2011 Birželio 02

Audrius Bačiulis

Ar ne laikas didinti Seimo narių skaičių

veidas.lt

"Veido" archyvas

Statistikos departamentui pranešus, kad, pradiniais gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje liko tik kiek daugiau nei trys milijonai žmonių, populistai netruko pasireikšti ir sušukti: “Mažinkime Seimo narių skaičių!” Esą prieš du dešimtmečius, Konstitucijoje nustatant 141 nario Seimą, jo dydis skaičiuotas 3,5 milijono gyventojų turinčiai Lietuvai. O dabar, gyventojų sumažėjus, reikėtų ir Seimo narių sumažinti.

Kai kurie pensininkų atstovai netgi siūlo iš karto rėžti Seimą per pusė – esą po to daugiau pinigų pensijoms liksią. Apie tai, kad visam Seimui išlaikyti šiemet skirta 82 mln. Lt, o, kaip teigia prieš kelis mėnesius pasirodęs leidinys “Socialinė apsauga 2009″, visos Lietuvos socialinės išlaidos 2009-aisiais sudarė 19,5 mlrd. Lt, dauguma populistų veikiausiai net negirdėjo. O tie, kurie girdėjo, garsiai nešneka, mat labai jau kvailai atrodytų. Nes jei jau ką mažinti, atsižvelgiant į sumažėjusį šalies gyventojų kiekį, tai tuos, kurie mus tiesiogiai aptarnauja ir brangiausiai kainuoja. Pasaulio bankas dar užpernai pastebėjo, kad Lietuvoje gyventojams ligoninių tenka dvigubai daugiau nei vidutiniškai Europoje, o gyventojų sveikata tik blogėja. Tas pats ir su švietimu – vienas mokytojas Lietuvoje moko daugiau kaip dvigubai mažiau mokinių nei jo kolega Vokietijoje.

Tačiau pagalvoti apie Seimo narių skaičiaus pokyčius tikrai vertėtų. Tik į priešingą pusę, nei pas mus viešumoje priimta šnekėti. Tikriausiai niekas nesiginčys, kad viena didžiausių Lietuvos bėdų yra valstybės valdymo kokybė, kurios pagrindas – Seimo priimami įstatymai. Lygiai vargu ar atsiras ginčijančių, kad Estijoje valstybės valdymo kokybė tikrai geresnė. Vien faktas, kad į krizę socdemai atvedė Lietuvą prasiskolinusią, o Estija atėjo su pinigų rezervu, viską pasako. Įstatymus dėl pinigų atidėjimo juodai dienai priėmė Riikogu – taip estai vadina savo parlamentą.

Kodėl toks skirtingas Lietuvos ir Estijos parlamentarų požiūris į pinigų skirstymo politiką? Gal todėl, kad 1,34 milijono gyventojų turinti Estija į Riikogu renka 101 narį, tai yra vienas parlamentaras tenai atstovauja 13 tūkst. rinkėjų. O 3 mln. gyventojų turinčioje Lietuvoje – vos 141 Seimo narys, tai yra vienas mūsų parlamentaras atstovauja 21 tūkst. piliečių, arba kone dvigubai daugiau nei estas.

Atstovaujamų piliečių skaičius – ne smulkmena. Tai, kad vienas Estijos parlamentaras atstovauja kone dvigubai mažesniam būriui piliečių nei jo kolega Lietuvoje, reiškia, kad estų politikas gali skirti bendravimui su rinkėjais dvigubai daugiau laiko nei lietuvis. Savo ruožtu tai reiškia, kad Estijoje ryšys tarp piliečių ir jiems atstovaujančiųjų politikų dvigubai glaudesnis, jie dvigubai geriau išmano savo rinkėjų poreikius ir, kaip matome iš Estijos pranašumo prieš Lietuvą kone visose srityse, bent dvigubai geriau dirba.

Korupcijos lygis Estijoje irgi neatsitiktinai visus du dešimtmečius mažesnis nei Lietuvoje. Kuo didesnis santykinis politikų skaičius, tuo daugiau reikia rasti tarp jų korumpuotų. O tai ne taip jau paprasta ir neabejotinai – brangu.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (6)

  1. na na na na rašo:

    141 šoumenas ar 101 šoumenas – yra skirtumas? Manau, kad taip… Pigesnis šou!

  2. Dz Dz rašo:

    Kiek Vokietijoje yra inalstybės šlaikoma lenkiškų ar rusiškų mokyklų?

  3. matomai matomai rašo:

    baciulis nori padidinti dykaduoniu skaiciu ,kad pats galetu i tas gretas isiterpti ir dar daug soumenu itrauktiBaciuli vykdai kazkieno uzsakyma savo papostringavimais kad reikia daugiau nariu,nors zinai kad dabar is 141 paprastai istatymus priimineja tik puse seimo-jeigu yra 141 tegul ir dirba 141,o to rysio kaip jie nepalaike su tauta taip ir nepalaikys,taip kad turi buti perpus maziau tik saziningai dirbanciu tautai ,o ne savo naudai/esu prie lovio/.

  4. sel sel rašo:

    siuolaikinej santvarkoj reikia daug ka keisti seima, prokuratura,partijas, svietima ir taip toliau,o seimas visai nereikalingas per 20 metu viska isgrobste su savo durnais istatymais del to zmones ir bega is lietuvos ir dar begs

  5. kestas kestas rašo:

    Gerai atlikti kvalifikuota darba gali tik specialistas.I seima isrinktas bet koks mulkis staiga tampa politiku,nors apie politika nutuokia kaip zasinas apie menuli.

  6. Simas Simas rašo:

    Mano seimo vizija būtų dar drastiškesnė – naudojantis IT technologijomis daryti seimą “virtualų” iš mažiausiai 1800 narių. Nors naudojantis IT nėra didelio skirtumo – 2000 ar 8000 narių, o čia jau kuo daugiau narių būtų, tuo mažesnė rinkėjų grupė rinktų, tuo geriau pažįstamą seimo narį rinktų, tuo geriau jis atstovautų jų interesus. Aišku, tam reikėtų iš esmės keisti visą seimo darbo tvarką, bet kodėl gi nepasvajoti? Plačiau mėginau iškloti kas ant širdies guli savo bloge simasj.wordpress com /2010/10/12/didinti-ar-mazinti-seimo-nariu-skaiciu/

    Na, aš ne žurnalistas ir nemoku taip gražiai dėstyti minčių kaip A.Bačiulis, bet tikiuosi mintis aiški ir kam nors pasirodys įdomi :)


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...