Išnaudoti visus galimus formatus skatinant trečiąsias šalis prisijungti prie Europos Sąjungos iniciatyvos atlikti atominių elektrinių “testavimą nepalankiausiomis sąlygomis”, vadinamuosius streso testus, Europos Sąjungą penktadienį paragino Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Liuksemburge vykusios Energetikos tarybos metu susirūpinimą situacija kaimyninių šalių esamose ir planuojamose elektrinėse išreiškė ir energetikos komisaras.
“Testavimas nepalankiausiomis sąlygomis turi būti atliekamas ne tik egzistuojančioms, bet ir planuojamoms kaimyninėms elektrinėms, o neatitikusiems nustatytų reikalavimų branduolinės energetikos projektams turi būti skelbiamas moratoriumas ir jie turi būti peržiūrimi”, – cituojamas energetikos ministras A. Sekmokas Energetikos ministerijos pranešime spaudai.
Lietuvos energetikos ministrą parėmė Lenkijos, Airijos, Olandijos atstovai bei energetikos komisaras Giunteris Otingeris (Guenter Oettinger). Energetikos komisaras tvirtino, kad bendradarbiaujant su kaimyninėmis šalimis jau pasiekta nemaža pažanga, tačiau turėtų būti užtikrinta, kad atominių elektrinių testavimas nepalankiausiomis sąlygomis būtų vertinamas kaip tam tikras kokybės standartas, o ne politikos instrumentas.
Po nelaimės Fukušimos atominėje elektrinėje, Europos Komisija paragino atlikti visų Europos Sąjungoje esančių atominių elektrinių patikrą. Gegužės mėnesį susitarta dėl atominių elektrinių testavimo ES valstybėse vertinimo kriterijų ir terminų – testavimas ES turėtų būti atliktas per 2011 metus. Europos Komisija pradėjo derybas dėl išsamių atominių elektrinių saugos vertinimų atlikimo ir kaimyninėse šalyse.
Po Energetikos tarybos įvyko A. Sekmoko susitikimas su energetikos komisaru G. Otingeriu. Be kita ko, buvo aptartas Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimas Lietuvoje. Komisijos atstovas išreiškė pakartotinę paramą Lietuvos pasirinktam nuosavybės atskyrimo modeliui ir pritarė, kad dialogas dėl Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo Lietuvoje vyktų tarp įmonės “Lietuvos dujos” akcininkų, Europos Komisijos ir Vyriausybės.
ES, vadinamasis Trečiasis energetikos paketas, reikalauja. kad pagrindinės veiklos – elektros gamyba ar tiekimas, perdavimas bei paskirstymas – būtų atskirtos.