Vyriausybė toliau svarstys, kaip mažinti nelegalų darbą. Pirmadienį pasitarime nutarta dar tobulinti įstatymų projektų paketą.
Pataisomis siūloma uždrausti nelegalų darbą – neleisti įdarbinti nelegaliai šalyje esančių žmonių iš trečiųjų šalių. Tikimasi, kad tai sumažins nelegalią imigraciją.
Premjeras Andrius Kubilius sako, kad projektas Vyriausybėje bus baigtas svarstyti “artimiausiu metu” – esą kilo diskusija, ar tos priemonės, kurias Europos Sąjungos direktyva numato trečiųjų šalių gyventojams dėl nelegalaus darbo Lietuvoje, taikyti ir savo piliečiams. “Tos priemonės yra reikalingos, nes nelegalus darbas yra viena iš šešėlinės ekonomikos problemų, su kuria turime ryžtingai kovoti”, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė premjeras.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei teikia tai numatantį Nelegalaus darbo draudimo įstatymo, Darbo kodekso ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas. Planuojama, kad teisės aktai įsigaliotų jau nuo liepos.
Projektas parengtas įgyvendinant ES direktyvą, kuria numatomos sankcijos darbdaviams, kurie leido nelegaliai dirbti tokiems asmenims. Taip siekiama sureguliuoti nelegalaus darbo prevenciją ir kontrolę, paskatinti konkurenciją, užtikrinti darbuotojų teisę turėti tinkamas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju.
Nelegaliu darbu bus laikoma veikla, pavyzdžiui, darbdavys nepraneš “Sodrai” apie žmogaus darbo pradžią ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną.
Tvarką pažeidusiems darbdaviams be kita ko siūloma skirti pinigines baudas, iki 5 metų neleisti dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, iki 5 metų atimti teisę gauti subsidijas, išmokas ar kitą Lietuvos ar ES paramą arba įpareigoti šias išmokas grąžinti.
Atsižvelgiant į profesinių sąjungų pateiktą pasiūlymą, kuriam pritarė Trišalė taryba, Nelegalaus darbo draudimo įstatymo projekte numatoma, kad profesinės sąjungos nelegaliai dirbusio asmens pavedimu galės atstovauti jam teisminėse arba administracinėse procedūrose.
Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, pernai nelegalaus darbo atvejų buvo išaiškinta 40 proc. daugiau nei 2009-aisiais (2009 metų pirmąjį pusmetį buvo nustatyti 2207 atvejai, o 2010 metais per tą patį laikotarpį – 3156 atvejai).
ES direktyvos nuostatas į savo teisės aktus Lietuva turi perkelti iki liepos 20 dienos.