2010 Balandžio 12

Alerginis konjunktyvitas

Atbudus gamtai, ašaros liejasi upeliais…

veidas.lt

Alerginis konjunktyvitas – tai akies junginės uždegimas, prasidedantis dėl gausių ir jautrių junginės kraujagyslių tiesioginio kontakto su alergenais.

Kas sukelia sezoninę akių ligą

Alerginį konjunktyvitą dažniausiai sukelia medžių, žolių, piktžolių žiedadulkės, mikroskopiniai grybai, buitiniai, epiderminiai, maisto alergenai, vaistai, cheminės medžiagos, kosmetika. Žiedadulkių alergenai dažnai sukelia ne tik alerginį akies junginės uždegimą, bet ir alerginę slogą. Šie simptomai neretai pasireiškia vienu metu.

Nuolatiniai kaltininkai

  • Naminiai gyvūnai. Alergiją sukelia baltymai, randami naminių gyvūnų odos epitelyje, šlapime, seilėse. Alergija kailiniuotiems ir plunksnuotiems numylėtiniams atsiranda laipsniškai ir pastebima ne iš karto. Jie gali sukelti alerginį rinitą, akių uždegimą, astmos priepuolį ar pasunkinti jau esamus simptomus net neprisilietus prie gyvūno, nes alergenai kaupiasi namų aplinkoje: minkštuose balduose, kilimuose ir pan.
  • Grybeliai. Tai mikroskopiniai grybai, plačiai paplitę ne tik gamtoje, bet ir žmogaus aplinkoje, neretai vystosi ir dauginasi gyvenamosiose patalpose.
  • Namų dulkių erkutės pasižymi labai stipriomis alergizuojamosiomis savybėmis. Viename grame dulkių suskaičiuojama vidutiniškai daugiau nei 500 erkių, jos yra 0,2 mm dydžio, o alergenas yra jų išskiriamos išmatos. Išdžiūvusios jos susimaišo su namų dulkėmis ir pasklinda visame gyvenamajame būste, veikdamos alergišką žmogų ištisus metus.


Kai kamuoja sloga ir akių uždegimas

Dažną alergišką žmogų kamuoja pirmiausia sloga. Sezoninio ir nuolatinio alerginio rinito požymiai skiriasi. Sezoniniam rinitui būdingi “šlapiosios” slogos simptomai: čiaudulys, smarkus nosies niežėjimas, vandeningos išskyros, nepastovus nosies užburkimas, dažnai akies junginės uždegimas – konjunktyvitas.

Sergantiesiems nuolatiniu alerginiu rinitu būdingi “sausosios” slogos simptomai: nuolatinis ir sunkus nosies užburkimas, tirštos gleivingos išskyros į nosiaryklę, dažnai kartu būna ir alerginis konjunktyvitas, bet sergantysis nesiskundžia nosies niežuliu ir čiauduliu. Jiems savijauta dažnai pablogėja namie, uždarose patalpose, nes ten esama pagrindinių alergenų.

Žinant alergiją sukeliančių augalų žydėjimo kalendorių galima bandyti nustatyti šienligės kaltininkus. Vertėtų žinoti, kad alergija žiedadulkėms nustatinėjama šaltuoju metų laiku, kai augalai nežydi. Alergija gali būti atskirai tik medžių, tik piktžolių ar tik žolių žiedadulkėms, bet būna ir visoms kartu. Vieniems reikia didelės žiedadulkių koncentracijos ir alergijos simptomai išryškėja priėjus prie augalo, tuo tarpu kiti kenčia net sėdėdami namie, sandariai užsidarinėję langus.

Kaip pasireiškia alerginis akies junginės uždegimas

Alerginiai konjunktyvitai paprastai pažeidžia abi akis, jos stipriai ašaroja, perši, iš jų skiriasi vandeningos, gleivingos išskyros. Gali labai patinti vokai ir audiniai apie akis (atsiranda mėlynės paakiuose). Sezoninis alerginis konjunktyvitas dažniausiai pasireiškia kaip kitos alerginės ligos sudedamoji dalis.

Kaip liga gydoma

  • Sezono metu gydymas yra simptominis: skiriama vaistų nuo alergijos, nosies ir akių lašų.
  • Reikia išplauti akis fiziologiniu tirpalu arba dirbtinėmis ašaromis. Būklę gali palengvinti šalti kompresai. Taip pat vartojami alergiją mažinantys (geriamieji ir akių lašai), kraujagysles sutraukiantys vaistai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
  • Saugokitės aplinkos veiksnių taip pat, kaip ir esant alerginei slogai, tik papildomai lauke galite užsidėti akinius.
  • Ligai atslūgus alergologas gali skirti specifinę imunoterapiją, kai pagal tam tikrą schemą atliekama vakcinacija alergenais. Ilgas gydymas, trunkantis apie trejus metus, yra efektyvus – apie 80 proc. sergančiųjų pasveiksta visiškai. Jis gali būti skiriamas vyresniems nei penkerių metų vaikams.

Augalų žydėjimo periodai

  • Medžių žydėjimo periodas būna pavasarį – kovo–gegužės mėnesiais. Dažniausiai šienligę sukelia lazdynų, beržų, ąžuolų, alksnių, o neretai ir pušų žiedadulkės.
  • Pievų žolių žydėjimo sezonas būna gegužės–liepos mėnesiais. Šienligę sukelia labai daug žolių: motiejukai, smilgos, rugiai, pienės. Tyrimai parodė, kad žmogus retai būna alergiškas tik vienai žolei – dažniausiai šienligę sukelia įvairių žolių žiedadulkės.
  • Vasaros pabaigoje prasideda piktžolių žydėjimo metas. Ypač reikėtų saugotis pelynų arba kiečių. Jų žiedadulkės pasižymi labai stipriomis alergizuojamosiomis savybėmis.

Alergija gali būti atskirai tik medžių, žolių ar piktžolių žiedadulkėms arba visoms.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...