2014 Birželio 16

Ant Neries kranto – vienas pažangiausių šalyje biurų

veidas.lt


Laiką aplenkiantys sprendimai. Taip galima apibūdinti kitąmet dešiniajame Neries krante, šalia Žirmūnų, iškilsiantį verslo centrą „Premium“. A klasės biuras ir A klasės energinis efektyvumas. Toks statinys, regis, turėtų tapti ypatingu įvykiu Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje 2015 m.

Nekenksmingumas aplinkai, statant naujus pastatus, XXI a jau nieko nebestebina. Tai – įprastas kriterijus naujiems statybų projektams. Visuotinai žinoma: ateities biuras – ekologiškas biuras. Tačiau verslo centro „Premium“ kūrėjai diegia ekonomiškai pagristus ekologiškos architektūros sprendimus. Pritaikę naujausius energinio efektyvumo ir inžinerinius sprendimus, jie suprojektavo pastatą, atitinkantį pačius aukščiausius standartus.
Biurų kompleksas suprojektuotas ne tik šiuolaikiškai. Projektas jau yra sertifikuotas pagal A energinio efektyvumo reikalavimus. Tai reiškia, kad jis rinkoje išsiskirs pačiomis mažiausiomis eksploatavimo sąnaudomis.

Ne madingos, o tikros ekologiškos technologijos
Jurijus Novickij, „Premium“ projektą įgyvendinančios bendrovės „Evolis“ direktorius, pabrėžia, kad vienas iš ekologiško biuro kriterijų – ypač mažos energijos sąnaudos. To ir buvo siekta, panaudojant pačias pažangiausias technologijas.
„Energinį pastato balansą sumažinome iš esmės. Ne paslaptis, kad 90 proc. visų naujai pastatytų biurų, kaip žinoma, yra C ir žemesnės energinės klasės. O mūsiškis pretenduoja į pačią aukščiausią – A. Įsivaizduokite, kad dabartinio A energinio efektyvumo 12 500 kv. m „Premium“ komplekso energijos poreikiai bus ekvivalentiški 4000 kv. m B energinio efektyvumo arba 2000 kv.m C efektyvumo pastatui. Todėl už tą patį biudžetą įmonės darbuotojai galės mėgautis kelis kartus erdvesniu biuru, – aiškina
J.Novickij. – Žinoma, galima iškabinti keletą saulės baterijų ir formaliai deklaruoti, kad tai – ekologiškas pastatas. Tačiau tokie sprendimai nemažina nuomininkų biudžetų, bet priešingai, dėl neracionalių, tačiau madingų ekologiškų technologijų išpučia pridėtinius kaštus. Keletą saulės baterijų ar geoterminio šildymo gręžinių tikrai neišspręs prastai apšiltinto ir neracionaliai suprojektuoto pastato problemų.“
„Premium“ atveju buvo nueita kitu keliu. Ne vien deklaruojant, bet darant, kad biuras iš tiesų atitiktų ekologiškumo kriterijus, taikant ekonomiškai pagrįstas pažangias technologijas. Pirmiausia buvo iš esmės sumažinti energijos poreikiai, instaliuojami didelio efektyvumo A+, A++ kategorijos įrenginiai, kurie sujungti į vientisą ir išmanią pastato valdymo sistemą „smartBMS“. Suprantama, neatsisakyta galimybės ateityje instaliuoti fotovoltinės energijos įrenginių ir saulės kolektorių. Mano manymu, tai bus vienas iš pažangiausių biurų NT rinkoje“, – priduria J.Novickij.

Pavyzdys kitiems
Violeta Motuzienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) docentė, sako, kad „Premium“ projektas – pavyzdys visiems kitiems statytojams.
„Galime tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje statomas jau antrasis A energinio naudingumo klasės administracinis pastatas ir kad įmonės perima gerosios praktikos pavyzdžius viena iš kitos bei stengiasi padaryti kažką dar geriau. Nors pastate ir nebus naudojama atsinaujinanti energija ir šiluma standartiškai bus tiekiama iš centralizuotų šilumos tinklų bei naudojama standartinė radiatorinė šildymo sistema, visgi planuojama, kad pastatas bus itin energiškai efektyvus ir šildymui sunaudos tik 7,59 kWh/m2 energijos (pasyvūs namai suvartoja iki 15 kWh/m2 šilumos)“, – pastebi ekspertė.
J.Novickij priduria, kad pastato statyboje naudotos tik ekologiškos medžiagos. Ir nė vienos medžiagos rangovas nepirko, jei ši neturėjo nekenksmingumo aplinkai sertifikato. Pasak šio NT projekto plėtotojo, statant verslo centrą, pagrindinis kriterijus buvo energijos balansas. Jį pavyko sumažinti iki minimumo.
„Įprasta, kad apšiltinimas akmens vata yra iki 18 cm. Šiuo atveju šiame pastate 35 cm. Arba stogo konstrukcijos apšiltinimas: įprasta, kad yra iki 25 cm, o šiame verslo centre – 45 cm. Imkime ir kitą pavyzdį – stiklo aliuminio konstrukcijas. Įprasta naudoti paprastą aliuminį rėmą ir stiklo paketą, bet „Premium“ turės saulės spindulius ir šilumą sulaikančius langus. Taigi tokiu būdu mes iš esmės sumažinome šildymo ir vėsinimo sistemų galingumus. Pasiekėme maksimalų efektyvumą, naudodami naujos kartos fasadinę sistemą“, – nurodo bendrovės „Evolis“ direktorius.
Pasak jo, visi pastato inžineriniai sprendimai lenkia įprastus biurams taikomus standartus mažiausiai 10 metų.
Tarkime, pasirinkdami vėdinimo sistemą, pasiekėme 85 proc. efektyvumą, kai šiuolaikiniam pastatui reikalaujama vos 65 proc. Mums buvo iššūkis netgi surasti gamintoją“, – pasakoja J.Novickij. Taigi šio statinio eksploatacinės-administracinės sąnaudos buvo sumažintos iki minimumo.
Su tuo sutinka ir VGTU docentė V.Motuzienė: „Pastate akivaizdžiai apgalvoti ne tik šilumos taupymo aspektai, bet ir efektyvus elektros energijos vartojimas – suprojektuota LED apšvietimo sistema valdoma pagal patalpų užimtumą bei maksimaliai išnaudojamas natūralus apšvietimas. Čia kruopščiai apgalvotas ir darbuotojų vietinis komfortas – jie turės galimybę pagal poreikius reguliuoti patalpų temperatūras, kas yra labai svarbu gerai savijautai. Oro kiekis taip pat bus tiekiamas į patalpas pagal poreikius – tam bus naudojama kintamo oro srauto sistema, kuri itin energiškai efektyvi, bet dėl didelių pradinių investicijų Lietuvoje neįgaunanti platesnio pritaikymo“, – pabrėžė V.Motuzienė.
Galime pateikti dar vieną pavyzdį, kaip išnaudoti visas galimybes. Antai po pastatu įrengta drenažinė sistema. „Bus surenkami požeminiai vandenys. Iš to mes turime 10 kubinių metrų vandens. Iš šio kiekio bus laistomos gėlės, plaunamas fasadas ir pan.“, – vieną iš daugybės pavyzdžių, kaip galima didinti energinį efektyvumą, nurodo J.Novickij.
Biurų kompleksą sudarys septynių aukštų 5000 kv. m ir šešių aukštų 3500 kv. m biurų korpusai, kurie sujungti dviejų lygių 4000 kv. m požemine automobilių stovėjimo aikštele, kartu su antžemine automobilių stovėjimo aikštele, kurioje numatoma įrengti 250 vietų automobiliams.
Projektas išsiskiria šiuolaikiška architektūra, puikiu pastatų matomumu bei patogiu privažiavimu iš bet kurio Vilniaus miesto taško. Administracinis Vilniaus miesto centras (Savivaldybė, Europos aikštė) ir kultūrinis centras (Katedra, Gedimino pr., Senamiestis) pasiekiami per 5–10 minučių dviračiais, viešuoju bei nuosavu transportu. Pro biurų langus atsiveria Neries upės, Gedimino pilies, Petro ir Povilo bažnyčios, Kalnų parko panorama.

Kaina ir vieta – konkurencinga
Saulius Vagonis, bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas, sako, kad pagal statytojo pateiktus duomenis, verslo centras biurų rinkoje Vilniuje turėtų išsiskirti tikrai modernia ir kokybiška įranga.
„Verslo centras yra statomas geroje vietoje, miesto centro prieigose. Kas gerai būsimiems nuomininkams, tai didelis statytojų dėmesys pastato techninėms charakteristikoms. Akivaizdu, kad nuomininkas už eksploataciją mokės mažiau. Tai – didelis privalumas“, – sako S.Vagonis.
Eksperto teigimu, sprendimas statyti energiškai efektyvų pastatą tikrai pasiteisins.
„Žinoma, tam tikrais kriterijais „Premium“, pavyzdžiui, dėl vietos, tikrai negali konkuruoti su pačiame centre esančiais pastatais, tačiau techninėmis charakteristikomis jis tikrai jiems nenusileidžia, o kartais ir lenkia“, – pabrėžia nekilnojamojo turto ekspertas.
Jo teigimu, šiuo metu skelbiama nuomos kaina atitinka realijas.
„Ir akivaizdu, kad būsimo nuomininko sąnaudos tikrai bus mažesnės negu panašiuose pastatuose, kur nuomos kaina – mažesnė“, – mano S.Vagonis.
UAB „Evolis“ jau 15 metų NT rinkoje ir įgyvendino ne vieną biurų projektą, todėl naujajame projekte bus maksimaliai realizuoti visi gerosios praktikos sprendimai. „Premium“ verslo centras turėtų tapti darnios architektūros ir energinio efektyvumo pavyzdžiu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...