Kaimynai
Drauge su Aleksandru Lukašenka Baltarusijos prezidento rinkimuose pirmą kartą varžysis dar 9 pretendentai, kuriuos visus kartu remia rekordinis skaičius šalies gyventojų – net 60 proc.
Ar įmanoma, kad Baltarusijos prezidento rikimus gruodžio 19 d. laimės ne Aleksandras Lukašenka, o kuris nors kitas iš 9 jo konkurentų? Toks klausimas keliamas pirmą kartą per pastaruosius 20 metų, mat iki šiol niekam nebuvo kilę net menkiausios abejonės, kad kitu Baltarusijos prezidentu jau ketvirtą kadenciją iš eilės vėl bus išrinktas Aleksandras Lukašenka.
Dabar abejonių, kad ir nedidelių, vis dėlto kilo.
Anksčiau opozicijos atstovus palaikydavo tik apie 20 proc. Baltarusijos gyventojų, o dabar jis jau išaugęs iki 60 proc., mat sociologinės apklausos liudija, kad vietoj ankstesnių 80 proc. (kaip būdavo prieš keletą metų), dabar A.Lukašenką palaiko tik apie 40 proc. baltarusių. Vadinasi, iš esmės 60 proc. baltarusių A.Lukašenkos jau nenori matyti savo prezidentu.
Be to, pirmiau A.Lukašenka prezidento rinkimuose iš esmės neturėjo nė vieno realaus konkurento, – dabar jų yra visas devynetas – būtent tiek politikų iki praėjusio penktadienio pavyko surinkti reikiamą parašų kiekį ir būti įregistruotiems kandidatais į prezidento postą Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK). Ir jiems nebuvo jokių kliūčių – VRK juos visus įregistravo.
Negana to, pirmą kartą toji pati VRK leido jiems visiems surengti viešus debatus tiesioginiame eteryje ir apginti savo rinkimines programas.
Tad gruodžio 4-ąją, jei niekas nepasikeis, visi 10 kandidatų galės lygiomis teisėmis diskutuoti vieni su kitais nacionalinės televizijos eteryje, o kitą dieną – per nacionalinį radiją. To Baltarusijos gyventojai iki šiol savo šalyje nėra nei matę, nei girdėję.
Farsas ar demokratėjimas?
Vis dėlto kodėl paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamas A.Lukašenka leidžia, kad jam būtų sudaroma tokia konkurencija, o rinkimus akylai stebėtų užsienio ekspertai?
Viena vertus, jis siekia, kad rinkimus pripažintų Europos Sąjunga. Pastaroji pažadėjo neva milijardus JAV dolerių, jei tik rinkimai Baltarusijoje bus skaidrūs ir juose rungsis ne simboliniai oponentai, bet realūs konkurentai, o rinkėjų balsai nebus klastojami.
Kita vertus, dėl konfliktų su Rusija ir dėl nestabilios ekonominės situacijos bei nesibaigiančių represijų prieš opoziciją, A.Lukašenkos populiarumas iš tiesų labai sumenko, tad 9 konkurentai A.Lukašenkai yra netgi naudingi, – jis suinteresuotas, kad jo nepalaikančiųjų balsai būtų išskaidyti. Pageidautina – į kokias 9 dalis.
Beje, esama nuogąstavimų, kad kai kuriuos opozicijos kandidatus slapta finansuoja pats A.Lukašenka, taip susimokėdamas už įspūdį, jog šalies gyventojai iš tiesų galės laisvai išsirinkti už ką balsuoti.
Ir vienas pagrindinių A.Lukašenkos konkurentų – Vladimiras Niakliajevas sako, kad rinkimų skaidrumas – tik akių dūmimas. “Jeigu Europos Sąjunga šią rinkimų imitaciją priims kaip natūralią ir savaime suprantamą, tai ji lygiai taip pat ateityje pro pirštus gali pažiūrėti ir į demokratinius procesus, kuriuos imituoti A.Lukašenkai puikiai sekasi”, – aiškina politikas. Jis primena, kad A.Lukašenka, kuris dabar garsiai dalija pažadus gerbti visų nuomones ir užtikrinti nuomonių laisvę, vos prieš kelis mėnesius pareiškė esą “krikščionys, lenkai ir nepriklausomi interneto portalai kelia didžiausią grėsmę jo vienvaldystei”.
Tokios kalbos leidžia spėti, kad vis dėlto A.Lukašenka nelinkęs užleisti “sosto” jokiam kitam kandidatui ir, jei prireiks, numos ranka tiek į ES nuomonę, tiek į pinigus, tiek į reputaciją ir padarys viską, kad išsipildytų jo paties žodžiai – “nėra nė mažiausios abejonės, kad rinkimuose, dar pirmame ture, aš laimėsiu 70 proc. rinkėjų balsų ir toliau būsiu visų jūsų prezidentas”.