Šeima
Paradoksalu, tačiau ekonominio nuosmukio metu gimstamumo statistika gerėja. Taip atsitiko daugiausia dėl to, kad dalis tėvų nusprendė imtis keistų finansinių projektų – “antras vaikas iš išskaičiavimo”. Šimtai mamų apsisprendžia iš karto po pirmojo lauktis antro vaikelio. Taip jos gali sunkmetį prabūti namie, turėdamos garantuotas pajamas.
Ši šiemet išryškėjusi tendencija iškart išnyks nuo kitų metų liepos pirmosios, kai dar kartą, ir šįkart jau labai skaudžiai, finansiškai atsilieps pakeisti motinystės (tėvystės) išmokų skyrimo įstatymai. Tačiau kol kas Lietuvos demografinė gimstamumo statistika vis dar gerėja. Per dešimtį šių metų mėnesių šalyje gimė per 30 tūkst. vaikų. Veikiausiai gimusiųjų skaičius metų pabaigoje bus toks pats, kaip ir pernai.
“Sodros” duomenimis, šiemet į vaiko priežiūros atostogų, dar nepasibaigus ankstesnėms, jau yra išėjusios 954 mamos ir tėčiai, pernai jų buvo pustrečio šimto mažiau. Darbdaviai skaičiuoja, kad iš karto antro vaiko priežiūros atostogų išeina maždaug 10 proc. tuo metu vaikus auginančių darbuotojų. Dalis pačių mamų pripažįsta, jog taip nusprendžia ir dėl finansinių sumetimų, mat tai viena iš galimybių išsaugoti nestabilią darbo vietą ir šeimos pajamas, kurios sugrįžus dirbti drastiškai sumažėtų. Tačiau tarp moterų atsiradęs posakis, esą “nori vaiko – pirmiau eik pas darbdavį, o ne pas vyrą” veikiausiai išnyks. Mat darbdaviai suprato, kad jų įmonės finansai ir “Sodros” pinigai, šiaip ar taip, tas pats indas, kurį pripildyti reikia jiems patiems.
Šeimų finansus gelbėja pametinukai
Į viename interneto forume užduotą klausimą, ar finansai lemia nėštumo planavimą, viena internautė atsiliepia: “Taip, lemia”.
Kita jai antrina, esą ji su vyru jau nepataikė į dar palankių “Sodros” išmokų traukinį, todėl atidėjo antro vaiko planavimą ir jau sausį eis į darbą. Trečia mamytė pasidžiaugia, kad vasarį ruošiasi gimdyti antrą vaikutį, o pirmajam dar tik dveji metai. Iškart pasibaigus pirmojo vaiko pašalpos mokėjimui pradedama mokėti už antrąjį ir skaičiuojama pagal buvusias pirmojo vaiko išmokas. Ir tai, kad antro kūdikio ji susilauks iki liepos pirmosios, galios sena išmokų skyrimo tvarka – 90 proc. pirmaisiais metais ir 75 proc. antraisiais.
“Veidas” primena, kad kitų metų liepos pirmąją įsigalios nauja Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisa, kai pasirinkus pašalpos mokėjimą iki vaikui sueis metai bus mokama 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio pašalpa. Jei asmuo pasirinktų pašalpą gauti iki vaikui sukaks dveji metai, tai pirmaisiais vaiko metais bus mokama 70 proc., o nuo metų iki dvejų vaiko metų – 40 proc. dydžio išmoka. Maksimalus kompensuojamasis uždarbis yra ir bus 4 dydžių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų suma. Dabar išmokos lubos siekia 4680 Lt. Šiuo metu motinystės pašalpa mokama pagal vienų metų uždarbį, o nuo 2011 m. liepos bus skaičiuojama pagal dvejų metų uždarbį.
Pasak asociacijos “Nacionalinis aktyvių mamų sambūris” atstovės Rasos Paulavičienės, šeimos pagausėjimą planuojančios šeimos išties stengėsi patekti į kol kas palankią “Sodros” sistemą. “Pagrindinė antrojo vaiko planavimo priežastis – pašalpa, mokama pagal pirmam vaikui pritaikytą kompensuojamo darbo užmokesčio pašalpą. Tai reiškia, kad šeimos pajamos nemažėja. Čia derėtų turėti omenyje, kad per pastaruosius dvejus metus ekonomika smuko, atlyginimai mažėjo, darbo sąlygos keitėsi, todėl daug kas atitinkamai įvertino, kad sugrįžę į darbą gali rasti kitokias darbo sąlygas ir kitokius atlyginimus. O kai kurioms moterims po mėnesio kito gresia netgi būti atleistai iš darbo. Todėl ir jaučiamas antrojo vaikelio iš karto po pirmojo besilaukiančių ar jau susilaikiusių šeimų pagausėjimas”, – paaiškina R.Paulavičienė. Pasak jos, esą sužinojusios apie pašalpų mokėjimų pasikeitimus, daugelis šeimų greičiau apsisprendė susilaukti vaikų, tiek pirmojo, tiek antrojo ar trečiojo. Ir netgi jau yra tokių šeimų, kurios numato sau cezario pjūvį kaip gimdymo formą, kad nė vienos dienos nepavėluotų išeiti motinystės atostogų, kurios prasideda pasibaigus 56 gimdymo atostogų dienoms. Pašnekovė nė neabejoja, kad kitąmet gimstamumas Lietuvoje tikrai mažės, ir tam turės įtakos būtent pasikeitusi motinystės išmokų tvarka.
Ekonomikai atsigaunant, gimstamumas mažės
Tuo neabejoja ir pakalbintas Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų gydytojas ginekologas Virgilijus Rudzinskas. Kol kas jis nepastebėjo mažėjančių gimstamumo prielaidų, mat esą vis dar veikia finansinės paskatos. “Skurdžioje visuomenėje, kai gresia nedarbas, šeimas gelbsti pašalpos, ir tai paskatina vaikelį gimdyti būtent dabar, neretai nesusimąstant, į kokią visuomenę ateina naujas žmogus”, – sako V.Rudzinskas. Jis pastebi, kad visuomenė sumaterialėjo, mat iki ekonominio nuosmukio esą buvo labai daug jaunų žmonių, kurie kopė karjeros laiptais ir vaikų gimdymą nukeldavo ateičiai. Bet paaiškėjo, kad toji ateitis visai ne šviesi, o krizinė.
Kauto technologijos universiteto Sociologijos katedros vedėjas profesorius Gediminas Merkys teigia, kad visais ekonominiais sunkmečiais, bado, karų metu žmonės telkiasi, glaudžiasi vienas prie kito ir gimdo vaikus. “Šios krizės metu gimstamumo rodikliai gerėja iš inercijos, o ekonominei situacijai pagerėjus, esu įsitikinęs, gimstamumas šalyje vėl pradės mažėti. Tiesa, vienas iš gimstamumo motyvų yra ne tik materialinis, bet ir mados. Kai viena bendradarbė laukiasi, kita jau susilaukė vaiko, draugės irgi planuoja, todėl ir pačiai atsiranda noras”, – mano profesorius.
Beje, Lietuvos darbdavių konfederacijos direktorius Danas Arlauskas pateisina mamas ir tėčius, kurie šiuo metu nusprendžia gimdyti po antrą ar trečią vaikelį ir dar negrįžta į nestabilią darbo rinką, kurioje jų galimybės yra mažesnės. Tačiau čia pat ir perspėja, kad du vaikus iškart auginusi ir darbo rinkoje trejetą ar ketvertą metų nedalyvavusi moteris, sugrįžti vis tiek turės, ir tada jau susidurs su žiauria realybe. “Turiu didelių abejonių, ar taip pasielgusios moterys sugebės integruotis į stipriai per tą laikotarpį pasikeitusią darbo rinką”, – sako jis. Anot darbdavių atstovo, savo vertę žinantis kvalifikuotas darbuotojas dažniausia nesistengia ilgam atsisveikinti su savo darbo vieta.
Lietuviai viska padarytu del pinigu, net ir s….a suvalgytu!