Gamintojai ir importuotojai ragina užkirsti kelią nelegaliam neapskaitomam elektronikos atliekų perdirbimui. Anot jų, šešėlyje gali būti perdirbama apie pusė atliekų, dėl to gamintojams pabrangsta atliekų tvarkymas, o Lietuvai yra sunkiau įveikti ES nustatytas atliekų tvarkymo užduotis, pirmadienį rašo “Verslo žinios”.
70 elektronikos gamintojų ir importuotojų vienijančios asociacijos EEPA direktorius Giedrius Mikulskas pasakoja, kad 2008 m. atlikto tyrimo duomenimis, Vakarų Europoje apie 54 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų perdirbama neapskaitant.
“Kokia dalis atliekų neapskaitoma mūsų šalyje, duomenų nėra, tačiau tikrai didesnė. Dalis atliekų kažkur plaukioja ir nieks nežino, kur jos dingsta”, – tikina jis.
Pasak G. Mikulsko, nelegalus neapskaitomas atliekų perdirbimas pas mus gan paplitęs ir daro daug žalos.
“Pirmiausiai – gamtai. Nes ten, kur atliekos perdirbamos nelegaliai, dažnai nesilaikoma perdirbimo technologijų, paimamos tik vertingos dalys, pavyzdžiui, metalas, bet nepašalinamos kenksmingos medžiagos ir teršiama aplinka. Pavyzdžiui, netinkamai tvarkant šaldytuvų atliekas į atmosferą išsiskiria pavojinga medžiaga – freonas”, – dėsto jis.
Antra blogybė, kad tie atliekų kiekiai, kurie papuola į nelegalius taškus, yra neapskaitomi.
Pataisykite, kas, jei klystu, bet juk nuo 1992 metų konvencijos Rio De Ženeire, šaldytuvai, turintys freono, buvo išimti iš rinkos. Tai apie kokius čia freonus kalbama?