Partijos
Po rinkimų, 2008-ųjų gruodį, kaip rodė visuomenės apklausos, valdančiosios partijos turėjo 62 proc. rėmėjų, o dabar vos daugiau nei trečdalį buvusios paramos – 22 proc. Į opoziciją pasitraukę socialdemokratai, “darbiečiai” ir “tvarkiečiai”, atvirkščiai, po Seimo rinkimų užpernai gruodį pelnytus 32 proc. pasididino iki 67 proc.
“Šįsyk, kaip ir per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją, prieš rinkimus suveikia švytuoklės principas”, – šiuos “Vilmorus” visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės apklausų duomenis komentuoja bendrovės direktorius sociologas Vladas Gaidys.
Sociologas sako, kad Tėvynės sąjungai, nepaisant krizės ir nepopuliarių sprendimų, pavyko gana ilgai išlaikyti aukštus reitingus. Pirmą kartą jie žnektelėjo 2009-ųjų sausį po vadinamosios naktinės mokesčių reformos ir riaušių prie Seimo, bet paskui atsitiesė. Tačiau balandį nukritę į ketvirtąją vietą, susigrąžinti turėtų pozicijų nebeįstengia.
Beje, reitingų nuokrytis sutapo su kontroversiškai visuomenės vertintu sprendimu dėl privalomojo sveikatos draudimo įmokų, po kurio, kaip pastebi sociologas V.Gaidys, konservatoriai tiesiog užleido savo vietą oponentams socialdemokratams, nes šių iškopimas į lyderius nesutapo nei su kokios ryškios alternatyvos pateikimu ar dideliu noru perimti valstybės valdymą.
Tautos prisikėlimo partijos reitingas, kritęs pernai sausį, rodo, kad ši partija praktiškai neegzistuoja pasitikėjimo skalėje, nes nesiekia nė 1 proc. O abiejų liberalų partijų galimybės artėjančiuose savivaldybių rinkimuose kol kas labai neaiškios. “Pasitikėjimas po Seimo rinkimų jais krito. Tačiau ir Liberalų sąjūdis, ir liberalcentristai, bent jau iki šiol, turėjo savybę prieš rinkimus atrasti psichologinių, gal ir materialinių resursų, o jų energija ir išradingumas patraukdavo rinkėjus”, – siūlo nenuvertinti liberalų partijų “Vilmorus” vadovas.
Opozicinės Darbo bei “Tvarkos ir teisingumo” partijos pagal reitingus labai netoli viena nuo kitos, bet pabrėžtina, kad Darbo partijos reitingai stabiliai kyla.
V.Gaidys atkreipia dėmesį į dar vieną aspektą: rinkėjus visuomet žavėjo naujumo elementas. 2004 m. daugiausiai balsų gavo Darbo partija, rinkimuose tarp lyderių atsidurdavo vos apšilusios ar visai žalios partijos, tokios kaip Naujoji sąjunga ar Tautos prisikėlimo partija. Šįsyk savivaldybių rinkimų naujovė – nepartiniai kandidatai. Tad, V.Gaidžio pastebėjimu, šiuo metu gana nuobodokoje politinėje scenoje dar gali atsirasti ir įdomių naujovių.
Matyt vėl grįšime atgalios,kaip rodo Sacharuko daRBELIAI LIAUDŽIAI PATINKA AKIŲ DŪMĖJAI.Sakoma, gimęs šliaužioti , skraidyti negali.