Biudžetas
Prasidėjęs 2011 metų Nacionalinio biudžeto svarstymas Seime stebėtinai sutapo su beveik atviru dalies esamų ir buvusiųjų konservatorių ideologų maištu prieš premjerą ir partijos pirmininką Andrių Kubilių.
Į svarbiausio metų įstatymo – 2011-ųjų Valstybės ir savivaldybių biudžeto – svarstymą valdančioji koalicija ir jos suformuota Vyriausybė atėjo neturėdamos aiškios daugumos Seime. Formaliai imant, valdančiąją koaliciją šiuo metu sudaro 69 parlamentarai – dviem mažiau, nei reikia norint turėti Seime nors minimalią daugumą. Dar trys Valstiečių liaudininkų parlamentarai buvo pasižadėję svarbiausiais klausimais remti Vyriausybę, bet kitą dieną po Biudžeto projekto pristatymo Seime šios partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis paskelbė, kad parama valdančiajai koalicijai nutraukiama. Priežastis – Vyriausybė skyrė tiesioginėms išmokoms ūkininkams mažiau pinigų, nei buvo žadėjusi pavasarį.
Su valstiečiais susitars
“Pavojų visada yra, – “Veidui” sakė premjeras A.Kubilius, paklaustas, ar nebijąs, kad iki Naujųjų metų Seimui gali nepavykti patvirtinti 2011 metų Biudžeto įstatymo. – Bet kokia alternatyva gali būti nepriimtam biudžetui? Gyventi, kaip tokiais atvejais numato įstatymas, visas valstybės išlaidas kas mėnesį finansuojant 1/12 dalimi pernykščio biudžeto? Įtariu, kad Finansų ministerijai toks variantas visai patiktų, nes pinigų reikėtų mažiau, nei dabar kitiems metams numatyta Biudžeto įstatymo projekte. Juokauju, žinoma.
Nepatvirtintas kitų metų biudžetas niekam neduotų naudos, tad, manau, įstatymas bus patvirtintas laiku”.
“Veido” žiniomis, premjeras beveik įsitikinęs, kad atėjus laikui balsuoti dėl biudžeto, trys Seime esantys valstiečių liaudininkų atstovai jį veikiausiai parems, blogiausiu atveju – netrukdys. “Visi trys valstiečių parlamentarai, kaip ir beveik visa partijos valdyba, buvo nusiteikę remti Vyriausybę ir biudžetą, nes ūkininkai tikrai gavo daug, nors ir ne viską, kas pradžioje buvo derėta, – “Veidui” sakė vienas įtakingas konservatorius. – Bet juk reikia atsižvelgti ir į valstybės finansus. Tačiau per savo partijos valdybos posėdį R.Karbauskis savo užsispyrimu visus palaužė ir išspaudė sprendimą, kad valstiečių parama Vyriausybei atšaukiama. Viena vertus, jie net oficialiai neatmeta galimybės paremti biudžetą, jeigu bus atsižvelgta į jų siūlomas pataisas, kita vertus, visi yra rimti žmonės, tad bent jau patyliukais netrukdys”. Šį įmantrų pasisakymą išvertus pažodžiui išeina, kad Vyriausybė, jau tradiciškai, susimokės valstiečiams už jų balsus.
Tiksliai, kaip prieš pusantro mėnesio apie artėjantį biudžeto priėmimą “Veidui” sakė vienas premjero patarėjų: “Reikės permesti iš eilutės į eilutę vieną kitą milijoną litų, bet iš esmės pritarimas bus”.
Tačiau ne vien biudžeto milijonų geidžiantys valstiečiai biudžeto priėmimo metu gali tapti galvos skausmu Vyriausybei.
Nerimsta savi “talibai”
Likus porai savaičių iki biudžeto pristatymo žiniasklaidoje pasipylė programinių rašinių, tiesiu tekstu raginančių Seimo pirmininkę Ireną Degutienę ir kitus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narius dėl partijos ateities ir sėkmės per artėjančius savivaldybių rinkimus atstatydinti A.Kubilių tiek iš partijos, tiek iš Vyriausybės vadovo pareigų. Vieną parašė buvęs konservatorių partijos prezidiumo narys, buvęs vienas iš partijos ideologų Vladimiras Laučius, kitą – irgi prie šios partijos ideologijos kūrimo prisidėjęs “Bernardinų” tinklalapio redaktorius Andrius Navickas, trečią, pasirašytą Povilo Galinausko slapyvardžiu – kaip manoma, Seimo pirmininkės Irenos Degutienės patarėjas politikos klausimais Dalius Stancikas, vienos iš “talibais” pramintos grupelės TS-LKD frakcijoje, Seimo narės Aurelijos Stancikienės vyras.
Į pirmųjų dviejų raginimus versti premjerą būtų galima nekreipti dėmesio tiek dėl menkos įtakos didžiausiai valdančiajai partijai, tiek dėl plika akimi matomų interesų. V.Laučius redaguoja žurnalą, kurio leidėjas rusiška elektros energija prekiaujančios Garbaravičių šeimos atžala. “Jiems jau pradėjusi veikti elektros energijos birža, įvedanti į Lietuvos rinką keletą žaidėjų, yra rakštis, – “Veidui” sakė įtakingas premjero patarėjas. – O atominės elektrinės, kurios statybą visomis jėgomis stumia A.Kubilius ir Arvydas Sekmokas, atsiradimas visiškai nepageidautinas”. A.Navickas neslepia savo simpatijų skandalingai pagarsėjusiam pasipinigautojui Mantui Adomėnui, kuris, kaip aiškėja, buvo rengiamas užimti A.Kubiliaus vietą partijoje, bet po skandalo dėl 2,5 mln. Lt aukštųjų mokyklų reitingavimui prarado premjero ir jo aplinkos pasitikėjimą.
Tačiau antrosios pagal populiarumą po prezidentės Seimo pirmininkės Irenos Degutienės politinio patarėjo D.Stanciko aktyvus įsitraukimas į premjero vertimo kampaniją turėtų būti vertinamas rimtai. Juoba kad pastaruoju metu vis dažnėja žodinių I.Degutienės ir A.Kubiliaus susidūrimų, kurių iniciatore dažniausiai būna Seimo pirmininkė. Prieš dvi savaites I.Degutienė staiga viešai kreipėsi į A.Kubilių prašydama kuo skubiau peržiūrėti ir keisti visą namų renovavimo programos įgyvendinimo strategiją. Formaliai su Valstybės kontrolės audito ataskaita siejamas pareiškimas puikiai sutampa su pastaruoju metu pasirodžiusio dar vieno aktyvaus premjero kritiko, užpernai buvusio vienu iš antikrizinės programos autorių, bet vėliau pasitraukusio į šoną, ekonomisto Raimondo Kuodžio kalbomis.
Praeitą savaitę I.Degutienė iš esmės inicijavo vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės, kurią nušalinti seniai siekė Drąsiaus Kedžio šalininkai, atsistatydinimą (Dalius ir Aurelija Stancikai atvirai simpatizuoja kedofilams). Tačiau A.Kubiliui viešai pareiškus, kad jis, kaip Seimo narys, nepritars E.Žiobienės atsistatydinimui, skubiai atsitraukė.
Zuikių maišto nebijo
“Veidas” teiravosi A.Kubiliaus – kaip jis vertinąs dalies partiečių viešai reiškiamą nepasitenkinimą jo veikla ir siūlymus rasti kitą premjerą? “Neturiu galimybės komentuoti šitų dalykų, nes paprasčiausiai nesu apie tai galvojęs, – atsakė premjeras. – Liaudiškai sakant, nesuku sau galvos, juoba jokių susikirtimų su Seimo pirmininke I.Degutiene neturėjau ir neturiu. Kalbant konkrečiai apie E.Žiobienės norą trauktis iš vaiko teisių apsaugo kontrolierės pareigų, tai Irena man pati sakė, kad nebalsuos už jos atsistatydinimo pareikšimą. O ką ji iki tol galėjo kalbėti, aš paprasčiausiai nežinau”.
Dalies konservatorių bruzdėjimus prieš A.Kubilių premjero patarėjai pašaipiai vadina zuikių maištu. “Bepigu versti premjerą rašinėliais internete, kai patiems nėra tekę susidurti su realia politika ir Vyriausybės darbu, – sakė jie. – Bet tam, kad būtų galima pakeisti premjerą, pirmiau reikia rasti frakcijos Seime pritarimą. Ten dirbantys politikai moka skaičiuoti. Atstatydina A.Kubilių, – ir kas toliau? Kuo jį pakeisti? Ramūnu Garbaravičiumi? Jis niekados negaus Seimo paramos. Tokią paramą šiandien galėtų gauti tik I.Degutienė, bet ji neturi nė mažiausio noro vadovauti Vyriausybei. Kam jai tas reikalinga? Šiandien visi guzai tenka A.Kubiliui, o I.Degutienei – žmonių simpatijos. Tad visi maištai prieš premjerą baigiasi vienodai – rytą verčia, vakare – remia. Atvirai pasakius, į visus šiuos žaidimus žiūrime atsipūtę”.
Liuks straipsnis.