2010 Gegužės 21

Energetika

Atominė Baltarusijoje – grėsmė Lietuvai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Gardino srityje, Astrave, suplanuota atominė elektrinė reaktorius aušintų Neryje

Baltarusija demonstruoja visišką nenuovoką atominės energetikos saugumo klausimais, tačiau nėra jokių tarptautinių galių kontroliuoti, ką ir kaip savo teritorijoje statosi suverenios valstybės, – Lietuvai telieka garsiai rėkti dėl visai šalia planuojamo branduolinio nesusipratimo.

Sunaikintas Vilnius su visomis savo apylinkėmis, nužudyta Neris. Tokį baisiausią galimą scenarijų, įvykus avarijai Baltarusijoje planuojamoje stayti naujoje atominėje elektrinėje, piešia Lietuva. Praktiškai jokios žalos kaimyninei valstybei, išskyrus kelerius metus užterštą dirvožemį, – taip tos pačios tragedijos padarinius įsivaizduotų patys baltarusiai.

Objektyvaus teisėjo esant tokiai situacijai nėra, o Baltarusija, nors pagal tarptautinius įsipareigojimus ir privalo informuoti kaimynines šalis apie savo teritorijoje planuojamų statyti pavojingų objektų galimą poveikį aplinkai, tačiau neprivalo atsižvelgti į kitų valstybių norus ir pastabas.

Iki šiol baltarusiai kaltino Lietuvą paranoja – esą mes gerokai pervertiname jų galimos elektrinės Astrave, Gardino srityje, pavojų, nes mums sunku susitaikyti su faktu, kad ji statoma vos už 23 km nuo Lietuvos sienos ir tik pusšimtis kilometrų iki Vilniaus. Be to, mes esą baiminamės galimos konkurencijos savo pačių planuojamai naujai Visagino atominei elektrinei. Tačiau praėjusią savaitę lygiai toks pat kaip Lietuvoje pasipiktinimas visiškai neprofesionaliai parengta Astravo jėgainės poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita kilo Austrijoje. Ši šalis taip pat mano, kad Baltarusija neadekvačiai vertina planuojamos atominės elektrinės galimą pavojų, todėl nebūtų pasirengusi padarinių likvidavimui nelaimės atveju.

Privalome kelti triukšmą

Kęstutis Kalanta, vienas visuomeninių aktyvistų, dalyvaujančių diskusijose dėl Baltarusijoje suplanuotos atominės elektrinės, piktinasi, kad Lietuvos vadovai pernelyg valdiškai reaguoja į kaimynų diletantizmą ir planus taip arti mūsų sienos statyti atominę elektrinę. “Turime visomis išgalėmis, visais kanalais daryti spaudimą Baltarusijos valdžiai, kad ji pasirinktų kitą statybos vietą”, – mano jis.

Pašnekovas teigia, kad Lietuvos aplinkos ministerijos atstovai, Seimo nariai linkę pasyviai stebėti Baltarusijos veiksmus, nes esą kaimyninė šalis tada lygiai taip pat drums vandenį dėl mūsų planuojamos Visagino atominės elektrinės.

Rusijos visuomeninės organizacijos “Ekozaščita” atstovas Andrejus Ožarovskis mano, kad Lietuva savo interesus apginti galėtų tik keldama tarptautinį triukšmą. “Niekas – jokia tarptautinė organizacija, jokia valstybė neturi veto teisės dėl kitos valstybės sprendimo kažką statyti savo teritorijoje. Tačiau visuomenės nuomonė šiais laikais taip pat galingas ginklas. Ir jūs, lietuviai, kurių saugumas labiausiai pažeidžiamas dėl Astravo projekto, turite padėti visai Europai sužinoti, kaip neatsakingai pavojingo objekto statybai ruošiasi Baltarusija”, – tvirtina ekspertas.

Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktorius Vitalijus Auglys aiškina, kad Lietuva ir nesėdi rankų sudėjusi: neseniai Baltarusijai buvo nusiųstas oficialus mūsų šalies prieštaravimas dėl planų statyti Astravo atominę elektrinę. Motyvuojama tuo, kad Baltarusija labai atmestinai, be rimtų mokslinių argumentų parengė PAV ataskaitą ir net nėra rimtai svarsčiusi kitų alternatyvų, nei visai šalia Lietuvos suplanuota statybos vieta.

“Be to, savo pastabas dėl naujų atominių elektrinių statybos planų tiek Baltarusijoje, tiek Kaliningrado srityje mes nuolat pateikiame Europos Komisijos Energetikos ir transporto generaliniam direktoratui”, – dėsto pašnekovas. Tačiau pripažįsta, kad ES neturi rimtų svertų rusams ir baltarusiams paveikti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. да-да да-да rašo:

    станцию эту строят русские и она обязательно пизданйот как пизданула чернобыльская. и не станет жизни марйёс жямей…

  2. LT LT rašo:

    Visiška nesąmonė tai kad aplink Lietuvą planuojama statyti 3 atomines elektrines, ne gana to dvi iš jų prie didžiausių Lietuvos upių, tai ne tik Lietuvos problema, bet ir Baltijos jūros krantus skalaujančių valstybių problema. Keista kad valdžioje didžioji dalis „protingų galvų“ galvoja tik apie savo sėdynes, bet ne apie tolimesnę grėsmę visai Lietuvai, juk jų pačių sėdynės toje pačioje Lietuvoje, tačiau kol kas visi per daug ramūs kad imtųsi ko nors aktyvesnio ir nelauktų kol darbai įgautų didesnį pagreitį ir susidarytų didesnės likvidavimo išlaidos. Juk tam turėtų būti aukščiausias prioritetas! Kam tuomet Europos sąjungai reikėjo kad uždarytume atominę elektrinę, tarkime tai buvo tik saugumo klausimas, tai kodėl negalima kreiptis į tuos asmenis, šalių atstovus, kurie būtent ir sudarinėjo sąlygas uždaryti Lietuvos AE, Lietuvai siekiant tapti Europos sąjungos nare, juk dabar situacija dar blogesnė, vietoj vienos senos AE prie ežero dar dvi AE prie upių ir kurių saugumo klausimas visai neaiškus. Galimas ir kitas scenarijus, galbūt viskas buvo seniai suplanuota, o vėliau kol Lietuvėlė snaudžia, „naujieji investuotojai“ siekia pasinaudoti rinkos paklausa bet kokia kaina ir negalvodama apie gamybos taršą, juk tai ne prie Maskvos… Pikta kad valdininkai ar asmenys galintys padaryti nors menkiausią įtaką kad sustabdytų šią katastrofišką atominę Lietuvos apsuptį per mažai ir delsdami imasi aktyvesnės veiklos, gerai jeigu suspės tie kas stengiasi. Juk ir taip maža ta Lietuvėlė, o vėliau jei visos AE statybos bus įgyvendintos Lietuvoje niekas, kas nors kiek turės galimybių ir proto, nenorės čia gyventi kaip veikiančioje atominėje mikrobangėje, kuomet AE savininkams panorėjus iškepti greičiau tereikėtų paspausti mygtuką…
    Juk yra puikios alternatyvos AE, tokios kaip saulės elektrinių ir vėjo elektrinių statybos, kurių generuojamos elektros energijos kiekis prilygstantis AE gaminam kiekiui reikalauja mažiau investicijų ir jokios ekologinės taršos, ar grėsmės valstybei, nereikia papildomų išlaidų nei branduolinio kuro pirkimui, nei išlaidų jo utilizavimui ar saugojimui. Tačiau akivaizdu, kad kažkokiems įtakingiems asmenims tai nėra naudinga.

  3. antanas is kauno antanas is kauno rašo:

    Mes mažiau turėtume žiūrėti į kitų statomas elektrines, o greičiau statyti savo, kol mes žiūrime ir kalbame ir popierius rašome, kiti jau stato. Turi jau ir maketus, naujos atominės elektrinės, o mes tik svajojame. Aš nesuprantu ar mes norim, būti dar daugiau priklausomi, ne tik nuo Rusijos dujų, bet ir elektros energijos. Ir labai ačiū, buvusiai valdžiai, kad neturime, naujos atominės elektrinės, jungčių su Švedija ir Lenkija, dujų terminalo ir galima buvo nors kelis Elektrėnų šiluminės blokus perdaryti ant biokuro. Dabar, kai atėjo atominis renesansas, elektrinę pasistatyti dar bus sunkiau. Jeigu ir toliau taip, tai su Rusija reikės pasirašyti, priimamiems į jų Sąjungą.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...