Studijos
Nors Lietuvos universitetai skelbia, kad neakivaizdinės studijos nebeegzistuoja, o jas pakeitė dieninėms studijoms savo kokybe esą nė kiek nenusileidžiančios ištęstinės studijos, patys studentai įžvelgia esminius kokybės skirtumus tarp šių dviejų studijavimo būdų.
Universitetų vadovybės teigimu, tokios studijos niekuo, išskyrus savo forma, nebesiskiria nuo dieninių: besimokantysis gauna tiek pat žinių, o dėstytojai jam skiria tiek pat dėmesio. “Skiriasi tik mokymosi tempas, nes studijos trunka iki 6 metų”, – vienintelį skirtumą įžvelgia Vilniaus universiteto Studijų direkcijos vadovas dr. Linas Bukauskas.
Tačiau patiems studentams atrodo visiškai kitaip. “Esu ištęstinių studijų studentė ir į universitetą ateinu per sesijas, porą savaičių per semestrą. Patys dėstytojai aiškina, kad mums pajėgia ir spėja perteikti kur kas mažiau žinių nei vadinamiesiems dieniniokams, užtatai guodžia, kad ir per egzaminus kels mažesnius reikalavimus. Tai, ką gaunu, yra tarsi nuolatinių studijų studentų išėdos, bet už jas per 6 metus sumoku lygiai tiek pat, kiek jie už visavertes studijas per ketverius metus”, – dėsto jau trečio bakalauro diplomo, tik pirmą kartą ne dieninių studijų būdu, VU siekianti Gabrielė D.
Mergina teigia nesijaučianti pilnaverte studente: ištęstinių studijų studentams nuolat nelieka vadovėlių, dėstytojai nesivargina diskutuoti per paskaitas ir mano, jog tokie studentai siekia tik kuo paprasčiau ir lengviau gauti diplomą, tad ir dėstytojams “vargti” dėl jų esą neverta.
Priminsime, kad šiuo metu ištęstines studijas yra pasirinkę apie 60 proc. visų studijuojančių jaunuolių.
Tai žiūrint kuris universitetas ir dar kokias studijas pasiėmę žmonės. Dar priklauso ir nuo dėstytojų požiūrio į studentus – ar iš aukšto žiūri, ar žiūri taip kaip beveik su lygiais.
Aišku, dar yra ir neakivaizdinės ištęstinės ir paprastos ištęstinės studijos, kurios žiauriai skiriasi.
Pats pradėjau studijuoti Teisės Ištęstinęs studijas (įeina bakalauras + magistras). Sakau, kad visiškai kitaip negu čia parašyta. Viską normaliai išaiškina, jei ko nesupranti, visuomet dėstytojai pasiliks ir patars kaip ką geriau padaryti ir tol kals, kol išaiškins ką nors.
Tad, čia jau nuo univero priklauso ir studijų krypties.
manau, kad studijų kokybė priklauso nuo kelių veiksnių: pačių studentų požiūrio į mokslą ir jų pastangų, nuo modulių skaičiaus ir jų kokybės, nuo dėstytojų pastangų kuo geriau perteikti žinias. Jei šie visi veiksniai sutampa, studijos tikrai bus naudingos,nežiūrint jų formos. Daug metų teko destyti neakivaizdininkams, matyti jų pastangas ir norą įgyti žinias, todėl belikdavo ir pačiai dėstytojai labai rimtai atlikti savo darbą.
Pats universiteto (MRU) požiūris į tokius studentus blogas: per 7 studijų semestrus nė karto nepaklausė, kokie poreikiai, trūkumai, pasiūlymai. Vienintelis asmuo su studentais kontaktuojantis yra metodininkės, kurios nuolat pavargusios nuo darbo krūvio ir tik laukia, kada paliks jas ramybėje… O paskaitų skaičius yra tiesiog apverktinas…