Nerija Putinaitė
Į „Veido“ klausimus atsako švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.
VEIDAS: Kokie protų susigrąžinimo ir pritraukimo programos konkretūs rezultatai?
N.P.: Ši programa numatyta 2008–2013 m., dalis priemonių įvykdyta, dalis vykdoma. Nors ji skambiai pavadinta „protų susigrąžinimo“, bet orientuota ne tik į vienintelį kelią – susigrąžinti į užsienį išvykusius dirbti Lietuvos mokslininkus, bet ir į bendradarbiavimo su jais stiprinimą. Tam rengiami pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumai, įvairūs bendri projektai, kasmet teikiama premija užsienio lietuviui mokslininkui. Šioje programoje orientuojamasi ir į užsieniečius mokslininkus, nes protų cirkuliacija skatina pažangą, tačiau daugiausia, žinoma, bendraujama su lietuvių kilmės mokslininkais. Jie kviečiami į įvairias ekspertų grupes, stengiamės kuo plačiau populiarinti per Mokslo tarybą rengiamus grantų, skirtų moksliniams tyrimams, konkursus. Tačiau didelio užsienyje dirbančių mokslininkų susidomėjimo šiais grantais ligi šiol nebuvo – jų paraiškos sudaro maždaug 10 proc. visų paraiškų.
VEIDAS: Svetur gyvenantys mokslininkai sako, kad nuo dalyvavimo šiuose konkursuose atbaido didžiulis biurokratizmas.
N.P.: Jie skundžiasi labai pagrįstai. Didiesiems grantams lėšos (apie 40 mln. Lt per metus) – iš ES struktūrinių fondų, todėl čia galioja bendros struktūrinių fondų skirstymo Lietuvoje taisyklės. Jos geriau tinka tiesiant kelius ar apšiltinant namus, bet moksliniams tyrimams sunkiai pritaikomos. Sistemą reikia keisti ir apie tai kalbamės su Finansų ministerija. Nacionalinėse konkursinėse programose iš biudžeto pinigų biurokratijos mažiau.
VEIDAS: Ar realu įvesti kokius dešimt konkurso būdu gaunamų krepšelių su geru atlyginimu, skirtų grįžtantiems mokslininkams?
N.P.: Gyvename krizės sąlygomis, tad džiaugiamės, kad mokslo institucijų biudžetinis finansavimas šiemet bent nemažėja. Valstybės biudžetas neleistų kasmet dešimčiai mokslininkų suteikti krepšelių. Belieka tikėtis, kad finansinė padėtis gerės ir atsiras daugiau galimybių.
Prašau ištaisykite rašybos klaidą – grįŠ