2010 Lapkričio 05

Algimantas Šindeikis

Ar paaukos Seimas L.Karalių ir A.Sacharuką?

veidas.lt

Lietuvos Konstitucinis Teismas (KT) Seimui pateikė išvadą, kad į kelionę po Pietryčių Aziją pratęstos Seimo sesijos metu išvykęs Seimo narys Linas Karalius ir 8 kartus už išvykusį frakcijos kolegą balsavęs Aleksandras Sacharukas sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Taigi parlamentarai galėtų iš savo būrio pašalinti šiuos du asmenis.

Ar šis Seimas turi elementarų savisaugos instinktą, sakantį, kad negalima kasdien šlapintis ant elektros laidų ir išvengti elektros smūgio? Atsakymą į šį klausimą netrukus sužinosime, kai bus balsuojama dėl šių parlamentarų pašalinimo iš Seimo. Kas vis dėlto būtų, jei Seime neatsirastų blaiviai mąstančių 85 parlamentarų, kurie padėtų tašką ne tik L.Karaliaus ir A.Sacharuko istorijoje, bet ir panašiai atsitikus kitų Seimo kadencijų nariams.

Vieša paslaptis, kad balsavimas svetimu mandatu buvo mėgstamas nemažos dalies Seimo narių užsiėmimas. Tai iki šiol buvo suvokiama kaip parlamentinė kova. O Seimo posėdžių praleidinėjimas be pateisinamos priežasties yra tiesiog kasdienybė. Nusivylęs Lietuvos viešąja politika pilietis pasakytų, kad į KT rankas papuolė tik du kvaileliai. Šuo (šiuo atveju Konstitucinis Teismas) loja, o karavanas eina savo keliu. Lietuvos politika savo keliu, piliečiai – savo. Kas emigruoja, kas kuo toliau nuo minčių apie Lietuvos valstybės tolesnį kūrimą ir progresą. Atsakingesnieji, norintieji ir toliau jaustis Lietuvos valstybės piliečiais, turėtų bandyti rasti kokią vidinę priežastį, kaip galutinai nenurašyti Seimo į politinį šiukšlyną. Bet čia parlamentarai turėtų rasti jėgų įtikinti bent atsakingus piliečius, kad jie pajėgūs atsikratyti balasto ir žengti į priekį.

Surasti tuos 85 sveiko proto ir dorovingus parlamentarus nebus taip lengva. Konstitucinis Teismas suformavo doktriną, kuria remiantis Seimo posėdžių praleidinėjimas be pateisinamos priežasties yra šiurkštus Konstitucijos pažeidimas ir priesaikos sulaužymas.

Seimui KT dar sykį pasufleravo, kaip reikia išspręsti savo atostogų problemą. Atostogas parlamentarai gali įteisinti priimdami Seimo nutarimą, kuriame būtų aiškiai pasakyta, kada ir kiek parlamentarai atostogaus laikotarpiu tarp Seimo sesijų.

Priminsime, kad nuo KT nutarimo, kuriame buvo minima, kad parlamentarai turi įstatymu nustatyti savo atostogų tvarką, prabėgo jau 5 metai. Bet parlamentarai to nepadarė, nes nemano esą paprasti mirtingieji, privalantys gyventi pagal įstatymus.

Visoje plejadoje šios kadencijos Seimo “žvaigždžių” gyvenimo personalinės istorijos nebeleidžia blaiviai matyti parlamentinės veiklos. Seimas nesutiko panaikinti teisinio imuniteto Petrui Gražuliui ir Kazimierui Uokai, garsiosiose gėjų eitynėse bandžiusiems inscenizuoti Vilniuje Sodomos ir Homoros sunaikinimą. Seimo Etikos ir procedūrų komisija suplukusi nuo darbo krūvio jau svarsto Andriaus Šedžiaus, Ingos Valinskienės ir Žilvino Šilgalio sutartis su komercinėmis televizijomis dėl jų dalyvavimo šokių projektuose. Dar laukia Seimo narių E.Vareikio ir M.Adomėno mandatų likimo sprendimai. Ar šis Seimas antrą kadencijos pusę ras laiko valstybiniams reikalams?

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Algimantas Šindeikis:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...