Dmitrijus Medvedevas šeštadienį Rusijos Dūmą valdančiai partijai Vieningajai Rusijai“ ateinantį kovo mėnesį pasiūlė paremti dabartinio šalies premjero Vladimiro Putino kandidatūrą į šalies prezidentus.
Šeštadienį kalbėdamas partijos suvažiavime, jis taip pat pareiškė esąs pasirengęs dirbti „atnaujintoje vyriausybėje“, kurią, jo tvirtu įsitikinimu, sudarys „Vieningoji Rusija“ po būsimos pergalės parlamento rinkimuose.
„Atsižvelgiant į mano sutikimą būti pirmajam partijos sąraše, manau, kad būtų teisinga paremti V. Putino kandidatūrą į šalies prezidento postą“, – sakė jis.
„Tai, ką mes pasiūlėme suvažiavimui, yra gerai apgalvotas sprendimas. Netgi daugiau – mes tikrai svarstėme šį įvykių raidos variantą tuo metu, kai susiformavo draugiška mūsų sąjunga“, – teigė Rusijos prezidentas D. Medvedevas.
„Praėję metai mums ir, tikiuosi, daugumai mūsų piliečių įrodė mūsų strategijos teisingumą ir mūsų valdymo modelio efektyvumą“, – pažymėjo jis.
Priminsime. Kad V. Putinas pastaraisiais mėnesiais jau vyko aktyvią reklaminę politiką – skraido naikintuvais, nardo šaltuose ežeruose, pilotuoja sraigtasparnius, dalyvauja baikerių suvažiavimuose. Žodžiu, jis jau dar viską, kas patinka eiliniams rusams: tik degtinės stiklinėmis negeria, vizituoja pačius atšiauriausius Rusijos regionus.
Savo ruožtu partijos „Vieningoji Rusija“ lyderis V. Putinas patvirtino, kad „mes gana seniai, jau prieš kelerius metus, susitarėme, ką darysime, kuo užsiimsime ateityje“. Numatoma, kad tapęs prezidentu, (apklausos rodo, kad už V. Putiną rinkimuose pasisakys daugiau kaip trys ketvirtadaliai rinkėjų), V. Putinas juos išbus dvi kadencijas iki 2018 metų. Valstybės politika kaip pat, vargu ar keistis: opozicija ir toliau iškis labai silpna, o Kremliuje šeimininkaus „vienintelis ir neklystantis caras“.
Partijos „Vieningoji Rusija“ lyderis V.Putinas įsitikinęs, kad partija, kurios rinkimų sąraše pirmas įrašytas Rusijos prezidentas, laimės, o D.Medvedevas vadovaus Rusijos vyriausybei.
Kiek anksčiau V.Putinas priėmė pasiūlymą kelti savo kandidatūrą į Rusijos prezidento postą per kitų metų pavasarį vyksiančius rinkimus.
„Norėčiau išsakyti savo dėkingumą už palankią reakciją į pasiūlymą man balotiruotis į Rusijos prezidentus. Man tai didelė garbė“, – sakė jis .
Dar anksčiau šeštadienį prezidentas D.Medvedevas pasiūlė partijai „Vieningoji Rusija“ palaikyti V.Putino kandidatūrą į būsimo Rusijos prezidento postą.
„Dabar aš visus norėčiau paraginti rimtai ir atsakingai dirbti. Ir jeigu mums viskas pavyks, tada mes turėsime ir šiuolaikinį, kreatyvų, kaip dabar sakoma, veiksmingą parlamentą; ir mes garbingai atliksime prezidento rinkimus, išrinksime savąjį kandidatą, ne ką nors kitą“, – kalbėjo D.Medvedevas suvažiavime.
O kada tai bus padaryta, pridūrė jis, „turės atsirasti ir vyriausybė“.
„Ir jeigu mums tai pavyks, aš esu pasirengęs šiai vyriausybei vadovauti ir dirbti šalies labui“, – pabrėžė D.Medvedevas.
Kaip komentuoja rusų politologai, „intriga dėl to, kas eis į prezidentus, nuimta. O pats tandemas išliko, tik jo dalyviai pasikeis vietomis – Putinas bus prezidentas, o Medvedevas, visiškai akivaizdu, federacinės vyriausybės vadovas“, – sakė A.Makarkinas agentūrai „Interfax“.
Anot politologo, prezidento ir premjero tandemas gali išlikti iki pat prezidento rinkimų 2018 metais.
„Putinas su Medvedevu veiks kartu tandeme, mažiausiai iki rinkimų į Valstybės dūmą 2016 metais, bet visiškai įmanoma – ir iki valstybės vadovo rinkimų 2018 metais“, – pažymėjo A.Makarkinas.
Vis dėlto, anot jo, vargu ar tokia V.Putino ir D.Medvedevo sąveika taps nuolatine Rusijos valdžios tradicija.
„Tokio tandemo dalyviai yra žmonės, kurie negali būti techniniais vadovais. Kaip tik tokie ir yra Putinas su Medvedevu, – aiškino politologas. – Putinas, kaip prezidentas, žinoma, bus stiprus, o jo partneriu bus stiprus premjeras Medvedevas. Tačiau žvelgiant apibendrintai per visą Rusijos istoriją, ministras pirmininkas, išskyrus Černomyrdiną ir Primakovą, yra grynai techninė figūra.
Politologo nuomone, prezidento ir premjero tandemas įmanomas tik tada, kai jame dalyvauja V.Putinas. „Tandemas – Putino išradimas. Be jo (Putino) tokia konstrukcija nebus darbinga“.
Regis, kad buvęs Sankt-Peterburgo elitas Maskvos Kremlių užvaldys dar ilgam.
„Vladimiras Putinas, kuris yra mano kolega ir senas draugas, ir aš iki šiol didele dalimi atstovaujame tai pačiai politinei jėgai“, – D.Medvedevas birželį sakė interviu dienraščiui „The Financial Times“.
Šių metų kovą D.Medvedevas žengė neįprastą žingsnį, sukritikavęs V.Putiną dėl jam būdingų nediplomatiškų pareiškimų apie Vakarų šalių karinę kampaniją Libijoje.
Tačiau vėliau, tarsi nusvilęs nagus nuo šio pernelyg ryžtingo poelgio, D.Medvedevas grįžo prie įprastos retorikos apie savo harmoniją su V.Putinu. Netrukus po to „valdantysis tandemas“ buvo nufotografuotas minantis dvivietį dviratį.
Teisininko išsilavinimą įgijęs D.Medvedevas susipažino su V.Putinu praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio pradžioje, kai jiedu dirbo savo gimtojo Sankt Peterburgo mero biure. Dabartinis Rusijos vadovas už visą savo politinę karjerą turi būti dėkingas V.Putinui, buvusiam KGB agentui.
V.Putinas pasikvietė savo globotinį į Maskvą, kai buvo paskirtas premjeru 1999 metais. D.Medvedevas greitai iškilo į dujų milžinės „Gazprom“ valdybos pirmininko ir Kremliaus administracijos vadovo postus, o vėliau tapo pirmuoju vicepremjeru.
Vis dėlto D.Medvedevas, kitaip nei V.Putinas, stengėsi kurti atviros šalies įvaizdį Rusijoje, į kurią iki šiol įtariai žvelgia beveik visas aplinkinis pasaulis, taip pat pasisakė už santykių „perkrovimą“ su Jungtinėmis Valstijomis.
Kalbėdamasis su pasaulio lyderiais D.Medvedevas šypsodavosi, tačiau jis dažnai atrodydavo susikaustęs, kai savo šalyje žerdavo griežtus pareiškimus, veikiausiai mėgindamas neatsilikti nuo stačiokiškais pasisakymais garsėjančio V.Putino.
Mėgindamas palikti savo pėdsaką Rusijoje, D.Medvedevas nurodė pastatyti pažangiųjų technologijų centrą Pamaskvėje esančiame Skolkovo miestelyje, tęsdamas šalies modernizacijos programą.
Šis Rusijos vadovas dažnai matomas išdidžiai laikantis savo planšetinį kompiuterį „iPad“, kuris jam buvo padovanotas per vizitą JAV Silicio slėnyje. Per jo kadenciją rusai itin suaktyvėjo internete; šis faktas gali duoti svarbių vaisių ateityje.
Vienas iš svarbiausių D.Medvedevo darbų buvo regionų valdžios pertvarkymas, per kurį buvo pakeisti kai kurie itin įtakingi vadovai, užsibuvę valdžioje nuo 10-ojo dešimtmečio, įskaitant Maskvos merą Jurijų Lužkovą.
D.Medvedevas taip pat pasiuntė Rusijos karius į Gruziją 2008 metais. Šis sprendimas buvo smarkiai sutrikdęs santykius su Vakarų šalimis, tačiau prezidentas tvirtino priėmęs šį sprendimą savarankiškai.