2015 Spalio 12

Ar gali tekti kompensuoti nuostolius Rusijai?

veidas.lt

BFL

3 klausimai Energetikos ministrui Rokui Masiuliui

– Ar Baltijos šalims gali tekti kompensuoti nuostolius Rusijai dėl pasitraukimo iš Rusijos elektros sistemos?

– Nėra jokios kalbos apie nuostolių kompensavimą. Ši tema vis ištraukiama ir ja spekuliuojama norint sukompromituoti Baltijos šalims ir visai Europos Sąjungai svarbų energetikos projektą. Sumos, kurios viešumoje kartais pavadinamos nuostoliais, iš tiesų yra galimos investicijos į Baltijos šalių elektros tinklų sinchroninį veikimą su kontinentinės Europos tinklais. Buvo atliktos kelios studijos, kurios vertino galimas investicijas. Tose studijose įvardytos įvairios sumos. Tačiau tai jokiu būdu negalima vadinti nuostoliais. Tai – investicija į mūsų visų energetinį saugumą. Šiuo metu mūsų elektros tinklai veikia su Rusija viename sinchroniniame režime. Mes investuojame į savo elektros tinklą, kad užtikrintume savo vartotojams patikimą elektros tiekimą. Tačiau mes nežinome, kas vyksta kitapus mūsų rytinės sienos – Rusija mums neteikia informacijos apie savo investicijas į elektros tinklą. Kai elektros tinklas Rusijoje galiausiai susidėvės – tinklų gedimų pasitaiko jau dabar, ir jų tik daugėja – gali įvykti tokia griūtis, kurios padarinius skaudžiai pajustų vartotojai ir Lietuvoje. Todėl mes norime dirbti su partneriais Vakarų Europoje, iš kurių gauname visą informaciją ir kuriais galime pasitikėti. Manau, pastarasis pareiškimas apie neva būsiančius nuostolius Rusijai yra dar vienas bandymas naudoti spaudimą ir šantažą.

– Teigiama, kad sąskaita būtų pateikta remiantis BRELL sutartimi. Ar jos punktai iš tiesų įpareigoja padengti pasitraukimo nuostolius? Kaip atrodytų ši pasitraukimo procedūra?

– BRELL sutartis yra techninio pobūdžio. Ją yra pasirašiusios 5 įmonės – elektros perdavimo sistemų operatoriai. Sutartyje išdėstytos techninės sąlygos ir taisyklės sistemai valdyti, kad būtų užtikrinami reikiami elektros kokybės parametrai ir palaikomas stabilus bei patikimas elektros tiekimas. Apie pasitraukimo nuostolių padengimą sutartyje nėra kalbama. Sistemą perorientuojant iš vienos sinchroninės zonos į kitą reikės išspręsti daugybę teisinių, inžinerinių, technologinių ir procedūrinių klausimų. Visos procedūros būtų baigtos iki 2025 metų. Esamos linijos tarp Lietuvos ir Rusijos ar Baltarusijos nebus demontuojamos – tiesiog pasikeis tarptautinių jungčių su Rusija ir Baltarusija valdymo technologinis režimas. Elektros mainai ir prekyba toliau galės būti vykdoma, tik dėl pasikeitusio režimo nebeliks visiškos tarpusavio priklausomybės nuo kitos sistemos.

– Ar dėl galimos kompensacijos Rusijai tarpusavyje konsultuojasi trys Baltijos valstybės?

– Šiuo metu nevyksta jokios derybos ar konsultacijos dėl kompensacijų Rusijai. Apskritai derybos dėl elektros sistemų sinchronizavimo turėtų vykti tarp Europos Sąjungos ir Rusijos su Baltarusija. Tačiau tai būtų kompleksinės derybos dėl sistemų perorientavimo, o ne kokių nors nuostolių kompensavimo.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...