2010 Kovo 01

Kino premjeros

Alisa nepaliks šansų nei įsimylėjėliams, nei kareiviams, nei ateiviams

veidas.lt

Kovo mėnesį komercinio kino repertuaras sklaidysis atostogų nuotaikomis. “Garsų pasaulio įrašai” nusprendė pailsėti, “Forum Cinemas” sukrapštė vos tris naujienas, rinkos debiutantai “Incognito Films” mėgins vilioti moterišką auditoriją amelišku Audrey Tautou koziriu, o ACME remsis tradicinių patiekalų meniu iš romantinių komedijų, intelektualių dramų ir nebūtinai reikalingų fantastinių trilerių. Platintojai supanta, kad konkurencijai su Vilniaus tarptautinio kino festivaliu “Kino pavasaris” neverta aukoti ypač didelių filmų, nes dauguma sostinės gyventojų ir svečių pirmenybę teiks tik dviejų savaičių rodymui atrinktiems kūriniams iš įvairiausių pasaulio kraštų.

Reportažas iš magiško pasaulio

Iš dešimties numatytų premjerų būtinai verta pamatyti tik vieną. Tai fantastiškai išradinga siurrealių nuotykių pasaka “Alisa Stebuklų šalyje”, kuri tiesiog pribloškia neaprėpiamai lakia Timo Burtono vaizduote, įdomiais ekscentriškais personažais, beprotiškais animaciniais herojais ir dar kokybiškesniu lietuvišku dialogų įgarsinimu. Dubliažo režisierius Andrius Rožickas sėkmingai įveikė sudėtingą užduotį, nors šį kartą neatpažįstamai pasikeitę aktoriai kalbasi neišverčiamomis frazėmis ir vartoja negirdėtus žodžius. Mūsų vertėjams ir teksto adaptuotojams teko prigalvoti originalių naujadarų (pvz., kirskidurkis, rytlai, pietnūs, džiaugsmoji diena), kad perteiktų stebuklingai spalvoto pasaulio po žeme nuotaiką.

Ten galioja šiurpiai šmaikštus šūkis “Nukirskit jam galvą”, karikatūrinis Johnny Deppas šoka dar vieną puikų benefisą, chameleoniškoji Helena Bonham Carter pasislepia po grimo sluoksniu ir nežinia kaip pavirsta liliputine niekšybe, saldžioji Anne Hathaway vaidina savo įprastam tipažui priešingą ir grakščiai išbaltėjusią princesę, ore skraidantis protingas katinas žino, kaip įmanoma pradingti, kiškis demonstruoja pasiutusio kulinaro gebėjimus, spygliuotasis ežiukas pavirsta golfo kamuoliuku, arkliai, šunys ir kiti keturkojai moka kalbėti, o žmonės akimirksniu didėja užvalgę gardaus pyrago arba mažėja gurkštelėję eliksyro. Nėra ko čia daug svaičioti, nes tai absoliučiai magiškas ir tobulai gražus kino reginys.

Specialiaisiais efektais nutapytame peizaže įspūdingai susiderina aktorių suvaidinti kuoktelėję keistuoliai ir animatorių sugeneruoti gyvūnai, pavojingi skraidūnai, mistiniai siaubūnai, augalai bei mėlynakraujis drakonas Turkšlys. Jeigu nematėte nė vieno T.Burtono rožinių fantazijų filmo (“Svynis Todas”, “Čarlis ir šokolado fabrikas”, “Mano gyvenimo žuvis”, “Numirėlis”, “Raitelis be galvos”), tai dabar išaušo pats metas pradėti pažintį su artėjančio Kanų festivalio vertinimo komisijos pirmininku. Mažų mažiausiai būsite nustebinti ir pakerėti.

Romantiniai mezginiai

O paskutinę kovo savaitę lyderio pozicijas perims romantinė komedija juokingai kvailu pavadinimu “Pasodinsiu savo eks”, kuri bent jau per premjerinį savaitgalį areštuos šešiaženklę sumą litų. “Bjaurios tiesos” viliojimo ekspertas Gerardas Butleris ir filmo “Jis – ne tau” mergelė Jennifer Aniston gaudys kažkur pabėgusią meilę, o mes jausime kažką panašaus į deja vu: dešimt kartų mačiau ir girdėjau lygiai tą patį, tik veidai buvo kiti.

Net nereikia daugiau domėtis, kad būtų aišku, kokią kryptį pasirinko “Hičo – meilės eksperto” režisierius Andy Tennantas. Tai bus linksmas, neįpareigojantis, pramoginis pasimatymų filmas apie nieką ir pametusiuosius galvas Las Vegase.

Dar vienas Valentino dienai skirtas filmas vadinasi “Kartą Romoje”. Jame veikia charizmatiški jauni aktoriai, epizodinius vaidmenis atlieka pripažinti veteranai Danny de Vito ir Angelica Houston, lengvai nuspėjamos romantinės intrigos rutuliojasi atvirukinėse Romos ir Niujorko lokacijose, bet skystas scenarijus išvirtas pagal idiotiškiausius romantinių komedijų receptus. Mergelė blondinė pavagia penkias monetas iš Meilės fontano ir tą pačią akimirką Kupidono paleistos strėlės perveria jas įmetusių vaikinų širdis. Toks kvailas filmas galėtų išsilaikyti repertuare ilgiau, jei aplinkui nebūtų panašaus žanro konkurentų, bet kovą jų pilna.

Į šiek tiek intelektualesnę auditoriją taikysis prancūziškoji tikro gyvenimo ir meilės istorija “Coco prieš Chanel”, pasakojanti mados legendos duobėtą kelią į šlovę ir daužomas įsimylėjusių vyrų širdis. Tai moteriškas kinas madingų žurnalų skaitytojoms, bet jis atvyksta į Lietuvą pačiu nedėkingiausiu metu, kai iki “Kino pavasario” bus likusios tik dvi savaitės. Anne Fontaine subtiliai ir stilingai režisuotam kostiuminiam filmui maišys net 11 mėnesių vėluojanti premjera, o tai šiais piratavimo laikais gali būti pražūtinga.

Daug originalesnė atrodo radikalaus humoro romantinė komedija apie meilę iš pirmo žvilgsnio tikriems vyrams ir tolerantiškoms moterims “Aš myliu tave, Filipai Morisai”. 2009 m. Sandanso kino festivalio smagiausiame filme visu gražumu atsiskleidžia komikas Jimas Carrey ir rimtuolis Ewanas McGregoras. Jų gerbėjai išeis po seanso lengvai šokiruoti, nes drąsiai eksperimentuojantys aktoriai vaidina… meilužius gėjus, kurie susitiko vienoje kameroje už grotų, amžiams susikabino rankomis ir rezgė genialias aferas, kaip pabėgti į laisvę ir nelegaliai praturtėti. Keisčiausia, kad ši nereali istorija tikrai neišgalvota, o pagrindinis manipuliatorius tebesėdi kalėjime. Vis dėlto Lietuvoje dar nėra palankios dirvos kitokiems filmams, o dauguma žiūrovų yra linkę ignoruoti homoseksualius personažus, tad chuliganiška komedija sudomins tik saujelę žiūrovų.

Dvyniai mūšio lauke

Trilogija apie CŽV agentą Džeisoną Borną aiškiai parodė, ką gali tobulo realistiškumo siekiantis ir pagal pasiteisinusią technologiją dirbantis britų režisierius Paulas Greengrassas. Taigi provokuojančioje veiksmo dramoje “Žalioji zona” jis efektingai suplakė aštrios įtampos gaudynes ir negrožinės literatūros knygoje aprašytus tikrus faktus apie masinio naikinimo ginklų paieškas Irake 2003-iaisiais. Mattas Damonas vaidina labai panašų personažą, pelniusį jam komercinio aktoriaus reputaciją ir kovojantį su korumpuotais aukšto rango pareigūnais Pentagone bei CŽV. Gaila, bet filmai apie karo Irake padarinius mūsų kraštuose neina, kad ir kaip stipriai būtų giriami (devyniems “Oskarams” nominuotas ir dar 40 tūkst. Lt nesukrapštęs “Išminuotojų būrys” – geriausias pavyzdys). Taigi veiksmo trilerio “Bornas: galutinis tikslas” užfiksuoto lankomumo rezultato (37 tūkst. žiūrovų) bus neįmanoma pakartoti.

Legendinio airio Jimo Sheridano galinga jaudinanti drama “Broliai” irgi tiesiogiai susijusi su karu. Jaunas leitenantas dingsta be žinios Afganistane, o iš kalėjimo grįžęs problemiškas brolis įsilieja į jo šeimą, nes žmonai ir dviem mergaitėms reikia vyro ir tėčio. 2005 m. “Kino pavasaris” rodė danų režisierės Susanne Bier “Brolius”, kurių scenarijų preciziškai perrašė talentingasis Davidas Beniofas. Mačiusiems danišką versiją gal jau nebus taip įdomu, bet kitiems žiūrovams filmas turėtų sukelti stiprių emocijų. Ši medžiaga ypač dėkinga geriems aktoriams, tad “Auksiniam gaubliui” nominuotas Tobey Maguire’as, Natalie Portman ir Jake’as Gyllenhaalas sugebėjo atskleisti nematytus privalumus.

Ateiviai ir angelai

Mes nepamatėme sensacingojo pseudodokumentikos siaubuko “Paranormalus aktyvumas” parduodamos baimės iliuzijos, tad galėsime rimčiau pasinerti į fantastinio trilerio “4-asis lygmuo” apgaulingas sąmokslo teorijas.

Nykštukiniame Aliaskos miestelyje XXI amžiaus pradžioje gyventojų buvo 9261, ir jie mėgdavo pradingti be žinios. Filmo autoriams užteko proto suraityti genialią išvadą, kad šioje mistinėje istorijoje įsipainiojo piliečius grobiantys ateiviai. Žiūrovams apmulkinti režisierius naudoja dokumentinį stilių, įtaigiai padirbtus interviu ir spekuliuoja tikrais aktorių vardais, o iš piršto laužtus įrodymus grindžia kažkokio psichologo išvadomis, kad visi jo pacientai prabudo nakties vidury ir pamatė tiesiai į akis spoksančią pelėdą.

Ir pabaigoje apie dar vieną filmą – fantastinį siaubo trilerį “Legionas”, kuriam lemta tapti trumpalaikiu repertuaro svečiu, nes žiūrovų per dvi tris savaites nesudominantys filmai mikliai išimami iš apyvartos. Kodėl platintojai rizikuoja ir veža DVD rinkai ar naktiniam televizijos eteriui tinkamus pramoginius niekaliukus, tai jau kitas klausimas. Negi neužtenka pamokų su “Dėže”, “Aušros kariais”, “Nacių eksperimentu”, “Kruvina seserijos paslaptimi”? Sunkoka įsivaizduoti, kam bus įdomu stebėti nuobodžią moksleiviško lygio apokaliptinio armagedono parodiją lietuvių mentalitetui svetimu komiksiniu stiliumi. Scottas Stewartas moka piešti specialiuosius efektus, bet jo režisūriniai sugebėjimai – tragiškai beviltiški.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...