Šį trečiadienį Lietuvoje minėsime Angelų sargų dieną. Pasidomėjus, kokiomis nuotaikomis šiemet Lietuvos policija pasitinka profesinę šventę, generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis liūdnai konstatavo pasigendantis kitokio valdžios ir visuomenės požiūrio į policijos darbą: „Norėtųsi, kad mūsų pareigūnai kaskart nebūtų kaltinami dėl šioje valstybėje vykstančių socialinių ir ekonominių procesų. Juk ne mes gimdome kraupius nusikaltėlius, todėl požiūrio į mūsų profesiją, bent jau iš valdžios institucijų, norėtųsi kitokio.“
Pastarieji metai policijai, komisaro teigimu, nebuvo lengvi ir panėšėjo į išlikimo iššūkį (vien užpernai dėl nepalankios finansinės padėties teko atsisveikinti su daugiau nei tūkstančiu pareigūnų).
Šiuo metu policijos sistemoje dirba 9,5 tūkst. policijos pareigūnų, iš jų 3 tūkst. moterų. Kriminalinės policijos padaliniuose dirba 3347, o viešosios policijos padaliniuose – 5545 pareigūnai. 4876 policijos pareigūnai yra įgiję aukštąjį universitetinį išsilavinimą, 4876 – aukštąjį neuniversitetinį, 1173 – neuniversitetinį, 1067 – aukštesnįjį, 2002 – profesinį, o 368 – vidurinį.
Vidutinis policijos pareigūno darbo užmokestis neatskaičius mokesčių šiuo metu siekia 2473 Lt (prieš dešimtmetį ši suma buvo gerokai mažesnė ir tesudarė vos 1240 Lt).
Pastaraisiais metais policijos įvaizdis, nors ir labai iš lėto, gerėja. “Dabar pasitikėjimas policija kur kas didesnis nei 1998 m. ir svyruoja maždaug tarp 42 ir 46 proc. Tiesa, Vakarų Europoje pasitikėjimas gerokai didesnis”, – komentuoja sociologas dr. Vladas Gaidys.
Kaip liudija “Veido” užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės “Prime consulting” atlikta sociologinė apklausa, policininko profesija mūsų visuomenėje nėra labai gerbiama ir vertinama, tai yra patys policininkais norėtų tapti tik 5,6 proc. apklaustųjų, o 18 proc. šį darbą dirbtų tik jei nerastų jokio kito. Dar 71 proc. respondentų šio darbo nenorėtų dirbti jokiomis aplinkybėmis.
Kodėl taip yra? Todėl, kad vidutinis mūsų angelo sargo portretas nėra patrauklus, o pats darbas – sunkus ir atgrasus. Policininkai kasdien patiria daug streso, neigiamų emocijų, šmeižto, paniekinimo ar įžeidinėjimų. “Kitaip tariant, policininkas yra žmogus, dirbantis sunkų, pavojingą, atsakingą ir, deja, kol kas neteisingai atlyginamą darbą”, – apibendrina Policijos departamento Komunikacijos skyriaus specialistė Lina Nemeikaitė.
Iš esmės vienintelis policininkų darbo pranašumas, kad jie anksti gali išeiti į pensiją – 40–45-erių metų amžiaus.