Vos tik Lietuvoje ruduo nuauksina pirmuosius medžių lapus, kalnų slidinėjimo mėgėjai iš sandėliukų išsitraukia slides ir puola kelionių agentūrose dairytis geriausių pasiūlymų. Tad kur slidinėti šį sezoną?
„Kalnų slidinėjimas yra tam tikros rūšies meditacija, kai lieki vienas su savimi ir kalnais. Čiuoždamas apsivalai nuo kasdienybės bei rutinos nuovargio ir įsikrauni teigiamos energijos. Ir nesvarbu, kuriuos kalnus pasirinksi: ar Siera Nevados Ispanijoje, ar Kaukaze esantį Gudaurio kurortą, ar vaizdingąsias Alpes, ar lietuviškas kalveles“, – sako klaipėdietė Vita Rukė, rengdamasi jau devintam savo kalnų slidinėjimo sezonui.
Iš tiesų puikiai įrengtų slidinėjimo kurortų įspūdingose vietose gausybė, tačiau pasirinkimą neretai apriboja bent keletas dalykų: kainos ir kokybės santykis, galimybė patogiai nuvykti bei atostogų trukmė. Aišku, renkantis svarbu ir tai, ar slidininkai keliauja vieni, ar su šeima, o jei dar šeimoje yra ant slidžių nepastovintis vaikas, svarbu ir galimybė saugiai palikti atžalą prižiūrėti profesionalioms auklėms.
Kur slidinėti su vaikais
Vienos palankiausių šeimos poilsiui šalių yra mažutė Andora Pirėnų kalnuose ir vaizdingoji Norvegija. Šių šalių kurortuose viskas organizuojama taip, kad tėvai puikiai pailsėtų ir paslidinėtų, o vaikams tuo metu netrūktų pramogų.
Stačiomis uolomis ir ledynais garsėjantis Madriu-Perafita-Claror slėnis, kuriame ir yra Andora, pritraukia gausybę turistų iš viso pasaulio. Jiems čia nieko netrūksta: laukia patogūs viešbučiai, daugiau nei 150 įvairaus sunkumo trasų, daugiau nei 90 moderniausių keltuvų. Netgi kurortą galima išsirinkti pagal poreikius – pamišusieji dėl slidinėjimo dažniausiai apsistoja Pas de la Casa kurorte, įkurtame aukščiausioje Andoros vietoje, daugiau nei 2 tūkst. km aukštyje, ir stebinantį sudėtingų slidinėjimo trasų įvairove.
Na, o pašėlti iki paryčių mėgstantis jaunimas bei šeimos su vaikais traukia į žemiau esantį Arinsalio miestelį, besididžiuojantį išskirtiniu jaukumu bei įvairiausiomis pramogomis. Paslidinėjus galima pasimėgauti delikatesiniais patiekalais restoranuose, susėsti paplepėti vyno bare ar pašokti diskotekose.
Be to, čia idealu atostogauti šeimoms su vaikais, net ir dar nestovinčiais ant slidžių. Tėvų patogumui paslaugas teikia specialiai įkurti vaikų darželiai bei priežiūros centrai, slidinėjimo mokyklos, įrengtos vietos čiuožinėti rogutėmis ar šunų kinkiniais. Tiesa, Andora – viena brangesnių slidinėjimo vietų. Pasak ponios Vitos, jai 10 dienų poilsis kainavo apie 5 tūkst Lt.
Šiais metais V.Rukė su vaikais ketina traukti į Norvegiją, Hemsedalio kurortą. Čia įrengta apie penkiasdešimt kalnų trasų ir daugiau nei dvidešimt keltuvų. Šis kurortas labiau skirtas patyrusiems slidininkams, mat trasos gana sudėtingos. Tačiau nuskriausti neliks ir kalnų išsigandę poilsiautojai – juk galima rinktis lygumų slidinėjimą ir mėgautis vaizdinga aplinka: čia stūkso beveik pusantro tūkstančio metrų aukščio kalnai.
Tačiau smagiausia, kad keletas keltuvų ir kalnų šlaitų pritaikyta tik vaikams. Patys mažiausi gali važinėtis rogutėmis, traukiamomis elnių ar šunų, siautėti sniego parke, prigalvota įvairių pramogų, net slidinėjimo mokykloje pamokos vaikams tampa maloniu žaidimu. Vis dėlto, kaip sako Lietuvos kalnų slidinėjimo federacijos prezidentas Paulius Augūnas, rengiantis pramogauti su mažais vaikais svarbu žinoti, kad mažyliams, kuriems dar nėra sukakę ketveri penkeri metai, slidinėti negalima, mat tuo metu kaulai dar nėra susiformavę ir slidinėjant gali išklypti.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-46-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.
Prieš vykdami slidinėti, būtinai pasidarykite ISIC pažymėjimą ar Europos jaunimo kortelę. Turėdami vieną iš šių tarptautinių nuolaidų kortelių, sutaupysite tikrai ne mažas pinigų sumas.