Vakaro skaitiniai
Vytautas PLEČKAITIS
Lietuvos nacionalinis muziejus ką tik išleido Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataro, ambasadoriaus Vytauto Plečkaičio knygą apie Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signatarą Jurgį Šaulį („Nepriklausomybės Akto signataras Jurgis Šaulys. Demokratas, valstybininkas, diplomatas“). „Veido“ skaitytojams iš šios knygos siūlome ištrauką, pasakojančią apie būsimojo signataro mokslus Palangos progimnazijoje.
Pramokęs skaityti namuose, J.Šaulys nuo 1887 m. rudens per visą žiemą mokėsi Kaltinėnų parapijos daraktorių mokykloje. Daraktorių mokyklas slaptai išlaikė vietos valstiečiai, kurie norėjo savo vaikus išmokyti rašto ir parengti stoti į aukštesnes mokyklas, dažniausiai į kunigų seminarijas. Daraktoriais būdavo šviesesni tų apylinkių žmonės, ragavę mokslo, kai kada net baigę specialias slaptas daraktorių mokyklas, o kai kada patys temokantys skaityti ir rašyti.
Kaltinėnų daraktorius savo mokinius per žiemą neblogai parengė, nes Jurgis jau kitais metais pradėjo mokslus Palangos progimnazijoje.
Kodėl aštuonmetis J.Šaulys vyko mokytis į Kaltinėnus, toli – apie 50 km nuo savo gimtinės, galima tik spėti. Tikriausiai čia gyveno pasiturintys Šaulių giminaičiai, o galbūt tuo metu čia arba netoliese kunigavo tėvo brolis Petras Šaulys-Šaulevičius (1835–1925), rėmęs Jurgio mokslus. Tokia versija, atrodo, labiausiai įtikinama.
Palangoje, besimokydamas Palangos progimnazijoje, J.Šaulys praleido beveik aštuonerius metus – nuo 1888 iki 1896 metų.
Palangos miestelis, o kartu ir Šventoji, dar 1819 m. buvo atskirtas nuo Telšių apskrities ir prijungtas prie Kuršo gubernijos. 1827 m. Palanga trumpam buvo prijungta prie Vilniaus gubernijos, tačiau prašant grafui Tiškevičiui, matyt, turėjusiam įtakingų pažinčių Peterburge, ji vėl buvo priskirta prie Kuršo ir išbuvo šioje gubernijoje iki 1915 m., kai ją užėmė vokiečių kariuomenė.
Anot Broniaus Kviklio, „tai galėjo būti padaryta muitų rinkimo sistemos sumetimais: Kuršo muitų jūros siena buvo pratęsta iki Prūsų sienos“. Nuo 1801 m. Palangą valdė Rusijos generolas Ksaveras Neselovskis. Iš jo pulkininkas Mykolas Tiškevičius 1824 m. Palangą nusipirko už 177 171 rusišką rublį.
Kuršo gubernijoje XIX a. pabaigoje gyveno apie 674 tūkst. gyventojų, daugiausia latviai, bet miestuose vyravo vokiečiai, turėję autonomijos privilegijas nuo Petro I laikų. Čia taip pat gyveno apie 18 tūkst. lietuvių. Kuršo gubernija buvo pramoninė ir viena raštingiausių Rusijos imperijos gubernijų.
„Amatininkus ima tiktai vokiečius, o kaip kada rusus. Ant garlaivio, kuris vaikščioja nuo Liepojos iki Palangos, matrosai vieni vokiečiai, kareiviškai pasirėdę, nors gyventojai Palangos kaip žuvėjai, apsipratę su jūrėmis, greitai galėtų tapti gerais marininkais. [...]
[...] kalbą Palangoje gali išgirsti visokią. Žemaičiai kalba savotiškai, vienok moka ir lenkiškai; žydai ir urėdninkai kalba rusiškai ir vokiškai [...]. Žemaičiai samdo lauką iš grafo Tiškevičiaus ir minta iš daržovių, taip pat užsidirba prilaikydami arklius ir iš žuvininkystės. Neturtingi tai žmoneliai, bet teisūs ir gudrūs.
Kad gr. Tiškevičius tuos plotus smilčių, kur šiandien jovijasi vėjai, parsamdytų Palangos gyventojams už mažus pinigus, tai ir pats turėtų naudą, ir pagelbėtų beturčiams.“
Palanga, būdama visai netoli sienos su Vokietija (iki Nemirsetos, kurią vietiniai lietuvininkai vadino Nemerzata, tebuvo gal apie trejetas kilometrų), garsėjo ne tik kaip kurortas, į kurį atvykdavo gydytis pasiturintys žmonės iš Rusijos imperijos ir Vakarų Europos, o ypač iš Lenkijos.
Rusų valdžiai uždraudus lietuvišką raštą, Palanga buvo tapusi vienu svarbiausių tarpinių punktų knygnešiams ir kontrabandininkams, nelegaliai kertantiems Rusijos ir Vokietijos imperijų sieną. Miestelyje lengvai buvo galima gauti Mažojoje Lietuvoje išspausdintų tiek religinio turinio knygų ir maldaknygių, tiek nelegaliai leidžiamus Aušrą, Varpą ir kitus periodinius lietuviškus leidinius.
Palanga buvo tapusi ir savotišku tarpiniu punktu caro valdžios persekiojamiems visuomenės veikėjams. Antai daktaras Jonas Šliūpas prie Birutės kalno buvo įsodintas į laivelį ir išplukdytas iš pradžių į Prūsiją, o iš ten išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas.
Kai kurie progimnazijos mokiniai apie nelegalią spaudą gerai žinojo, patys tuos leidinius skaitė ir platino, o gabesni net rašė.
Tarp tokių moksleivių buvo ir J.Šaulys. Būdamas paskutinėje progimnazijos klasėje, jis įsitraukė į lietuvišką tautinę veiklą, dalyvavo lietuvių moksleivių būrelyje, tarp moksleivių platino Amerikoje leidžiamą Vienybę lietuvninkų ir Tilžėje leidžiamą Žemaičių ir Lietuvos apžvalgą. Būdamas šešiolikos metų, 1895 m. paskelbė savo pirmąjį straipsnį Vienybėje lietuvninkų apie Palangos moksleivių gyvenimą.
Atsiminimuose J.Šaulys prisipažįsta, kad Palangoje iki ketvirtos klasės jis dar nesijautė lietuvis, bet neabejojo esąs žemaitis:
„Pirmiausia jautėmės esą katalikai. Jeigu kas nors mūsų būtų paklausęs, ar mes rusai, žinoma, būtume atsakę neigiamai. Bet į klausimą, kokios aš esu tautybės, aš turbūt anais laikais nebūčiau mokėjęs atsakyti. Tautybės klausimas mums tuomet iš viso dar nebuvo kilęs. Bet jeigu būčiau buvęs prispirtas, greičiausiai būčiau pasisakęs esąs žemaitis, nes lenku nesijaučiau. [...]
Ketvirtoje progimnazijos klasėje kvėdarniškis Liatukas (vėliau tapęs Lietuvos generolu), matyt, jau susipratęs lietuvis, suorganizavo būrelį mokinių, į kurį, be manęs, iš mūsų Klovinės bendrabučio (kvateros) buvo dar įstojęs J.Valentinavičius (vėliau vaistininkas) ir P.Butkus iš Švėkšnos. Visi gyvenome viename kambaryje. Gaudavome iš Tilžės kontrabandos keliu Vienybę lietuvninkų ir Apžvalgą. Būrelio nariai savo tarpe jau kalbėjomės lietuviškai. Tai taip pat mums atrodė natūralu. [...] Bet ar mes jau buvome patriotai?
Vargu, nes atsimenu dar ir štai kokį faktą. Kai pabaigę Palangos progimnaziją mudu su pusbroliu [matyt, turimas galvoje Kazimieras Steponas Šaulys. – V. P.] išsiskyrėva, tai aš vis rašinėjau laiškus rusiškai, kol jis mane pagaliau sugėdino, kam aš vis dar rusiškai rašąs? Jei nenorįs rašyti lenkiškai, tai juk galįs jam rašyti ir lietuviškai. Tai, galima sakyti, buvo pataikyta man lyg kūju į kaktą. Iš karto iškilo klausimas: iš tikrųjų, kam gi aš vis ta rusų kalba naudojuosi?“
Palangos progimnazijos keturias klases J.Šaulys baigė 1895 m. vasarą palyginti vidutiniškais pažymiais. Išduotame progimnazijos pažymėjime aukščiausias metinis įvertinimas penketu yra tik už elgesį.
Iš istorijos ir vokiečių kalbos turėjo po ketvertą. Iš klasikinių – graikų ir lotynų – kalbų turėjo trejetus, kaip ir iš matematikos ir geografijos.
Progimnazijos baigimo proga Telšių fotografas Juozapas Romaškevičius padarė jo nuotrauką, kuri saugoma Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Tai viena iš retesnių nuotraukų, kurioje J.Šaulys yra be akinių.