti praėjusią savaitę atidėtus Krikščionių frakcijos atstovo Gedimino Žiemelio siūlomos Seimo rezoliucijos ir konservatorių frakcijos nario Gintaro Songailos Seimo nutarimo projektus dėl minimalios mėnesinės algos didinimo.

G. Žiemelis siūlo Vyriausybei nuo šių metų liepos padidinti MMA iki 900 litų, o nuo 2012 metų – iki 1 tūkst. litų bei palaipsniui didinti neapmokestinamų pajamų dydį, kuris galėtų užtikrinti geresnį socialinį teisingumą, nemažinant gyventojų suinteresuotumo darbine veikla.

Tuo tarpu G.Songaila siūlo MMA padidinti ne mažiau kaip 200 litų ir ne vėliau kaip nuo liepos 1-osios.

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) pritaria siūlymui jau nuo liepos didinti minimalią algą, tačiau tuo pačiu reikalauja proporcingai didinti ir neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Pramonininkai siūlo palikti tą pačią proporciją tarp NPD ir minimalios algos. Jei dėl to būtų sutarta ir tam pritartų Vyriausybė, minimali alga didėtų 100 litų iki 900 litų, o po pusmečio – dar 100 litų iki 1 tūkst. litų, tuo tarpu NDP turėtų išaugti atitinkamai iki 530 ir 580 litų.

Premjeras A. Kubilius mano, kad siūlymai didinti MMA – ankstyvi ir verslui sukels daugiau bėdų nei atneš naudos darbuotojams. Neseniai jis kalbėjo, kad Vyriausybė – už tai, jog atskirose šakose, kur verslininkai mato galimybę susitarti su profesinėmis sąjungomis, minimalus atlyginimas būtų didinamas. Tačiau, anot jo, jei kiti verslininkai mano, jog atlyginimų didinimas gali sukelti problemų ir priversti mažinti darbo vietų.

Šiuo metu minimalus atlyginimas (neatskaičius mokesčių) yra 800 litų, o neapmokestinamas pajamų dydis – 470 litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...