Sniegas
Kiemsargį su kastuvu ir laužtuvu dar galima sutikti net sostinės centre, tačiau techninis švaros ūkio perversmas skverbiasi ir į provinciją.
Nuo seno įprastas sniego kasimo garsas, pažadinantis ankstyvais žiemos rytais, netrukus gali likti tik sentimentas. Jį keičia šaligatvius valančių traktorių, motoblokų variklių burzgimas. Vis dėlto už miestų švarą atsakingos bendrovės neskuba išmesti senosios „technikos“ – vis dar praverčia ir kastuvai, šluotos, savadarbiai vežimėliai.
Už Vilniaus gatvių ir šaligatvių priežiūrą atsakingos bendrovės „Grinda“ direktorius Algimantas Vilūnas teigia, kad visiškai atsisakyti kastuvų nebūtų įmanoma. Šiuolaikinė technika dar nėra tiek išmani, kad išvalytų sunkiau prieinamas vietas. O kur nepasiekia technika – pasiekia žmogus.
„Bet teritorijų, kur sniegas valomas senoviškai, Vilniuje liko tik ketvirtadalis. Kasmet jų mažėja, nes vis sunkiau rasti žmonių, kurie sutiktų dirbti su kastuvais. Tai sunkus, menko našumo darbas“, – teigia A.Vilūnas.
Vilnių tvarko dvi „Grindos“ samdomos įmonės (subrangovės) – „Mano aplinka“ ir „Stebulė“. Jos prižiūri apie 4 mln. kvadratinių metrų šaligatvių ir takų. Užėjus snygiui darbai organizuojami taip, kad kiemsargiai dirba ne pavieniui, o brigadomis. Taip efektyviau išnaudojamas motoblokas – savaeigė metro pločio mašina, plačiu šepečiu nustumianti sniegą nuo šaligatvio. Didesni šaligatvių plotai valomi įvairaus dydžio traktoriais.
Už sostinės centrą, Senamiestį, vakarinės miesto dalies miegamuosius rajonus atsakingos „Mano aplinkos“ vadovas Karolis Pūkas teigia, kad ir nepamainomieji kastuvai šiandien nėra tokie, kokie buvo anksčiau. Dabar jie transformuojami – kartu ir kastuvas, ir kirtiklis, yra efektyvesni, lengvesni. Su jais kiemsargiai eina į siauras gatves, ankštus kiemus.
„Pirmuosius traktorius ir motoblokus įsigijome 2012 m. Vilniuje traktorių turime per 20, kartu su įvairiais padargais – 60. Bet nėra taip, kad investuodamas į techniką gali samdyti mažiau žmonių. Dabar reikalaujama kur kas geresnės valymo kokybės, spartesnio tempo nei 2012 m., tad tuomet Vilniuje turėjome per 300 kiemsargių, tiek pat turime ir dabar“, – sako K.Pūkas.
Ilgamečiai Vilniaus kiemsargiai naujoves priėmė nenoriai, reikalavo senųjų beržinių šluotų ir keisto kelis dešimtmečius tarnavusio rakando – iš vaikiško vežimėlio perdarytų karučių. Bet, pasak K.Pūko, išbandę žaliąsias plastikines šluotas, naujus vežimėlius, į kuriuos telpa šluotos, kastuvai, smėlio talpykla, atgal prie senųjų grįžti nebenori.
Kauno šaligatvius valančios UAB „Kauno švara“ atstovė Rima Apolianskaitė teigia, kad šiais laikais miestui reikia kur kas mažiau kiemsargių. Prieš tris dešimtmečius, kai nebuvo jokios technikos, jų dirbo 1800, o dabar miesto centrą, visuomeninio transporto stoteles, požemines perėjas prižiūri 30 žmonių komanda. Tik esant ekstremalioms sąlygoms, pvz., stipriam snygiui, ji padidinama. Kiemsargiai gatves valo rankiniu būdu – naudojasi sniego kastuvais, stumtuvais, šluotomis, turi kibirą su smėlio ir druskos mišiniu bei semtuvėlį. Bet dauguma miesto gatvių ir šaligatvių žiemą valoma ir barstoma mechanizuotai. Kaune yra per milijoną kvadratinių metrų valomų šaligatvių.
Nuo didmiesčių neatsilieka ir mažesni šalies miestai. Plungė, skelbdama konkursą šaligatviams valyti, reikalavo, kad įmonė turėtų tris mažus traktorius, kurie stumia ir šluoja sniegą. Konkursą laimėjusi bendrovė „Valda“ jais šaligatvius ir valo.
„Bet „šiūpelinio“ valymo visiškai išvengti neišeina. Stumiant sniegą traktoriui užverčiamos pėsčiųjų perėjos, viešojo transporto stotelės, laiptai – tiems darbams žmonių reikia nedaug. Visa kita atliekama mechanizuotai“, – pasakoja Plungės miesto seniūno pavaduotojas Gintaras Domarkas.
Atskirais atvejais pasitelkiami asmenys, privalantys atidirbti už gaunamas pašalpas. Prieš mieste rengiamas iškilmes ar šventes jie nukasa sniegą aplink Laisvės paminklą, sutvarko kitas žmonių susibūrimo vietas miesto centre.
G.Domarkas teigia neįsivaizduojantis, kad galėtų nebelikti klasikinių kiemsargių – su kastuvu ir šluota. Kita vertus, Kaune jų jau nebėra. Pasak Kauną tvarkančios bendrovės atstovės R.Apolianskaitės, gatves ir šaligatvius valančių žmonių nedera vadinti kiemsargiais, jos bendrovėje jie yra tiesiog darbuotojai.