2014 Spalio 14

Ar Honkongas paskęs kraujyje?

veidas.lt


Honkongo gatves užplūdo protestuotojai, kurie nežada trauktis, kol Kinijos Liaudies Respublikos valdžia jų miestui nesuteiks visiškos demokratijos. Kinija atsako, kad kompromisų ir taip būta per daug.

Rima Janužytė

Ar visa tai nėra retorika, pranašaujanti kraupų kraujo praliejimą?
Lygiai prieš trisdešimt metų, ankstyvą rudenį, prasidėjo Jungtinės Karalystės derybos dėl 142 metus britų valdyto Honkongo grąžinimo Kinijai. 1984-aisiais Kinijos Liaudies Respublika (KLR) prižadėjo Jungtinei Karalystei, kad penkiasdešimt metų Honkongas galės mėgautis autonomijos privilegijomis – nepriklausoma žiniasklaida, skaidria teisine sistema ir autonomiška vietos valdžia.
„Nors autonomija su galiojimo terminu reiškia iš anksto užprogramuotą ateities konfliktą, tuomet ir Kinijai, ir Jungtinei Karalystei, ir Honkongo gyventojams tai atrodė miglota ateitis, dėl kurios dabar neverta jaudintis“, – pastebi „Foreign Policy“ analitikas Marcusas W.Brauchli. Jis neabejoja, kad britai jautėsi dėl Honkongo padarę viską, ką galėję.
Kinija irgi buvo pasiryžusi tokioms išimtims, nes Honkongas buvo nepaprastai gardus kąsnelis: jo prisijungimas iš karto padidino Kinijos BVP, kuriame Honkongui teko 16 proc.
Naujiena, kad vėl taps Kinijos dalimi, buvo džiugi ir Honkongui: ši žinia bemat kilstelėjo tuo metu silpnos šio autonominio regiono vertybinių popierių biržos vertę ir išjudino nekilnojamojo turto rinką. Juk grįžti į Kinijos globą Honkongui tuomet reiškė iš pilkos britų Pelenės vėl tapti reikšmingais Kinijos vartais į pasaulį.
Tokiu statusu Honkongas mėgavosi labai ilgą laiką. Kaip ir laisve, apie kurią jokio kito Kinijos regiono gyventojas negalėtų nė pasvajoti.
Tačiau pamažu artėja Honkongo autonomijos 50 metų laikotarpio pabaiga, ir Kinija galės tą miestą visiškai inkorporuoti į savo sudėtį. Tad Kinija jau kuris laikas mėgina „susireikšminusį“ Honkongą nuleisti ant žemės: iš pradžių ėmėsi propagandos, girdi Honkongas, kaip tarpininkas ir vartai į pasaulį, nei prekybos, nei investicinių srautų požiūriu Kinijai visiškai nebereikšmingas, nes ir pati šalis tapo aktyvia pasaulio ekonomikos dalyve. Be to, Honkongo indėlis į Kinijos BVP nuo 16 proc. sumenko iki 3 proc.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-39-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...