2017 Balandžio 13

Atsakas į cheminį ginklą – JAV raketomis

veidas.lt


Praėjusį antradienį Chan Šeichūne Sirijos šiaurės vakaruose įvykdyta ataka cheminiu ginklu, nuo kurio žuvo 86 žmonės, tarp jų – daugybė vaikų.

Nors Basharas al Assadas ir jo rėmėjai neigia surengę šią cheminę ataką, manoma, kad atsakomybė tenka būtent Sirijos režimui.

 

Šis išpuolis naktį iš ketvirtadienio į penktadienį sulaukė prieštaringai vertinamo Pentagono atsako – JAV laivai į Sirijos vyriausybės kontroliuojamą Homso provincijoje esantį karinį Al Šairato aerodromą, iš kurio antradienį pakilo lėktuvai su cheminiu ginklu, smogė 59 „Tomahawk“ tipo raketomis. Iš jų tik viena nepataikė į taikinį.

 

Nors taikiniai sunaikinti, tačiau Sirijos valstybinės naujienų agentūros SANA duomenimis, JAV raketų smūgis nusinešė ir devynių civilių, iš jų keturių vaikų, gyvybes. Savo ruožtu Sirijos valstybinė televizija JAV surengtą puolimą pavadino agresijos aktu, o Sirijos vadovybė smūgį pavadino kvailu ir neatsakingu. Sirijos diktatoriaus vyriausybė paskelbė, kad po JAV oro smūgio imsis dar griežtesnių veiksmų prieš opoziciją, nes amerikiečių ataka esą tik sustiprino jos ryžtą.

 

Kremlius į JAV oro antskrydį sureagavo panašiai: išpuolį įvardijo kaip „Islamo valstybės“ ir kitų teroristinių grupuočių interesus atitinkantį veiksmą. Vladimiro Putino atstovas spaudai JAV smūgį Sirijos režimo taikiniams pavadino agresijos prieš suverenią valstybę aktu ir tarptautinės teisės pažeidimu. Rusija taip pat paskelbė šaukianti skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pasitarimą, mat JAV ataka esą prilygsta prieš 14 metų be Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos leidimo Vakarų surengtam Irako puolimui.

 

Be to, Rusija laikinai sustabdė susitarimą su JAV dėl susidūrimų vengimo Sirijos oro erdvėje.

 

Priminsime, kad pagal memorandumą, pasirašytą po to, kai 2015 m. rugsėjo mėnesį Rusija Sirijoje inicijavo oro pajėgų kampaniją, Rusija ir JAV įsipareigojo keistis informacija apie vykdomus skrydžius, taip siekdamos išvengti incidentų Sirijos oro erdvėje, kurią kirsdavo nemažai orlaivių.

 

Pačiose Jungtinėse Valstijose prezidento Donaldo Trumpo sprendimas (beje, nesuderintas su JAV Kongresu) surengti ataką sulaukė įvairių vertinimų. Dauguma JAV atstovų rūmų narių palaiko šį žingsnį, o kai kurie tai laiko ilgai lauktu proveržiu, kurio esą reikėjo dar 2013-aisiais.

 

Tačiau kai kurie įstatymų leidėjai pabrėžia, kad D.Trumpui vis dėlto būtina konsultuotis su Kongresu, formuojant tinkamą JAV karinę strategiją Sirijos atžvilgiu, ir žada siekti, jog būtų iš naujo ir griežčiau apibrėžtas reikalavimas, numatantis, kad JAV kariniams veiksmams turi būti gautas Kongreso pritarimas.

 

„Mes visi smerkiame žiaurumus Sirijoje, bet Jungtinės Valstijos nebuvo užpultos. D.Trumpui reikalingas Kongreso leidimas kariniams veiksmams, kaip reikalauja Konstitucija. Intervencija Sirijoje niekaip nepadarys mūsų saugesnių“, – teigia Senato respublikonas Randas Paulas.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...