Žmonių istoriją kūrė komandinės pastangos. Komandinio darbo įgūdžių reikėjo statant Egipto piramides, ieškant kelio į Indiją, siekiant pergalių karuose. Tačiau kasdienybėje komandinio darbo įgūdžiai ne mažiau svarbūs! Juk jų prireikia ir kartu su kolegomis darbe rengiant svarbų projektą, ir namie bandant perstumti baldus.
"Veido" archyvas
Išmokite klausytis kitų komandos narių
Pažinkite savo komandą
Komanda gali daugiau nei vienas žmogus. Susitelkusi į vieną tikslą komanda bendromis pastangomis juda jo link. Pasidalijus darbus, bendras darbo procesas vyksta greičiau.
- Gebėjimas dirbti komandoje garantuoja sėkmę atliekant bet kokį darbą. Jis naudingas ne tik asmeniniams darbo rezultatams siekti, bet ir žmogiškiems santykiams puoselėti. Jei mokate bendradarbiauti, gebėsite palaikyti atvirus santykius su kolegomis ir juos išnaudoti ne tik kartu atlikdami sudėtingą užduotį, bet ir kartu leisdami laiką.
- Gebėjimas dirbti komandoje reiškia gebėjimą valdyti savo emocijas ir jas išnaudoti kaip įmanoma efektyviau. Tačiau tai ne toks paprastas uždavinys. Jį apsunkina darbo aplinka, jūsų pačių ir aplinkinių charakteriai. Vis dėlto svarbu ne tik jūsų emocijos. Norint būti gera komandos žaidėja, svarbu išmokti perprasti ir kitų žmonių emocijas. Tik jas perpratus galima prisitaikyti prie kitų žmonių ir kartu siekti bendro tikslo.
- Emociniai santykiai darbe – ne mažiau svarbūs nei geras užduoties atlikimas. Psichologų tyrimai rodo, kad jeigu susitelkiama tik į užduotį, o santykiams su kolegomis dėmesio neskiriama, tai sumažina produktyvumą. Juk nepalaikydama ryšių su kitais žmonėmis praleidžiate daug svarbių dalykų: neišgirstate svarbiausių naujienų ir gandų, neišmokstate sutartinių kolegų ženklų, tarkim, kūno kalbos, praleidžiate progą išgirsti naudingus siūlymus ir patarimus.
- Geros komandos nariai turi pažinoti vieni kitus kaip vienos rankos pirštus. Tik tada komandinis darbas bus vertingesnis už pavienių žmonių pastangas.
Kiekvienam po vaidmenį
Geroje komandoje kiekvienas narys turi savo pareigas ir atlieka tam tikrą vaidmenį. Šie vaidmenys komandoje gali būti formalūs ir neformalūs.
- Formalūs vaidmenys – tai darbo pasidalijimas. Pavyzdžiui, vienas darbuotojas atsakingas už idėją, kitas – už jos įgyvendinimą.
- Neformalūs vaidmenys dažniausiai susiję su asmeniniais santykiais. Štai Janina – jūsų kolektyvo mamytė, nuolat besirūpinanti, ar kolegos sotūs ir laimingi, bei pasiūlanti geriausių vaistų nuo kosulio. Tomas – linksmintojas, mokantis visus naujausius anekdotus. Vaidmenys grupėje privalo būti aiškūs, ir nesvarbu, koks tikslas sieja komandą: finansinės ataskaitos rašymas ar namų remontas.
- Kiekvienas grupės narys turi žinoti savo funkcijas: kokie tikslai jam keliami ir už ką jis yra atsakingas. Jei kuris nors komandos narys neturi savo vaidmens arba jį praranda, jis jaučiasi atskirtas nuo komandos. Visi komandos nariai siekia vieno tikslo, o atskirtasis nežino, kaip prie jo prisidėti. Todėl jei tapote komandos nare, pirmiausia apgalvokite, ką galėsite jai duoti. Vienas komandos narys rūpinasi darbais, kitas – santykiais. Vienas organizuoja darbus, o kitas neleidžia subyrėti komandai. Tarp šių vaidmenų turite atrasti ir savąjį.
Buriant komandą iš naujo
Komanda panaši į iš domino kaladėlių statomus paveikslus: ištraukus vieną kaladėlę nugriūva visos. Todėl kiekvienas komandos narys yra būtinas jos sraigtelis, nes jis atlieka tam tikrą vaidmenį. Jei staiga nors vieno komandos nario nebelieka, nebėra ir kam atlikti šį vaidmenį. Kiti komandos nariai pasimeta: jie pajunta grėsmę, kad jų vaidmuo komandoje taip pat nėra amžinas. Tokia komanda pradeda griūti. Tad netekus nors vieno komandos nario ją būtina suburti iš naujo.
Komandą iš naujo galima suburti dviem būdais: pasidalinant išėjusio nario darbus arba greitai surandant buvusiam nariui pakaitalą. Antruoju atveju labai svarbu, kad naujas komandos narys gebėtų atlikti tą patį vaidmenį kaip ir buvęs komandos narys: taip kitiems komandos nariams teks mažiausiai taikytis prie pasikeitusios situacijos ir bus patirta mažiausiai nuostolių.
Iš ko susideda geras komandos žaidėjas
Jei norite išmokti dirbti komandoje, ugdykite šias būdo savybes:
- Lankstumas. Komandiniame darbe susiduriama su įvairiausiomis žmonių reakcijomis ir netikėčiausiomis situacijomis. Ir prie visų jų reikia prisitaikyti. Jei esate komandos narys, negalite tiesiog atsistoti ir išeiti pasikeitus situacijai. Lankstumas padeda susidoroti su netikėtomis aplinkybėmis.
- Mokėjimas ieškoti kompromiso. Komandos nariai gali turėti visiškai skirtingus požiūrius. Dėl jų galite diskutuoti ir ginčytis, tačiau svarbiausia, kad galutinis rezultatas visada būtų kompromisas. Todėl svarbu išmokti klausytis kitų komandos narių, ypač tų, kurie turi kitokią nuomonę nei jūs.
- Mokėjimas pagirti ir kritikuoti. Jei dirbate su kitais žmonėmis, turite įvertinti jų darbą: tai skatina tobulėjimą. Tačiau tiek tinkamai išreikštos pagyros, tiek gebėjimas kritikuoti – ištisas menas, kurio reikia mokytis. Turite būti nuoširdi, bet kartu ir subtili. Būkite supratinga ir reikškite tik pelnytas pagyras ir kritiką. Pagyras reikškite viešai, o kritiką – tik prie keturių akių.
- Kūno kalbos išnaudojimas. Vieni iš mūsų ilgą tiesioginį akių kontaktą laiko pagarbos, kiti – įžūlumo ženklu. Tai, kaip mes suvokiame kūno kalbos signalus, skiriasi. Tačiau darbo aplinkoje svarbu išmokti atskirti, ką reiškia konkretūs jūsų kolegų kūno kalbos ženklai. Juk jie pasako daugiau nei žodžiai.
- Atsakingumas. Komandoje lengva atsikratyti atsakomybės: kai ja dalijatės su kitais, kyla noras ją kitiems ir perleisti. Ypač tada, kai užduotis sunki, o jums ją įvykdyti nesiseka. Tačiau gera komandos žaidėja būsite tik tada, jei pati prisiimsite atsakomybę už savo veiksmus ir klaidas. Neprimeskite kaltės dėl savo klaidų kitiems ir neieškokite pasiteisinimų. Tokiu atveju kiti komandos nariai labiau pasitikės jumis. Kiekvieno komandos nario atsakingumas sukuria stiprią komandą.
- Žinokite savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Kiekvienas komandos narys turi atlikti tam tikrą vaidmenį. Kad šį vaidmenį išnaudotumėte geriausiai, kaip tik įmanoma, turite žinoti, ką geriausiai sugebate. Galbūt jūs sugebate pateikti originalias idėjas, bet nežinote, kaip jas įgyvendinti? Vadinasi, ir turėtumėte daryti tai, kas jums sekasi geriausiai.
Kada komandinis darbas nenaudingas
Komanda susitelkia į vieną tikslą. Keliese jį pasiekti lengviau nei vienam. Vis dėlto kartais komandinis darbas gali tapti ir trukdžiu geriems darbo rezultatams.
- Komandoje sumažėja atsakomybė. Kai dirbate viena, už savo darbą esate atsakinga pati. Komandoje paprasčiau: to paties tikslo siekia keletas žmonių. Taigi ir atsakomybe dalijatės visi kartu. Todėl rizikuojama, kad pajutusi mažesnę atsakomybės naštą mažiau stengsitės dėl galutinio tikslo.
- Stengiamasi išsisukti. Žinodami, kad dirba ne vieni, kai kurie darbuotojai linkę ne tik sumažinti, bet ir nusikratyti atsakomybės. Kam stengtis man, jei gali pasistengti kiti? Komandoje rizikuojama pradėti mąstyti, kad kas nors vis tiek darbą atliks, nesvarbu, prisidėsite prie jo savo pastangomis ar ne.
- Neieškoma originalių sprendimų. Grupinis mąstymas verčia prisitaikyti. Todėl rizikuojama, kad nuolat bus laikomasi tų pačių tradicijų ir neieškoma naujų problemų sprendimo būdų.
Daugiau šia tema: