Dauguma lietuvių slidinėjimo entuziastų labiausiai mėgsta Austrijos, Italijos ir Prancūzijos kalnų kurortus, tačiau po truputį atrandamos ir Skandinavijos šalių įdomiausios slidinėjimo bei žiemos pramogų vietos.
Susiruošusieji slidinėti netrukus supranta, kad galimybių šiandien esama daugybė. Panorus adrenalino poveikio verta patraukti į Prancūzijos ~Val-d‘Isere~ ar ~Alpe d‘Huez~, o gal į Austrijos Sankt Antono kurortus, garsėjančius ypač sudėtingomis trasomis ir vaizdingais kalnų peizažais. Norintieji maksimalaus komforto ir puikaus aptarnavimo gali rinktis Andoros Valnordo ar Šveicarijos Sankt Morico kurortus. Ieškantieji mažesnių kainų trauks į Ukrainos Bukovelį, Bulgarijos Banską ar Lenkijos Zakopanę. O pageidaujantieji kuo arčiau (tai ypač aktualu keliaujantiems autobusu ar savo automobiliu) slidinės Slovakijos Tatruose. Tiesa, pasirinkus šiuos kurortus teks susitaikyti su žmonių grūstimis trasose ir eilėmis prie keltuvų.
Nuolat ieškantiems kažko naujo ar norintiems derinti slidinėjimą su įdomesnėmis ekskursijomis verta pasidomėti slidinėjimu Ispanijoje, Turkijoje ar Gruzijoje. Tarkime, Ispanijoje slidinėjama Siera Nevados kalnuose, netoli Granados. Taigi pabodus slidinėti galima surengti išvyką į Alhambros maurų valdovų rūmų sodus ar pasimėgauti ugninguoju flamenku.
Gruzijoje apskritai būtų klaida visas atostogas skirti tik slidinėjimui ir apsiriboti Gudaurio kurortu. Nors sakoma, kad Kaukazo kalnai bene vaizdingiausi pasaulyje, tačiau ne mažiau įdomu apžiūrėti X–XII a. bažnyčias ir vienuolynus, ragauti gruzinišką maistą, mėgautis vynu ir pasišnekučiuoti su vietiniais gyventojais.
Na, o į Turkiją tikriausiai retas tautietis skrenda slidinėti, tačiau žiemą pasirinkus ne poilsinę kelionę, o pažintinę ar keliaujant savarankiškai ir atsidūrus šalia istorinio Erzurumo miesto – kodėl neišbandyti ir Palandokijos slidinėjimo trasų. Tiesa, svarbu žinoti, kad slidinėti Gruzijoje, Turkijoje ir Ispanijoje kainuos brangiau nei Alpėse, be to, į Ispaniją kelionę teks organizuoti savarankiškai.
Besimokantiems ir šeimoms su vaikais
Jei ketinama slidinėti su vaikais, neužtenka tik išsirinkti patrauklų kurortą, mat atsiranda visokių papildomų reikalavimų: kad kelionė iš Lietuvos netruktų ilgai, kad ten būtų gera vaikų slidinėjimo mokykla ar kad trasos nebūtų labai sudėtingos. Štai Paulius Norkus su sūnumi Domantu kelerius metus iš eilės slidinėjo Išgle, įkurtame Paznauno slėnyje, ir Soldene, esančiame viename gražiausių Austrijos Ectalio slėnių.
Paulius su bendraminčiais kelionę planavo savarankiškai, keliavo savo automobiliu, o gyventi nuomojosi apartamentus, skirtus šeimoms. Šiuos populiarius Austrijos kurortus jie išsirinko dėl to, kad vaikams kelionė nepabosta ir kainos ten nesikandžioja. Kelionė tėvui ir vaikui kainuoja apie 3–3,2 tūkst. Lt. Tiesa, aprangą slidininkai turėjo savo, o slides išsinuomojo Lietuvoje.
“Vaikams perkant slidinėjimo pasą visur taikomos 20–40 proc. nuolaidos, o Išgle ir Soldene vaikai iki aštuonerių metų slidinėja nemokamai. Taigi sutaupai apie 800 Lt ir tuos pinigus gali skirti vaiko slidinėjimo pamokoms, nes pats vis tiek neišmokysi jo slidinėti taip, kaip išmoko profesionalūs treneriai“, – sako P.Norkus ir priduria, kad kalbos barjero nereikėtų baimintis, mat profesionalūs treneriai turi savų metodų, kaip mokyti slidinėti visą grupę įvairiakalbių vaikų.
Pasak Pauliaus, patekę į profesionalaus trenerio rankas ir pasimokę keturias penkias dienas, vaikai jau slidinėja geriau už tėvus. Tuo įsitikino ir mūsų pašnekovas. “Susėdę prie pietų stalo žemėlapyje žiūrinėjome trasas, kokiomis esame čiuožę. Domantas rodo vieną raudoną trasą ir sako, kad jis ja jau yra leidęsis. Aš pats tos trasos dar nebandęs, nes man buvo baisoka. Nuvedęs sūnų į mokyklą, paklausiau trenerio, ar tai tiesa. Pasirodo, vaikas tikrai čiuožė ta trasa“, – pasakoja Paulius.
Pašnekovo žodžiais, renkantis slidinėjimo kurortą nereikia žiūrėti, kad būtų daug vakarinių pramogų ar restoranų, mat visą dieną paslidinėjus vakare norisi pailsėti, su vaikais pažaisti stalo žaidimus ir griūti į lovą, o ne trankytis po barus. „Mes keliamės labai anksti ir jau pirmuoju keltuvu keliamės į kalnus, tada ir trasos dar būna nenuslidinėtos, nebūna susidariusių sniego grumstų ir mažiau žmonių. Iš tiesų būtent ryte galima pasimėgauti kalnais, greičiu ir sniegu – tai tikra žiemos sveiko sporto šventė“, – pasakojimą baigia Paulius.
Pauliui antrina ir kalnų slidinėjimo entuziastė Morta Sakalauskė. “Slidinėjimo kurortuose barų ir diskotekų nereikia. Geriau atsikelti anksti ir iki soties pasimėgauti tuščiomis trasomis”, – pataria Morta, pirmą kartą slidinėti išvykusi prieš penkerius metus.
Moteris su draugais kelionę planuoja savarankiškai, dažniausiai važiuoja automobiliu ir visa kompanija išsinuomoja apartamentus. Taip pavyksta sutaupyti apie tūkstantį litų, kuriuos tikrai tektų išleisti, jei kelionę organizuotų kelionių agentūra.
Morta yra išbandžiusi nemažai populiariausių slidinėjimo kurortų, pavyzdžiui, lietuvių pamėgtą Italijos Livinją, viliojantį trasų įvairove. Čia yra 12 lengvų (mėlynų) trasų, 39 vidutinio sudėtingumo (raudonos) trasos ir 12 sudėtingų (juodų) trasų, veikia 64 keltuvai, vakare viena trasa apšviečiama, yra parengtas ir lygumų slidinėjimo maršrutas. Tačiau Livinjas merginą šiek tiek nuvylė dėl žmonių gausos – čia nepabūsi vienas. Kur kas didesnį įspūdį jai padarė Kortina d’Ampeco kurortas, esantis Dolomitinėse Alpėse, kuris yra šiek tiek mažesnis, tačiau jame ramiau ir daugiau tvarkos. Kita vertus, tai vienas brangesnių Italijos kurortų.
M.Sakalauskė žavisi Austrijos kurortų jaukumu ir tvarka. Jos vertinimu, tikrai dėmesio vertas Insbruko ~Olimpia Ski World~, kurį sudaro keletas slidinėjimų regionų. “Aš mokiausi slidinėti Štubajaus ledyne (~Stubaier Gletscher~), ten yra 12 mėlynų, penkios raudonos ir keturios juodos trasos. Man savaitei užteko mėlynų ir raudonų. Kaip tik Austriją rekomenduočiau visiems, pirmą kartą ketinantiems atsistoti ant kalnų slidžių. Man atrodo, kad austrai atsakingiau ir pedantiškiau žiūri į tokius dalykus, bent jau tikrai rimčiau nei, pavyzdžiui, italai“, – lygina Morta, šiais metais ketinanti išbandyti žiemos malonumus Bulgarijos Bansko kurorte bei lygumų slidinėjimą Švedijoje, kur sniegu pasidžiaugti galima ir rudenį.